Genel

Sela Neden Okunur?

İslam dininde “sela” ezan dışında olan bir çağrıdır. Peki, sela neden okunur? Bu çağrı çeşitli nedenler ile yapılabilmektedir. Bu çağrı Müslümanları bilgilendirmek veya haberdar etmek için yapılabilmektedir.

Selanın Cuma Günleri Okunması

Bu nedenle Cuma günleri ezandan belli bir süre önce sela okunur ve cuma saatinin yaklaştığı Müslümanlara hatırlatılır. Bununla birlikte bir Müslüman hakkın rahmetine ulaştığı taktirde sela okunur ve Müslümanlara bir kardeşlerinin hakkın rahmetine ulaştığı haberi verilir. Bu sela aynı zamanda cenaze namazınada bir davettir. Zira sela okunduğu taktirde gün içerisinde hakkın rahmetine kavuşan Müslümanın cenaze namazı kılınmakta ve defin işleri yapılmaktadır.

Bu konular ile birlikte sela 7 kat semaya bir sesleniştir. Dua ve Peygamberimize övgü içeren sela çeşitli nedenlerle de okunabilmektedir. Örneğin Ülkemiz bir fitne içerisinde ise veya bir savaşla karşı karşıya ise imamlar sela okurlar. Bu sela ise Yüce Mevla’mıza bir yakarıştır, bu sela Peygamberimize bir övgüdür ve bu sela Müslümanların kalplerine bir araya getiren manevi bir çağrıdır.

Selam Peygamberimize Olan Sevginin Bir Göstergesidir

Sela neden okunur? sorusuna şunları eklemekte fayda vardır. Sela Müslümanları Peygamber Efendimizin sevgisiyle bir araya toplamaktadır ve bu amelde ki gaye Peygamber Efendimizin sevgisinde toplanarak Yüce Mevla’mızın rızasını kazanmaya çalışmaktır. Zira Peygamber Efendimiz habibullahtır, yani Yüce Mevla’mızın sevdiği kuludur. Şüphe yok ki  Yüce Mevla’mızın rızasına ulaşmanın en güzel yollarından biri sevdiği kulları ve bu kulların efendisi olan Peygamber Efendimizi sevmektir. Bu nedenle İslam dininde Sela okumanın ayrı bir önemi vardır.

Bu konu ile alakalı olan ve sitemizde yer alan Selanın Okunuşu ve Anlamı başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu