İslam Alimi

Şevval Ayında Yapılacak İbadetler

Şevval Ayında Yapılacak İbadetler. Şevval ayında hangi ibadetler yapılabilir ve Şevval orucu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Şevval ayında yapılacak ibadetleri şöyle sıralayabiliriz… Şevval ayında yapılacak ibadetlerin başında oruç tutmak gelmektedir ki Şevval ayı orucu hadis i şeriflerde zikredilmiş ve Peygamber efendimiz tarafından biz ümmetine önemle tavsiye edilmiştir.Şevval ayında ,bu ay içerisinde altı gün oruç tutan kişi Ramazan ayı dışında bütün seneyi oruç tutmuş gibi sayılmaktadır. Şevval ayındaki oruç konusunda şu hadis i şerifleri zikredebiliriz.

“Ramazân orucunu tutup, Şevvâlde de altı gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır (bir yıl oruç tutmuş gibi olur).”[İbn-i Mâce]

“Ramazandan sonra, Şevvâl ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günâhsız olur.” [Taberânî]

Her kim Ramazan orucunu tutar, sonra peşinden Şevval ayından da altı gün oruç tutarsa, bütün sene oruç tutmuş gibi olur. Müslim, Sıyam: 204, Ebu Dâvud; Sıyam: 58, Tirmizi, Savm: 52, İbn-i Mâce; Sıyam: A.b.Hanbel; 3/308, 324, 344, 5/417,419, Darimi, Savm: 44

Şevval ayı içerisinde yapılacak ibadetlerin en faziletlisi birinci maddede zikrettiğimiz konudur.Bunun yanı sıra kaza namazlarımız var ise kaza namazlarımızı kılabiliriz.Bunun yanı sıra kaza namazlarımız yok ise nafile namazlar kılabilir ve bu mübarek ay içerinde çokça tövbe edebiliriz ki bunlardan büyük hayırlar göreceğizdir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. erkam dedi ki:

    sizden ve tüm müslümanlardan hayırlı dualar istiyorum dua edenlere teşekkürler

  2. saniye dedi ki:

    selamün aleyküm. Dini sitenin birinde 8 rekatlık şevval ayı namazı kılınması gerektiğini okudum. (Fatiha'dan sonra 15 ihlas okumak gerekiyormuş her rekatta) doğruluk derecesini öğrenmek istiyorum. Cevap verirseniz sevinirim….

  3. sema dedi ki:

    Çok teşekkür ederim bilgilendim Allah'ım hepimiz den razı olsun.

BİR YORUM YAZ