Genel

Sevgili Olduğum Biri Evlenmek İstemeyince Hakkımı Helal Etmiyorum Dedi Ne Yapmalıyım?

Ben biriyle sevgili oldum. Çok uzun zamandır tanıyordum beni seviyordu. Ama ben kabul etmemiştim sevmem diye. Sonra tekrar konuştuk o kadar iyi kalpli bir şekilde ısrar ediyordu ki her şeyi çok aceleye getirdi. Kabul ettim ama birbirimizi tanıyalım dedim. Daha 2 haftada evlilik konusu açıldı. İnşallah falan dedim bende. Ailene söyleme dedim hele bir o gün gelsin. Bu gitti söyledi herkese yaydı. Ben iyice sıkıştım. Onu kırmamak için nasıl davranacağımı bilmiyordum artık.

Derken ben iş için aydına taşındım. Burada biriyle tanıştık. Daha doğrusu onuda önceden tanıyordum ama konuşmuyorduk. Ben bu kişiden hoşlandım. Ona karşı bir şeyler hissettim. Konuşmak için de bir zaman bekledim. Ama ona bir şeylerin yolunda gitmediğini ifade ettim. Tek hatam ona söyleyememek oldu. Yüzleşmeyeyim diye birden mi hayatından çıksam diye düşündüm. Sonra bir ay sonra ayrıldım. Bana hakkını helal etmediğini söyledi. Ama onu sevemedim. Ne yapabilirdim ki. Ben kendimi zorladım ama olmadı. Şimdi ne yapacağım. Ne yapmam gerek.

Değerli ziyaretçimiz, işte tamda bu gibi nedenlerden dolayı İslam dini bize flörtü yasaklamıştır. Sözlerimizi yanlış anlamayın tabi ki bir insan tanımadığı biriyle evlenmemelidir. Ancak flört evliliği kolaylaştırmamaktadır ve evliliğe bir faydası olmamaktadır. Bununla birlikte bir kimseyi tanımanın flörtten başka yollarıda vardır. Evlilik çok ciddi bir konudur ve evlilikte duygular kadar mantıkta ve denklikte önemlidir.

Aslında baştan beri bu kimse ile olmayacağı belliyken flört edelim belki olur mantığı çok yanlış bir tutumdur. Zira bu tür denemeler bazen bir tarafta bir ömür çekeceği yaralar açabilmektedir. Sonuç olarak bu olaydan bir ders çıkarmalı hayatınıza İslam ahlakına uygun bir yön vermeli ve mümkünse bahsettiğiniz kişiden helallik istemelisiniz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam merhaba ..
    Daha 12 yaşımda net üzerinden bi ilişki yasayamaya başladım ve birlikte olduğum kişiyi çok sevdim.

  2. onu demiyorum bir insanlardna utandigiicin kapanmiyoraa ama dinde olduğuu nainaniyorsa hukmu nedir

      1. yani insanlardan utandigi icin cevreden çekindigiixin kapanmamak kufirmü

    1. Bir kimse ben insanlardan utanıyorum ve dinimde bunu emrediyor ve kapanıyorum derse bir sakınca yoktur. Ancak bir kimse dinen kapanmanın bir anlamı yoktur ben sadece insanlardan utandığım için kapanıyorum der ise bu kişi dinden çıkmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu