Sela Neden Okunur?

İslam dininde “sela” ezan dışında olan bir çağrıdır. Bu çağrı çeşitli nedenler ile yapılabilmektedir. Bu çağrı Müslümanları bilgilendirmek veya haberdar etmek için yapılabilmektedir.

Bu nedenle Cuma günleri ezandan belli bir süre önce sela okunur ve cuma saatinin yaklaştığı Müslümanlara hatırlatılır. Bununla birlikte bir Müslüman hakkın rahmetine ulaştığı taktirde sela okunur ve Müslümanlara bir kardeşlerinin hakkın rahmetine ulaştığı haberi verilir. Bu sela aynı zamanda cenaze namazınada bir davettir. Zira sela okunduğu taktirde gün içerisinde hakkın rahmetine kavuşan Müslümanın cenaze namazı kılınmakta ve defin işleri yapılmaktadır.

Bu konular ile birlikte sela 7 kat semaya bir sesleniştir. Dua ve Peygamberimize övgü içeren sela çeşitli nedenlerle de okunabilmektedir. Örneğin Ülkemiz bir fitne içerisinde ise veya bir savaşla karşı karşıya ise imamlar sela okurlar. Bu sela ise Yüce Mevla’mıza bir yakarıştır, bu sela Peygamberimize bir övgüdür ve bu sela Müslümanların kalplerine bir araya getiren manevi bir çağrıdır.

Sela Müslümanları Peygamber Efendimizin sevgisiyle bir araya toplamaktadır ve bu amelde ki gaye Peygamber Efendimizin sevgisinde toplanarak Yüce Mevla’mızın rızasını kazanmaya çalışmaktır. Zira Peygamber Efendimiz habibullahtır, yani Yüce Mevla’mızın sevdiği kuludur. Şüphe yok ki  Yüce Mevla’mızın rızasına ulaşmanın en güzel yollarından biri sevdiği kulları ve bu kulların efendisi olan Peygamber Efendimizi sevmektir. Bu nedenle İslam dininde Sela okumanın ayrı bir önemi vardır.

Bu konu ile alakalı olan ve sitemizde yer alan Selanın Okunuşu ve Anlamı başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ