Ahlak

Sen Benim Yarına Kadar Yaşayacağımı Nerden Biliyorsun

İmanı Kamil Sahini Evlat

Kirman Hz. her zaman kızımı imanı kamil biri ile izdivaç ettireceğim dermiş. Nice kadılar, zengin olanlar geliyor fakat hiç birisine kızını vermiyor.

Bir gün namaz kılmak için mescide gidiyor. Orada çok dikkatli namaz kılan birine rastlıyor. Namazını bitirdikten sonra o gencin yanına gidiyor. “Evladım bekar mısın” diyor. O genç: “Evet bekarım” diyor. Sonra o gence “O halde evleneceğin biri var mı?” diye soruyor. O genç “benim üç dirhemden başka hiç bir şeyim yok bana kim kız verir” diyor. Kirman Hz. “Benim bir kızım var onu sana vereceğim” der.

Her şey yerine getirilmiş ve sonunda düğün oluyor. O gece kız gencin kulübesine gidiyor. İçeri girdiği zaman masanın üzerinde yarım ekmek görüyor. “Bu nedir” diyor. Genç “O senin yarınki rızkındır” diye cevap verir. Bu cevap üzerine kız çok öfkelenir. O genç sen benim fakir olduğumu bildiğin halde evlendin niçin öfkeleniyorsun” deyince kız: ” Babam her zaman imanı kamil birisi ile evlendireceğim derdi. Ben fakir olduğuna değil imanının zayıf olduğuna kızıyorum. Sen benim yarına kadar yaşayacağımı nereden biliyorsun”  diye ibretlik bir cevap verir.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu