Fıkıh

Sevgili Olmak Günah mıdır? Flört Caiz midir?

Özellikle gençlerin düşmüş oldukları hatalardan biri flört başka bir tabirle sevgili olmaktır. Ziyaretçimizin sorusu kısaca sevgili olmak günah mıdır? flört caiz midir? Şimdi soruya ve cevabına yer verelim.

Soru: Sevgili Olmak Günah mıdır? Flört Caiz midir?

Ben 18 yaşında biriyim. Bir flört ilişkim var ama birbirimize karşı saygılıyız. Haram olan şeylerden uzak durmaya çalışıyoruz, inşallah. Böyle bir ilişkinin bitirilmesi gerekir mi?

Cevap: İslam Dininde Sevgili Olmak ve Flört Etmek Doğru Değildir

Değerli ziyaretçimiz, Müslüman olan bir erkeğin hanım arkadaşı, Müslüman bir hanımın da erkek arkadaşının olması caiz değildir. Sevgili olmak ve Flört etmek İslami bir yaşamda anlamı olmayan kelimelerdir. Sevgili ve Flörtün İslam’i ölçülüsü bulunmamaktadır. Çünkü İslam ahlakında böyle bir konuya sadece günah olarak yer verilmemiştir. Bu konu ile bire bir alakalı olan şu ayeti kerimeyi zikredelim.

Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayasızlıktır, çok kötü bir yoldur.

İsra Suresi-32

Bu ayeti kerimede yer alan yaklaşmayın ifadesi günümüzde bahsedilen sevgili olmak ve flört etmek kelimelerin karşılığıdır. Bu nedenle İslam dini açısından gayri meşru olan bu ilişkilerden uzak durulmalıdır.

İslam Dininde Kadın ve Erkek İlişkisi

Dinimiz bu konuya ölçü koymuştur. Kadın-erkek ilişkilerine ahlaki bir sınırlama getirmiştir. Aklıselim her erkek ve kadın bu ölçülere uymalıdır. İslam edebi ve adabına önemle dikkat edilmelidir. Nikahı olmayan bir erkek ve bir kadın yalnız kapalı bir mekanda bulunulmamalıdır. Yüce Mevla’mız kadın ve erkek ilişkisinin nasıl olması gerektiği konusunda bir düzen kurmuştur. İslam dininde kadın ve erkek ilişkisi sadece zaruriyetlere bağlıdır.

Örneğin bir kadın hastalanır ve kendisini tedavi edecek işinin ehli kadın bir doktor bulunamıyor. Bu durumda o kadının erkek bir doktora başvurması caizdir. Örneğin bir kadının eğitim alması gerekiyor. Okulda öğretmen seçme şansı yok, bu durumda sınıf ortamında ders alabilir. Bu ve benzer durumlar erkek içinde aynen geçerlidir.

Sevgili Olmak Büyük Günahlara Kapı Açmaktadır

Sevgiliyiz adıyla başlayan pek çok muhabbet ileride büyük günahlara dönüşebilmektedir. Pek çok zaman bu konuda erkeklerde mağdur olmaktadır. Ancak kadınların mağduriyeti erkeklere göre kat ve kat daha fazladır. Bu hakikati en çok sizlerden gelen sorularda görmekteyiz. Bu konuda şöyle büyük bir çelişki vardır. Niyeti ciddi olan kişilerin sevgili olmak ile bir ilgisi olmasına anlam vermek mümkün değildir.

Bununla birlikte sevgili olarak ilişki kurmak isteyenin ise işin ciddiyeti ile bir alakası bulunmamaktadır. Kişilerin ama bizim niyetimiz ciddi demesi o kişilerin ciddi olduğunu göstermemektedir. Ciddi insan ciddiyetini belli eden insandır. Aslında bu söz aslında belki ileride ciddi olabiliriz demektir. Dolayısı ile bir erkeğin şerefini ve bir kadının iffetini belki, ileride, ama önce bir deneyelim sözlerine emanet etmek büyük bir yanlış olmaktadır.

Bu tür söylemlerin pek çoğu insanların bu tür ilişkilerin günah olduğunu bilmeleri ve bu günahlara vicdanlarında bir bahane üretmelerinden öte bir şey değildir. Dolayısı ile Müslüman her kadın ve erkek bu kapıdan uzak durmalıdır.

Kilitli Kapılar Arkasında Bulunmamalıdır

Bu tür dini konularda kendimize ve etrafımıza dürüst ve net olmalıyız. Şunu düşünelim, karşımızda 10 tane sevgili olan ikişer gençler var. Bunların kaçı sevgilisi ile yalnız bir ortamda baş başa kalmak istemez. Peki, böyle bir durumda baş başa kalmak isteyen iki genç neden Mevla rızası ile evlenmeyi düşünmezde gönül eğlendirmeyi düşünürler. Aslında bütün konu bu sorunun cevabında gizlidir. Her aklıselim Müslüman fazla düşünmeden bu sorunun cevabını kendine verebilir. Bakın Peygamber Efendimizin hadisi şerifinde bu konu ile alakalı ne buyurmuştur.

 “Mahrem olmayan kadın ve erkek bir arada olursa, onlara şeytan eşlik edecektir.”

Unutmamak gerekir ki şeytan en çok günaha düşen insanları daha büyük günahlara düşürmek için uğraşmaktadır. Yalnız baş başa kalmış kadın ve erkeği şeytan çok kolay kandırabilmektedir. Özetle, sevgili olmak günah mıdır? Sorusunun cevabı, büyük günahlara kapı açan küçümsenmemesi gereken bir günahtır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Mahallemizde bi çocuk var onu 6 yıldır seviyorum. Ve artık dayanacak gücüm kalmadı kesinlikle onunla sevgili olmak istemiyorum sadece onun benim onu sevdiğimi bilmesini istiyorum.eğer ona duygularımı dile getirirsem günah kazanmış olur muyum?

    1. Burada ki günah sevginizi fike getirmek değil namahrem biri ile konuşmanız olacaktır. Ancak bunu dile getirmeniz size bir şey kazandırmaya bilir. Bu gibi durumlarda bir aracının olması daha doğru olacaktır ve sadece evlilik için niyetinizin olduğu mesajını verebilirsiniz.

  2. Evet, İslam aleminde flört tarzı ilişkiler yanlış ilişkilerdir.Bir Müslümanın her işi İslam çerçevesinde olmalıdır.Nitekim taraflar bunu nişanla sözle ve ilerisinde evlilikle sağlaya bilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu