Mahrem KonularSorularınız

Severek Günaha Girmekten Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Günaha girmekten korkmak imanın bir işaretidir. Bu konuda genç ve inançlı bir kadının severek günaha girmekten kokuyorum bu durumda ne yapmalıyım? Sorusuna ve cevabına yer vereceğiz.

Soru: Birini Severek Günaha Girmekten Korkuyorum

Ben 19 yaşında genç bir kızım çok şükür namazlarımı kılıyorum. Kuran okuyorum ve hamd olsun tesettürlüyüm. Hocam bir ara kendimi boşlukta hissetim ve biriyle 4 hafta konuştum. O biraz kötü yoldaydı, onu iyi yöne çekmeye çalıştım. Namaza başladı kötü olan alışkanlıkları bıraktı. Ama anladım ki sadece kendimi kandırıyorum. Aslında doğru bir şey yapmıyorum ve onu bıraktım. Çünkü vicdanen kendimi kötü hissediyordum. Aslında onu sevmemiştim sadece ona bağlanmışım onu anladım. Zaten sürekli yolundan da dönüyordu.

Daha sonra birini gerçekten çok sevdim hem de çok ama o da başkasını seviyordu. Allah’a dua ettim bu da imtihan dedim. Zamanla bu sevgim biraz söndü ama bitti desem yalan olur. Rabbim biliyor ya çok dua ettim, sevdiğiyle mutlu olsun diye. Hocam ben okuyorum özel eğitim öğretmenliğine gideceğim inşallah. Ailem de okumamı çok istiyor ben de ama nedense tekrar aynı hataya düşmekten korkuyorum. Yani korktuğum tekrar biriyle sevgili falan olmak, çok şükür elim erkek eline değmedi. Konuştuğum o kişiyi de daha çok doğruya ulaştırmaya çalıştım ve onu hiç görmedim. Tekrar aynı hata dediğim ise sevgili olmak. Hep Kuran okuyan beni namaza kaldıran ve bana değer veren bir eşim olsun istedim. Para gerçekten umurumda değil. Eşimle el ele cennete yürümektir isteğim. Tabi bu kimdir bilemem ve ben harama bulaşmamak için İslama uygun bir evlilik yapmak istiyorum. Ama korkuyorum tekrar birini seversem ve bu gibi şeylere bir daha bulaşmak istemiyorum.

Cevap: Severek Günaha Girmekten Korkuyorum Sözü İmandandır

Değerli ziyaretçimiz, bu konudan korkmanız çok güzel ve normal bir şey. Zira her Müslüman günaha girmekten korkmalıdır. Ancak unutmayın ki aynı zamanda her insan irade sahibidir. Sorunuzda sanki sizin elinizde değilmiş gibi bir söylem seziyoruz. Bu yanlış bir tutumdur. Eğer hatalarınıza böyle bakarsanız kendinizi düzeltmeniz zor olacaktır. Belli ki hatanızın farkındasınız ancak kendinizde hatadan korunacak gücü bulamıyorsunuz.

Bir Müslüman bir hata yaptığını fark ettiğinde tabiri caizse lafı hiç uzatmadan evet ben hata yaptım demelidir. Aksi söylemler biz farkında olmasakta nefsi ve şeytana suç atmaktan başka bir şey olmamaktadır. İçinizde ki bu korku imandandır. Unutmayın aynı hataya korkanlar değil korkmayanlar düşmektedir. Sizde bu korku var iken inşaallah aynı hataya düşmeyeceksiniz.

Müslüman Bir Kadın Ailesinden Habersiz Bir İlişkiye Girmemelidir

İslam dininde bir kadının ailesinden habersiz bir erkekle flört etmesi caiz değildir. Zira bu gibi ilişkiler önce sizi günaha sokmaktadır. Sonrasında ise en iyi ihtimalle şu anda bulunduğunuz ruh haline düşürmektedir. Bu durum ise bazı kadınların aile düzenini bazı kadınların ise eğitim düzenini bozmaktadır. Şunu kesinlikle unutmayın! flört denilen olay tamamen bir gönül eğlencesinden ibarettir.

Niyeti ciddi olan hiç bir erkek flört tarzında bir ilişki içerisinde olmamaktadır. Bu nedenle aklı selim her kadın bu gibi eğlenceler, daha doğrusu aldatmacalar içerinde yer almamalıdır. Zira bu gibi durumların sonunda en çok kadınlar mağdur olmaktadır. Hem günaha girmek hemde mağdur olmak akıllı bir Müslüman kadına yakışmamaktadır.

Evlik Her Kadının Hakkıdır, Ancak Evlilik Bir Kaderdir

Tabi ki evlenmek istemeniz çok güzel ve hayırlı bir şey. Fakat evlilik kısmet ve kaderdir. Bu konuya evlilik kader midir? başlıklı konuda yer verdik. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Bununla birlikte günümüz de hem eğitim hayatı hemde aileler bu konuda çok zayıf kalmaktadırlar.

Aileler adeta çocuğum evlenmesin gerekirse günaha girsin anlayışı ile hareket etmektedirler. Bu ise gençlerin işini zorlaştırıyor ve kendilerini küçük, büyük günahların içerinde buluyorlar. Ancak dua bizim en büyük dayanaklarımızdan biridir. Evlilik için dua başlıklı yazıda dua örneklerine ulaşabilirsiniz

Sizin durumunuzda ki genç bir kadın ise gönül konularını bir kenara koymalıdır. Şu anki önceliğiniz eğitiminizi bitirmek ve ibadetlerinizi aksatmamak olmalıdır. Günaha girme ihtimalini büyük görüp iradenizi küçük görmeyin. Siz irade sahibisiniz. Kararlı olmalı ve hayatınıza devam etmelisiniz. Bu ruh halinize en güzel çözüm ibadetlerinize ve eğitiminize önem vermekten geçmektedir. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam öncelikle selamünaleyküm Allah hepinizden ebeden razı olsun çok teşekkür ederim.

    1. Aleyküm selam sizlerden de Mevla razı olsun. Bir nebze faydamız oluyor ise ne mutlu bize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu