Oruç

Şevval Orucu Hakkında Bilgi

Şevval Orucu Hadisi: Kim Ramazan orucunu tutar ve Şevval’den de ona altı gün daha eklerse bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur. (Müslim, Tirmizî)

Ramazan ayı ve bayramından sonra şevval ayı içinde olan “altı gün orucu” diye de bilinen bu orucu tutmak sünnettir. Şevval ayının ilk gününde yani ramazan bayramının ilk günü oruç tutulmaz tutulması haramdır. Bayramın diğer günlerinde ve şevval ayında istenildiği kadar kaza veya nafile oruç tutulabilir.

Oruç ayı olan ramazanın tamamlayıcısı durumunda olan şevval ayında tutulacak altı günlük bu oruç, bir Müslüman kimseye bütün bir yıllık oruç sevabı kazandıracaktır. Bu altı günlük orucun bitişik olması, yani hiç ara vermeden tutulması gibi bir mecburiyeti yoktur; istenilen aralıklarla da tutulabilinir. Şevval ayında tutulacak altı günlük bu oruçla, Müslümanların bir yıllık oruç sevabının nasıl elde edileceği Alimler tarafından şöyle ifade edilir:

Dinimizde, bir iyilik yapan kimseye on sevap verileceği yolundaki hadis esas alındığında, bir Müslüman otuz günlük ramazan orucuna ilaveten birde şevval ayındaki altı günlük oruçla otuz altı gün tutmuş olmaktadır. Bu otuz altı rakamı, hadiste ifade edilen on sevap ile çarpıldığı zaman 360 gün elde edilir. Böylece kamer ay hesabıyla bütün bir yıl oruçla geçirilmiş gibi olup sevap kazandırır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Zaten 30 gün tutuyoruz 6 gün de şevval ayında tutarız 1 yıllık oruç sevabı her yıl yaptığını düşünsen her yılı oruçlu geçirmişsin gibi oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu