Camiler

Şeyh Zayed Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Şeyh Zayed Camii, Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti olan ve Basra Körfezinde bulunan Abu Dabi’de ibadetin merkezi olarak kabul edilmektedir. Şeyh Zayed Camii’ni mimarinin ve sanatın tarihi ve modern yönlerini barındıran bir yapının oluşturulmasını isteyen ekselansları son Arap Emiri Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahyan yaptırmak istemiştir. Aynı caminin zemin katında Arap Şeyhinin dinlenmesi için bir de bölüm vardır. Caminin yapımı 1996 yılında başlamış ve 2007 yılında tamamlanmıştır. Şeyh Zayed Camii’nin eni 290 metre ve boyu da 420 metredir. Şeyh Zayed Camii, 12 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmiştir. Şeyh Zayed Camii, özellikle Cuma günlerinde ve Ramazan Bayramlarında Müslümanların namaz kılmak için en çok toplandığı ibadet mekânlarından biridir. Ramazan boyunca 40 binden fazla insanın camiyi ziyaret edebileceği belirtilmektedir.

Şeyh Zayed Camii’nin doğu minarelerinin altında bulunan bölümlerde günlük ibadetlerin yanı sıra, Cuma vaazları, ziyaret programları, eğitimsel ve kültürel aktiviteler yapılmaktadır. Bunun yanında, doğu-batı minareleri altında en az 200 yıllık bir alt yapısı olan klasik İslam eserleri Şeyh Zayed Camii’nde verilen dersler arasındadır. Ayrıca bu camide yine İslam dünyası ve Arap Emirlikleri geniş bir yelpazedeki Arapça, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Korece dillerini öğretmek için de dersler vermektedir. Şeyh Zayed Camii’nin mimarisini Almanya, Fas, Türkiye, Malezya, İran, Çin, İngiltere, İtalya gibi birçok önemli ülkeden gelen tasarımcı ve ustalar belirlemiştir. Caminin yapımında Fars ve Endülüs cami mimarisinden yararlanılmıştır.

Ayrıca Şeyh Zayed Camii’nde Lahor’da bulunan Badshasi Camii’nden ve Kazablanka’daki 2. Hasan Camiinden de direk izler bulunmaktadır. Şeyh Zayed Camii’nin halısı ünlü İran halılarıdır. Çağdaş İslam Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Şeyh Zayed Camii, mutlaka görülmesi gereken güzelliklerden biridir.

Şeyh Zayed Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu