KurbanSorularınız

Sene Başında Kuzu Keseceğim Dedim Bu Adak Sayılır mı?

Hayırlı akşamlar. Ben sene başında kuzu keseceğim dedim arkadaşlara. Ama adak adamadım. Sonra keseceğim vakit gelince birkaç olumlu şey gelişti hayatımda. Kesmeden önce onlar için keseyim dedim kendi kendime. O şekilde de kestim. Duasını yaptım. Bu adak olarak mı sayılır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, ben sene sonunda kuzu keseceğim demek, sadece zaman belirtmek anlamına gelmektedir. Bu yarın işe gideceğim demek gibi bir şeydir. Yapacağınız bir şeye zaman belirtmişsiniz. Bu nedenle bu sözünüz adak sayılmamaktadır. Bununla birlikte bir kuzuyu adak olarak kesemezsiniz. Dolayısı ile kesme vaktiniz gelince kesme niyetim başıma gelen şu hayırlı iş olsun demek veya bu hayırlı iş için kan akıtmış olayım demekte bir mahsur yoktur. Siz kesmiş olduğunuz hayvanı öylesine içinizden geldiği için kesmişsiniz, bu adak sayılmaz ve adak kesmeniz de gerekmemektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu