NikahSorularınız

Sevgilimle İmam Nikahı Kıymamız Doğru Olur mu?

Merhaba ben 3 yıldan beri birisiyle çıkıyorum aramızda hiçbir problem olmadı. Bugüne kadar ailelerimizde tanıştılar fakat nikah için zamanımız olduğunu düşünüyorlar ama biz günah işlemekten korkuyoruz, yani el ele tutuşmak bile günah diyerekten imam nikahı kıymak istiyoruz. Ama benim yaşım 17 olduğu için birde bazı internet sitelerinde kabul olmadığını ve kimse bilmemesi sonucunda sıkıntı olacağını gördüm sizin fikrinizi almak istiyorum en yakın zamanda dönerseniz sevinirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öğrendiğiniz doğru bir bilgi. Aileler her ne kadar haberdar olsa dahi sizi evlendirmeden imam nikahı diye bilinen dini nikahınızı kıydırmanız yanlış olacaktır. Sizde günahtan korktuğunuzu ifade ediyorsunuz. Bu çok güzel bir şey. Zira bu çok önemli bir konudur. Bu nedenle nikahınız kıyılmadan daha, doğrusu gerçek manada evlenmeden sevdiğiniz kimsenin elini tutmanız caiz olmadığını bilmelisiniz.

Peki ne yapmalısınız. Eğer duygularınızdan eminseniz ve bu kişi ile evliliğin sizin için uygun olduğunu düşünüyor iseniz bunu ciddi bir dil ile ailelerinize ifade etmelisiniz. Gerekirse bir iki senede beklemelisiniz. Zira gerçek manada bir birini seven ve inancı olan iki genç için bir iki sene gibi bir zaman zarfı sorun olmayacaktır. Ailelerde bu işe razı olduktan sonra resmi ve dini nikahınızı yapar ve sevdiğiniz insanın ellerini tutarken günah kazanmak bir yana hayır kazanırsınız. Özetle sorunuza cevap verecek olur isek iki gencin günehe girmeyelim diye hanüz gerçek manada evlenmeden dini nikah kıyması caiz değildir. Bu konu ile alakalı olan İmam Nikahının Şartları Nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda var. Yüce Mevla’mız size istediğiniz kişi ile hayırlı bir evlilik nasip etsin inşaallah.

Dini Nikah (imam nikahı) Hakkında Bilgiler

İmam nikahı ifadesini “Dini Nikah” olarak doğru bir şekilde adlandırırsak daha isabetli olur. Aileden habersiz kıyılan Dini Nikâhlarda kız tarafının mağdur olması söz konusudur. Zira Dini nikâh kıydığınızı farz ediniz. Belli bir süre sonra değişik sebeplerden dolayı ayrılık olması muhtemeldir. Bu durumda dini nikâh yapıldığı için kız-erkek, karı-koca ilişkisi yaşamış olacak veyahut yaşamalarını engelleyici bir durum kalmayacak. Birliktelikleri sona erdiği vakit erkek hayatına normal bir şekilde devam ederken artık evlenen kadın dul bir bayan olarak kalacak ve bir sonraki yapabileceği evlilik için evleneceği erkeğe nasıl açıklayacak bu durumu zira ailesinden de habersiz yapmıştı nikâhını.

Yine erkeğin kadına vermesi üzerine vacip olan mihir konusunu da beraberinde getirecek. Erkeğin evlilik neticesinde kadına vermesi vacip olan mihir konusunda da açıklık getirilmesi gerekir. Diğer bir sorun kadın nikah esnasında erkekten boşama hakkını nikah öncesinde istememişse erkek kadını boşamasa kadın bu durumda kime müracaat edip bu nikahın feshini isteyecek. Diğer husus evleneceği erkek, o hanımın ihtiyacı olan yeme içme giyinme barınma vesair koca olarak üzerine düşen tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek mi? Yoksa bu evlilikten kasıt sadece iki tarafın kendi nefislerini tatmin etmelerini meşru hale getirmek için seçtikleri bir yol mu?

Dikkat ediniz özellikle hiç evlilik yapmamış bekar bayan kardeşlerimiz telafisi mümkün olmayan ve hayat boyu acısını yaşayacağınız hatalara düşmeyiniz. Eğer ki böyle bir durum söz konusu ailelerinizle ciddi bir şekilde görüşüp karara bağlayınız.

Sorular & Yorumlar

 1. Ben 16 yaşındayım. Erkek arkadaşım 17 yaşında ve biz 1 seneye yakın bi süreden beridir birlikteyiz çıkıyoruz. Birbimizi çok seviyoruz ve yaşımız geldiğinde ciddi ciddi evlenmeyi düşünüyoruz ailelerimiz birlikte olduğumuzu biliyor. Ama biz bu süreçte cinsel ilişkide bulunduk ve bana sahip oldu bakireliğim gitti ve böyleLike evlenmemiz şart oldu ama biz reşit olasıya kadar imam nikahı koymak ve birbimizin birbirine helal olmasını istiyoruz imam nikahı kıyabilir miyiz?

  1. Öncelikle tövbe etmelisiniz zira yaptığınız şey dinimizde zinadır. Nikah konusunda ise ailelerinizin rızasını alarak imama nikahı apmanızda hiç bir sakınca yoktur. Eğer bu rızayı alamıyor ve dini nikahınızı kıyamıyorsanız zina günahından uzak durmalısınız.

 2. Hocam merhaba öncelikle

  Sevgilimle 7 yıldır birlikteyiz. Ben 21 o ise 24 yaşında 2 yıldır babama evlenmek istediğimizi söylüyoruz ama yaşımın küçük olduğunu düşündüğü için hep karşı çıkıyor tek kız olduğumdan da zorluk çıkarıyor tabi araya kim girerse girsin ben kızımı vermem kimselere diyor başka bişey demiyor biz birbirimizi seviyoruz aramızda ciddi bişeyin olmasını istiyoruz artık ve imam nikahı kıydırmak istedik bu durumda imam nikahı kıymak uygun olurmu olmazmı lütfen yardımcı olun ☹️

 3. Kusura bakmayın da azgınlığınızdan dolayı gizli nikah kıymayı düşünüyorsunuz. neymiş seviyormuş çok seviyormuş. Lan çıkmayın sevgili olmayın o zaman. Bekleyin zamanı verilince evlenin gidin. Evliliğin bir sorumluluğu var. Ben o zaman 4 kisiyle gizlice dini nikah kıyayım. Ama istediği gibi gezsinler tozsunlar. Ne kadar saçma. Azgınlar ahlaksızlar zinacılar.

  1. Değerli ziyaretçimiz Ailesinden habersiz nikah yapan bayanlardan o kadar çok mesajlar yorumlar alıyoruz ki biz dahil buçuğunda şaşırıyoruz. u nedenle İslam ahlakına uygun olmadığından dolayı bir bayanın babasının rızası olmadan evlenmesi uygun değildir. Bilindiği üzere anne babaya sadece dini konularda karşı gelmek caizdir yani Örneğin evleneceğiniz erkek sadece namazında niyazında olduğu için Babanız bu evliliğin istemiyorsa babanızın rızası olmadan evlenmeniz uygun olmaktadır. Ancak Hanefi mezhebinde bir kadın akıl baliğ gitti dinen eklenebilmektedir.

 4. Selamun aleyküm. Ben erkek arkadaşımla 4 senedir ilişki yaşıyorum. Ve bi hata yaptık ciddiyiz evlenmeyi düşünüyoruz. İmam nikahı kıydırmayı düşünüyoduk yorumlardan okuduğum kadar olmuyo sanırım. Peki yaptığımız hata için ne yapmamız gerekiyor?

  1. Samimiyetle tövbe etmeniz gerekir ve aynı hataya evlenene kadar düşmemeniz gerekmektedir. Hatta evlenene kadar ilişkinize İslam dini çerçevesinde yer vermelisiniz. Unutmayın eğer gerçekten samimi iseniz ve evlenmek istiyorsanız dünyada ki hiç bir güçlük zinadan daha kötü olamaz. Yüce Mevla’mız günahınızı bağışlasın.

 5. selamın aleyykum hocam ben26 yasındayım ve sevgilimde 26 yasında aramızda nikah kıymak ıstıyorz okadar arastırdık sevgılımle bi sonuc bulamadık sıze danısmak ıstedık ve ailelerden gizli yapmak ıstıyoz ve niyetimizz evlilk kim nederse desın hocam sizden bi akıl almak istedık

 6. Sirf nefsini tatmin etmek için kiyilan nikah nikah değildir bence günahtan kacmak için yapiliyor sünnet olan evliliği gerçekleştirip evliliğin vazifelerini yapmak için değil. Mantikli düşününce ne kadar doğru nikah bizi günahtan korumaz evlenme için gerekli olan biseydir. Nacixane fikrim ne kadar doğru bilmiyorum.

  1. slm hocam bız sevgılıyız ve kız arkadasım dul kı evlenmeyı dusunuyorz ve aileler karsı cıkıyo bızde aramızda gızlı nikah kıymak ıstıyoruz dogrumu yanlısmı bı bılgımız yok acıkcası sızden bı bılgı ve cvp beklıyoz

 7. Selamın aleyküm . Yanlış mı anladım bilmiyorum ama hocam yazım hatası mı var ?
  ”Bu nedenle nikahınız kıyılmadan daha, doğrusu gerçek manada evlenmeden sevdiğiniz kimsenin elini tutmanız caiz önemle bilmelisiniz.” Caiz midir ?

  1. Caiz değildir, bir imla hatası olmuş. Konu düzenlendi. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

 8. ama sewgilim we ben imam nikahı konusunda ısrarcıyız yanı hani ailelerimize soylesek bile bu devirde kimse kimseye inanamıyor bu yuzden cok kararsız kaldık ama nikah kıymak cok istiyoruz we kıysak gunah olmaz degilmi

  1. Sırf gizlice ilişkiye girip bunu dini anlamda mesrulastirmak için gizli dini nikah kiymaya kalkmak.. din oyuncak değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu