CamilerResimler

Selimiye Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın 80 yaşındayken –hata bir rivayete göre 90 yaşındayken yaptığı ve ‘ustalık eserim’ dediği Selimiye Camii, Edirne’dedir. Selimiye Camii’nin neden İstanbul’da değil de Edirne’de yapıldığı da birçok kişi için merak konusu olagelmiştir. Bunun nedeni, Mimar Sinan’ın Edirne’ye ayrı bir sevgi beslemesi ve ayrıca Edirne’nin Osmanlı Devleti’nin Rumeli’deki merkezi olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. 1568 yılında yapımına başlanan ve 1574 yılında tamamlanan Selimiye Camii’nin yapımında kullanılan teknik, daha önce kullanılmayan son derece ileri bir tekniktir.

Mimar Sinan, daha önceki eserlerinde kullandığı yarım kubbeli yapı tekniğini kullanmamış, bunun yerine tek bir lebi kullanarak zamanının en iyi mimari tekniğini kullanmıştır. Selimiye Camii’nin bir kez bakıldığında bile rahatlıkla hatırlanabilen tam ve devasa büyüklükte bir kubbesi vardır. Bu kubbenin yerden yüksekliği 43,25 metre iken, çapı 31,25 metredir. Selimiye Camii, Edirne’nin her yerinden görülebilmektedir. Bunun yanı sıra, caminin iç kısmında kullanılan hat, çini ve mermerden yapılmış süslemeler de oldukça ilgi çekici güzelliktedir. Büyük kubbenin hemen altında yer alan hünkâr mahfilinde 12 mermer sütunu bulunmaktadır ve bu çiniler Osmanlı-Rus savaşı esnasında sökülerek Rusya’ya götürülmüştür.

Caminin geniş avlusunun iç kısmında ise, revaklar ve kubbeler vardır. Darul Kurra, Darul Hadis, medrese ve imaret kısımları ise caminin dış avlusunda yer almaktadır. Selimiye Camii’nin dikkat çeken özelliklerinden biri de, müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında bulunan ters lale motifidir. Bu ters lale motifinin neden ters şekilde ve bir adet olduğuna dair birçok rivayet vardır. Bu rivayetlerden biri de caminin yapılacağı alanda lale bahçesi bulunduğu ve bahçe sahibinin de ters bir insan olmasından dolayı bu lalenin ters şekilde yapıldığı söylenmektedir. Selimiye Camii, aynı zamanda dünya mirası listesinde bulunmaktadır.

Selimiye Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu