Namaz

Sela Anlamı Nedir? Sela Türkçe ve Arapça Okunuşu

Sizler için hazırladığımız bu konuda Sela anlamı nedir, Sela Türkçe okunuşu ve Sela Arapça okunuşu gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sela Nedir?

Sela duyulduğu zaman Müslümanların manevi atmosfer içerisinde değişik duygular hissettiği bir güzel sesleniştir. Selanın okunuşu ve anlamı konusunda şunlara yer verebiliriz. Genel itibari ile Peygamber Efendimize yapılan medhu senalardan oluşmaktadır.

Bu güzel sesleniş genellik ile müezzin tarafından bir Müslümanın cenaze duyurusundan önce veya her haftanın cuma günü Cuma namazının vaktinden kırk beş dakika kadar öncede insanları bir nevi uyarmak, haberdar etmek maksadı ile okunan güzel bir duadır. Bu güzel duanın içeriğine aşığı da yer verilmiştir.

Sela Arapça Okunuşu

Cuma ve Cenaze Namazlarından Önce Okunan Selanın Arapçası

Sela duasının arapçası
Sela duasının Arapça yazılışı ve nasıl okunduğu.

Sela Türkçe Okunuşu

Sela duasının Arapçasının Türkçe okunuşu şöyledir.

 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
 • Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
 • Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!”

Sela Anlamı Nedir?

Efendimize medhu sena dolu bu güzel duanın anlamı ise şöyledir.

 • Ey Allah’ın Resulü, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Habibi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın Arşının nuru, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Ey Allah’ın mahlukatının en hayırlısı, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi, salat ve selam senin üzerine olsun!
 • Hamd alemlerin Rabbi olan Allah mahsustur!”

Selanın okunuşu ve anlamı hakkında bu bilgiler ile birlikte birde canlı okuyuşunu merak ediyor iseniz  Sela Neden Okunur? başlıklı konuya başvurabilirsiniz.

Cenaze İçin Selanın Örnek Okunuşu

 • Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden
 • Ya Rasüllellah- Habibelleh – Azizallah – Kerimallah- ve benzeri şeklinde eklenir.
 • Eğer Cenaze Selası ise: Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh
 • Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin

Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun Eklenir. Ki cenaze olduğu belli olsun.
Daha sonra Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur, Mevla rahmet etsin denir.

Katkıda bulunan kullanıcı: mustafatunc20

Selanın Okunuşu Video

Müezzinlerin her Cuma günü ve bir cenaze merasimini duyurmak, insanları haberdar etmek maksadı ile okudukları sela duasını işin ehli Bekir Büyükbaş hocadan dinleyerek daha iyi öğrenebilirsiniz. Eğer maksadınız sadece bu anlamlı güzel duayı dinlemek ise de bu latif sesli Bekir Büyükbaş hocadan dinleyerek gönlünüzü huzur doldurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Sela da surekli peygamber övülüyor en sondada hamd Alemlerin rabbi Allaha mahsusdur deniliyor ne kadar tezat öyle degil mi ?

  Dini bilmeyen biri olsa bu selayı duysa sizin rabbiniz muhammed der. En güzel isimleri övgüleri ona yakıstırıp onu anıyorsunuz der.

  1. Doğru söylüyorsunuz övgü ile tapmak arasındaki farkı bilmeyenler için durum bundan ibarettir.

  2. Dini bilmeyen bile bizim rabbimizin Allah, Allahin bize gönderdiği rahmetin ise efendimiz s.a.v olduğunu fevkalade anlar. Fakat siz okuduğunuzu anlayamamışsınız çünkü en guzel övgüler efendimize kul ve peygamber vasfında söyleniyorken bu vasiflari veren olarakda Rabbimiz yüceltmiştir… bu yuzden efendimiz adına gönderilen her selam her övgünün başında( Ey Allahın arşının, mahlukatının ) diye yaziyor buda demek oluyorki var olan hersey Allahin . Bu yüzden.. hamd alemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur!

  3. Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım dedi resulü Peygamberimizi övmesi senin neden agrına gider kardeşim Allahını tek Yaratıcı Oldugunu Kafir Bile Biliyor

   1. Mert bey sen olmasaydın kainatı yaratmazdım diye bir şey yoktur bilgi aldığınız yerleri kontrol ediniz lütfen ayette Rahmet olarak gönderildiği yazar diğerinin kaynağı yoktur ikisi aynı şey değildir. Selamlar

 2. Kilisenin dili de latince..hristiyanlar birbirinin kanını dökeli çok oldu unuttunuz tabii..bakıyorum da hepiniz birbirinizin kanını dökmeye can atıyorsunuz..ayıptır itidalli olun birazcık

 3. Sela gördüğüm kadarı ile 6 satırdan oluşmuş.. 6 satırdan 5 satırı peygamberimize ayrılmış son 1 satırı ise peygamberimizi, bizi ve herşeyi yaratan, hükmeden, din gününün sahibi Rabbimize ayrılmış.. görmüyor musunuz? işitmiyor musunuz? Rabbimizi övmek dururken peygamberini övüyorsunuz.. peygamberimiz canımız ciğerimiz o ayrı ama sela=şirk! uyanın artık! ezanlar, selalar vb herşey Tek başına Rabbimizi övmeli ve birlemeli.. Çünkü her türlü övgüye layık olan sadece ve sadece Rabbimiz.. o kadar..

  1. Gerçek şu ki bazı Müslümanları Peygamberlerinin övülmesi rahatsız ediyor. Bu tür konularda kendilerini haklı çıkarmak içinde insanlara Mevlayı bırakıp peygambere daha fazla ilgi göstermekle şuçluyorlar.

 4. Ana dilimde konuşmayı ana dilimde ağlamayı ana dilimde gülmeyi dinimi de ana dilimde öğrenmeyi yeğlerim.

  1. Adem’in AIIah indinde bir mevkii vardır ki, ona ibadetIe erişiImez. O mevkiye erişinceye kadar, AIIah ona hoşuna gitmeyen şeyIeri verir

 5. Arapça okunurken içinde bir sizi olur o sizi öyle güzeldir ki o güzelliği türkçede bulamazsiniz

 6. Türlü türlü işler yorumlar. Mesele tevhiddir arkadaşlar Tevhiddd . Neden bu birliği sağlamak yerine ayrismayi tercih ediyorsunuz ettiriyorsunuz. Sabr.

 7. ali imran 80 ve 144 okuyun. ha bide ali imran 84 yetmezse bakara 285 286.sela şeytanın oyunudur.bu oyuna gelmeyelim

  1. Ah cahil kardeşim sende ahzap suresi 56. Ayeti okumadın mı?”Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.”cuma vaktinde okunan sela ve cenaze için okunan sela peygamberimizin peygamberlik derecesini gösterir.. Gecenin bir kısmında da uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki, Rabbin seni Makam-ı Mahmud’a ulaştırsın..(isra suresi 79.ayet) makamı mahmud’u araştır bakalım ne anlayacaksın.sela anlamını oku peygamberi ilahlaştırıyor mu?(Haşa)ALLAH’tan yardım, esenlik mi isteniyor.?

   1. Selamun aleyküm…ahzap süresi 56. Ayette salât kelimesinin Türkçe manası, yardım etmektir.. ayetin Türkçesini yazarken sadece Arapça olan salat kelimesini ayrı tutarsan ayeti asla anlayamazsın…. Saygılar…

   2. Faruk bey siz başkalarını cahillikle suçluyorsunuz fakat siz peygambere salatı sözlerden ibaret sanıyorsunuz halbuki salat destek manasında dır yani peygamberin davasında onun yanında olun onu destekleyin yalnız bırakmayın der sadece kuru sözlerle onu tekrarlayın demez üstelik bütün zamanlarda onun davası yani kuran yolunun takip edilmesi ve onun ahlakı ile ahlaklanmak demektir selamlar.

 8. Arapca bilmem diyen zavallılar elinizdeki telefonun markasının anlamını biliyomusunuz ? Baska dil olunca bilmem trce yazsın demiyorsunuzda arapca oluncamı arapca bilmiyorum turkce okunsun diyorsunuz ? Yıl olmuş 2017 az kültür medeniyet öğrenin. Cahil cahil yorum yazmayın kndinize gelin haddinizi bilin !

  1. Böylelerini konusturmayacan sallandircan varya ufak bi hatada yok edecen boyle diyip gunaha sokuyorlar bizi haşa var etmek yok etmek Allah’a mahsustur ama iste boylelerine Allah’ım firsat vermesin

 9. Kimse anlamıyor kimse Türkçe manasını da bilmiyor
  Muhammed as şu hadisi sahih mı
  Beni Yahudi ve Hristiyan lar gibi övmeyin
  Diyinki o Allah,ın kulu ve rasulü dür

 10. ben arapca bilmem anlaşılacağı dilde ölen kişinin kimliği ve 4 satır geçmişi yeterlidir bence

 11. Dikkat ederseniz Bütün yorumcular lehte bir yorum yapıyor alehte yorum yapamıyor bunun sebepi nedir.
  Mesela ben alehte bir yorum yaparsam siz bunu okurken bile korkarsınız neden korkarsınız hiç düşündünüzmü?

  1. Sizce biz bu ve benzeri yorumları yayımlamıyor muyuz. Eğer doğru yolda olduğunuzdan eminseniz sizi korkutacak bir söz yok demektir.

 12. Bence hadisi kuranla yarıştırmak yerine kendi durumsallığımızı hayatımızı mahveden kuranı ve peygamber liderligini, tedavülden kalkan islamı yasalarının foksiyonsuzluğunu kitapsızlaşmanın tarihselciliği hakkında analiz üzerine epey bir düşünmek çaba vermek lazım.içinde yaşadığımız toplum.islamı tam manasıyla kabulenmemiştir.kabullenmediğini şurdan anlıyoruz, islama göre yönetme ve yönetilme iradesi göstermeyişimizdir. Bunun sosyo siyasi ekonomik ve dinsel açılımları islam kültür tarihimizde mevcutt.yani dini(otoriteyi )yalnız ALLAHA özgülemeyi bilmemiz gerektiğini akıldan gönüldenn çıkarmamadan geçer. Vesselam sonra tartışılır hadisleri,kelamlar,alimler,fukahalar,ben neyim neyle yönetiliyorum bütün mesele bu

 13. Cok guzel ALLAH razi olsun fakat bir aciklama yanlisi var cuma salasi ile cenaze salasi farklidir anlamlari da farklidir.
  Cenaze selasi böyle diye biliyorum bizim konyada boyle okunur
  Sala, sala, salaaa, Ya muhavvile’l havli ve’l ahval, havvil halena ila ahseni’l hal
  Sala, Accilu bi’s salati gable’l fevt, ve accilu bi’t tevbeti gable’l mevt
  Sala, Küllü nefsin zaigatü’l mevt, sümme ileyna türce’un
  Sala, İnna li’llahi ve inna ileyhi raci’un
  Sala, Ya Seyyidel evveline ve’lahirin ve selamün ale’l mürselin, ve’l hamdü li’llahi rabbi’l alemin

  Cenaze Selası’nın Türkçe anlamı

  Ey halleri ve yılları değiştiren Allah’ım; bizim durumumuzu en iyiye tebdil et
  Vakti geçmeden namaz kılmakta acele edin ve ölüm gelmeden önce tevbe etmekte acele edin
  Her nefis ölümü tadacaktır, sonra bize döndürüleceksiniz
  Biz Allah’a aidiz ve yine O’na döneceğiz,
  Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi’ne selam olsun,
  Allah’ın bütün elçilerine selam olsun,
  Hamd yalnız alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur!
  Sonunda da vefat edenin ismi söylenir.

  1. “Küllü nefsin zaigatül mevt” ayeti kerimedir kesinlikle halka okunmamalıdır sebebühü cünüp hayızlı nifaslı bunlara gelmeden abdestsiz kimseler muhakkak olucaktır bu halde Allah’ın Kelam’ını işitmeleri şüphesiz ruhaniyeti rahatsız eder rızayı ilahi niyetindeyken gadabı ilahiyi üstümüze taş olur yağdırır Allah muhafaza

 14. Evet arkadaşlar ben Ezanı’da Selayı’da çok seviyorum bütün müezzinler çok güzel okur.Bu sitede yazanlar da çok güzel yazmış.

 15. Kur’an da , Aklı kullanın diyor.Bunu bir çok ayette tekrar tekrar belirtiyor. Başkasına zarar vermeden insanlara yapılacak faydalı işler için mükafatlar vardır. Aptalca işler yapıp da Allah için yaptım demek yanlış olur.Yusuf adlı yorumcuya teşekkürler. Güzel açıklamalarda bulundu.

 16. 14 yaşındayım ve sesim çok güzel ezan ve selayı çok güzel okuyorum herkes öyle diyor

 17. öncelikle canlar birşey de kesin kalalım ki o da korumuş olarak gelen sadece kitap kurandır.Rivayetler ve hadisler kornmuş değillerdir ve Allah açıkça peyhgmberin sünneti veya sözü dememiştir.haşr süresinin yedinci ayetinde ise oradakilere seslenmektedir yok bize de seslenilse peygamberden nesillere aktarılana ümmet uysun gibi bir ayetle açıklardı ve yine hz ömerin hadis yazanları falakaya yatırdığı da nakledilir.hatta bir hadis var peygamberimiz sorar ne yazıyorsunuz ? ya resullah senin sözlerini yazıyoruz peygamber a.s da siz bilmez misiniz sizden önce ki kavimler de böyle mahvoldu siz Allahın kitabının karşısına başka kitaplar mı getiriyorsunuz dediği de nakledilir.ve katta kuran da der ki bu kitap tek doğru yola götürür ve başka bir ayette bu kitapdan başka kitaba mı inanacaksınız diye sorar? araştırınız arkadaşlar

  1. Dediğin doğru Allah ın kitabını esas almak lazım fakat kitaba ve akla uygun hadisleri de dikate almak lazım kendi kanatimçe.

  2. Sen tam bi Sapıksın yahu bunlara ya ufakken bazı kansızlar Tarafından inandırıldın ya da mason misyoner bişeysin tahribat yapmaya çalışıyosun

 18. Bir yanlışlık olmuş Kaan adlı kişinin Yorumunu hemen kaldırdık uyarınız için Allah razı olsun.

 19. Çok bilinen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz “Ben kendisine; babasından, evladından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, hiç biriniz iman etmiş olmaz.” (Buharî) buyurarak kendisine duyulacak sevgiyi imanımızın var oluşunun şartlarından olduğunu bize bildirmiştir.
  Burada üzerinde durulması gereken nokta bu sevgiye O’nun değil, bizim ihtiyacımız olduğudur. Çünkü insanı davranışları konusunda en çok motive eden şey duygularıdır. Bilgi ve düşüncelerimiz duygusal olarak da benimsenmedikçe davranışa dönüşmez. İşte bu nedenle dahi biz Allah’ın dinini kendi bireysel ve sosyal hayatımızda somut olarak var edebilmek için Allah ve Rasûlü’nü her şeyden çok sevmeye muhtacız. Efendimiz’in sünnetini az önce kaynak olarak verilen âyet-i kerimeler doğrultusunda hayatımıza aksettirebilmek ancak, kendi nefsimiz, ailemiz, sevdiklerimiz ve sosyal çevremiz aksini talep ettiğinde bile sünnete uygun olanı tercih edebilecek gücü kendimizde bulabilmemiz durumunda mümkün olabilir. İşte bu güç Allah’a ve Rasûlü’ne duyduğumuz bağlılık ve sevgiden kaynaklanır. Bu nedenle de O’nu sevmeye kendimiz için muhtacız.
  Hz. Muhammed (sav)’in Allah tarafından son elçi ve kıyamete kadar kendisine tabi olunacak en güzel örnek olarak seçilmesini sadece şakku’s-sadr (göğsünün yarılması) hadisesine bağlamak yeterli bir açıklama olmaz. “Allah niçin en çok Hz. Muhammed (sav)’i sevmektedir?” sorusunun cevabını Allah adına biz veremeyiz. Yukarıda kaynak gösterilen âyetlerde açıklanan sebepler dışında bizim için tamamen gayb olan bu konuda söylenecek tek söz “kesbi (kişisel çaba ve gayretle elde edilen) ve vehbi (Allah vergisi olan) bütün özellikleri nedeniyle Allah O’nu çok sevmektedir.” olabilir. Bunun dışındaki izahlar sadece kişisel varsayımlardan ibarettir.

 20. Allah Teâlâ’nın Peygamberimiz’e olan sevgisi O’nun sadece bir-iki vasfına dayanmaz. Allah Teâlâ Hz. Muhammed (sav)’i son elçisi olarak seçmiş, O’na iman etmeyi kendisine imanın şartı saymış, O’nu inkar edeni kendisini inkar etmiş olarak görmüş (Araf, 158), Allah’a ve Peygamber’e itaati bir arada şart koşmuş (Nisa, 59), Allah’ı sevmenin ölçüsü olarak Peygamber’e tabi olma gerekli kılınmış (Al-i İmran, 31), Allah ve Peygamber sevgisi bir arada talep edilmiş (Tevbe, 34), örnek alınacak en güzel numune olarak gösterilmiş (Ahzab, 21), âlemlere rahmet olarak gönderilmiş (Enbiya, 107), Allah’ın ve meleklerin O’na daima salât-u selam ettikleri bildirilmiş (Ahzab, 56), Kur’ân’da sayısız yerde ve İslam’a giriş cümlesi olan kelime-i tevhide kendi adı ile Rasûlü’nün adını bir arada zikretmiş, O’nun sünnetini dinin ikinci kaynağı olarak ikame etmiştir (Haşr, 7).

 21. Selayı engüzel okuyanlatdan biride Abdulkadir şehitoğlu. 15 temmuz gecesiyle bütünleşmiş adeta.

 22. HER ŞEY ÇOK GÜZEL ANLATILIYOR DA BU İŞİ YAPAN İMAM VE MÜEZZİN KARDEŞLERİM DE GELİŞİ GÜZEL OLDU MU OLDU DEĞİL DE OLMASI GEREKEN GİBİ OKUSALAR DA DİNLESEK NE OLUR SANKİ?
  BENDE İMAM HATİPLİ BİR KARDEŞİNİZ OLARAK EZAN OLSUN SALA OLSUN ALLAH RIZASI İÇİN EN GÜZEL ŞEKİLDE OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ OKUMAYA ÇALIŞIRIM.ALLAH RAZI OLSUN DİNLEYENLERDEN DE TAKDİR ALIRIM.

  1. Önce yaşım ve meslek sonra aile geçmişim ..yaş =69,5 .meslek=elektronik…Dedem Şeyhül muallim,,babam maarif memuru ,halam darphane müdürü = mehmet emin ,ismail kemal,macide ERTEKİN. Şimdi dede tarafında olanları sayayım 1-Destarilik (sultan selim han’ın -Çarşamba’da)..2- Hatim (bütün sultan efradına). 3 -Mahyacılık ……Güzel Ziya kardeşim SOYADINDAN dolayı ilgi duydum . Şimdi şahsınıza selam ediyorum. Bir şey daha Fatih Kirmastı mah. daki komşumuz dedemin arkadaşı ..KANİ KARACA’yı rahmetle anmadan geçemem. O’nun gibi ne sala,ne ezan , ne de kur’an okuyanı duydum.Hepsine GÜZEL ALLAH’ ımdan rahmet diliyorum. Kal salıcakla İsmail Engin ERTEKİN…(TA1QR)

 23. Selanın okunuşu Türk müziğinde,saba makamı. Sabah ezanı makamıyla aynı, saba ,hem manevi açıdan hemde makamın verdiği havadan duygulandırır.

  1. Pekte saba okunduğu söylenemez, ya ben klasik Türk Sanat Musikisinden anlamıyorum , ya da Hocalarımız makam da saba,hatta (kayabilir) Irak perdesinden bestenigar’ı bilmiyorlar.Kalın salıcakla.(TA1QR)

 24. Allah razı olsun bir gerçek yıllardır anlamlarını bilmeden dinlediğimiz bir kulağımuzdan girmiş öbüründen çıkmış şimdi anlamlarını öğrenerek ve ne anlatıldığını bilerek dinleyince içime ayrı bir huzur ve mutluluk geliyor. Selamın aleyküm

 25. Bazı hocalar selaya ve mevlana muhammeda diye okuyorlar,bu şu anlama geliyor:mevla allah ,rab demektir sonuna (na)eklenirse bizim demek olur yani:muhammet bizim allahımız diyorlar.bunu bilerek diyorlarsa acık şirktir bilmiyerek diyorlarsa gizli şirktir.buna cok dikkat edin…bu hocaları uyarın hatalarını düzeltene kadarda onların ardından saf tutmayın benden uyarması!!!

  1. dikkatinden dolayı seni tebrik ederim kardeşim, gerçi bu dediğin şey sufi kafanın kronik hastalığı, celaleddin rumiye de bunlar mevlana diyor bilirsin, tövbe tövbe. bu kafaya şirten bahsetmek komik kaçıyor, bunların din alğısı şirkten geçiyor, şirk olmazsa bunların islam diye inandığı din yaşanmaz. bazı bölgelerde selanın sonuna “ya tabib el gulub, şefi el zunub” ibarelerini de ekliyorlar, yani kalplerin doktoru ve günahkarların şefaatçisi. tüylerim dikiliyor bu sözleri duydukça, şimdi gelde saf tut o namazda yada cenazede.

   1. Kardeşim mevlana kelimesi senin dediğin manada değil arapça bildiğini düşünüyorum yalnız biraz daha dikkatli düşünsen kelimenin manasını bulursun. مولي mevla kelimesi arapça da hem efendi hem de köle, hizmetkar anlamında kullanılır. Na نا zamiri ise biz anlamına gelir. مولانا izafet terkibidir (bir isim tamlamasıdır) . Manası bizim efendimiz olabileceği gibi bizim hizmetkarımız da olabilir. Mevlanaya hangi amaçla mevlana denildiği de kesin olarak bilinmediği için bir müslüman olması haysiyetiyle bize düşen hüsnü zan edip güzel bir manaya tevil etmemizdir.

   2. Hocam özetlediğim için kusura bakma İ .Engin Ertekin (TA1QR)

  2. Kimsiniz bilmiyorum Önce İsim. Sonra size cevap: Mevlana( kabaca) USTAMIZ demektir….Hoşgörünüze sığınarak bilgilerinize SUNULUR…(TA1QR)

 26. Arkadaşlar belki anlam açısından bagdastiramamis olabilirsiniz ama sonuç olarak bu sözler Allah resulune övgü, saygı duymalıyız.
  Zaten bir kere olsun dikkatli dinlesek etkilenmememiz imkansız….
  Allah a emanet olun…

   1. Allahın yarattıkları arasında en sevdiğini övmenin güzel sözler söylemenin nesi yanlış biz onu övüp severken kemalistler gibi tapma duygusu olmuyor bizde çünkü o bizim iman ettiğimiz taptığımız Rahman ve Rahim olan Rabbımizin en sevgilisi en sevdiği dir… Hiçbir müslüman kalkıpta Muhammed sav Hamd ederiz demedi zaten Elbette ki HAMD Alemlerin Rabbi Olan Allah’a Mahsustur…

   2. faşist beyinleriniz irin bağlamış. Sizi çirkin bilgilerinizi başkalarına mal etmekten utanmıyor musunuz? Sizler kötü düşünüyorsunuz diye başkalarını bu kötü düşüncelerinizle hakaret maruz bırakmak, Allah’ın yarattığı insanları tanımadan bilmeden hakaretler etmenin kalplerini imanla güzelleştireceğine tam tersi kötüleştirdiğini ve imanı sizden uzak tuttuğunu görmüyor musunuz? Allah’ın varlığını hissedebilmeniz için kalplerinizi temiz tutmak zorundasınız. Kemalist vs. gibi saçma ifadeler kullanıp sonuna da tapmak kelimesini eklemeyi hangi ahlakınıza sığdırdınız. Puta tapılır arapların yaptığı gibi. Buna Kemalistler karşı çıktığı için mi düşman oldunuz. Müslümanlığa ayak uyduramayan sahte müslümanları helak olması dileğiyle. Amin.

   3. Kusura bakma da cano, kendini yaratanı reddeden, peygambere küfreden, okul önlerindeki büstlere adeta tapan kemalist-laik tayfayı övme. Kemalizm; İslamı, karalamak, yanlış öğretmek ve unutturmak için bu kadar çabalarken,
    Laiklik; hayatını, besmelesiz, duasız, namazsız, dinsiz yaşa demenin kanun maddesiyken, savunma. Savunma şu dinden habersizleri.

   4. Kuran’da bir müslümanın peygamberler arasında ayrım yapmaması söylenir.Hal böyle iken bence hata yapıyoruz.

 27. Merhabalar ramazan ayında 21 10 da okunan sela beni çok duygularıyor ve hamileyim 7 aylık bunu neye başlamalıyım neden olur

  1. Hamile kadınlar taşıdıkları bebeğin saflığı ile manevi bir alana girerler ve manevi açıdan daha hassas olurlar. Bu nedenle manevi hissiyatınız artığından etkilenmektesiniz.

   1. Peki ergenlikte bu sozkonusu mu.Ben 16 yasinda bi erkegim.sela duydugumda veya cogu olayda aglayasim geliyo.ama bu Allaha ve Peygamberimize olan sevgimdendir diye dusunuyorum.ve aglamak bana zevk veriyo.daha yakin hissediyorum.buyuyunce bu duyguyu kaybetmem insallah.

 28. Selanın cenaze ile hiçbir bağlantısı yoktur. Peygamberi öven methiyelerdir en Son hamd alemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur der biter cenaze ile bağlantılı hiçbir nama bulunmaz. İslamda da kuran dada böyle birşey yoktur. Hepsi uydurmadır.

  1. Dinde 2 çeşit bidat vardır. Birisi faydalı diğeri zararlı. Selada faydalı bir bidattir. Sonuçta minarelerden arşa peygamberimize selam yükseliyor. Kavram olarak uydurma gibi gözüksede, uydurmadır yoktur yapılmaz gibi tabirler insani tekfirciliğe götürür . Tekfirciliğinde sonu kafirliktir Allah korusun.

   1. Evet bu sayede peygambere hamd etmiş oluyoruz.halbuki islam yalnız allaha hamd etmeyi emreder. Yazık bu bidat kişiyi şirke götürür.

   2. Hamd, Övme ve övülme demektir arkadaşım. Hamd sadece Allah’a mahsustur. Lütfen bilerek konuşalım.

  2. Islam alimlerinin onayindan gecmiştir bu sela uzerine kafa yormaniza gerek yok zaten islam halifeleri zananinda bile okunmuş ve bida-ı hasenedir sela uydurma demeniz islam alimlerinin ictihadlarini yok saymaniz demektir. Vesselam..

 29. sela okunuşunda neden farklılık oluyor mesela ya 1. RESULALLAH .2. HABİBALLAH.3.NEBİALLAH İYEN VAR BİRDE NURE ARŞİLLAH HAYRA HARGİLLAH OKUMAYANLAR VAR ACABA CENAZE VE VAKİT SELASI DEĞİŞİKMİDİR LÜTFEN BİLGİLENDİRİNİZ SELAMUN ALEYKÜM.

 30. Biz Onu alemlere rahmet olsun diye gönderdik diyor Allah. Şunu anlamıyorum peygamberi övmek onu putlaştırmak mı oluyor bu ne garip bir şey. Yani bir insanın güzelleriklerinden bahsetmek onu nasıl putlaştırmak olabilir. Arkadaşlar selayı sevmeyebilirsiz ama bunu seven insanlara hakaret etmeye kimsenin hakkı yok. Ben seviyorum ama onun bizim gibi bir insan olduğunu biliyorum. Acıkan susayan vs, yani Hz. Muhammed i putlaştırmıyorum. Ama birileri ısrarla onu putlaştırdınız derken iftira attığının farkında bile degil. Kuransız diyorsunuz nereden biliyorsunuz kuran okumadığını bu kadar insanın. Bu da bir başka iftira. Ağzınızdan güzel şeyler çıkmıyor. Allah’ın Rasulüne selam yollamak kimseyi cehenneme sürüklemez.

 31. ALLAH cc bir ayetinde kainatı son peygamber efendimiz Hz MUHAMMED sav.için yarattığını yada buna benzer bir şey. Bu ayet hakkında bilgisi olan varmı

 32. dört kuş beyinli geçmiş islam ve peygamberimiz hakkında yorum yapıyor itibar edilecek yorumlar değil milletin beynini ve midesini bulandırıyorsunuz,kargasınız tilkiye öğüt veriyorsunuz.

 33. 1-selanın ilk okunması sanırım 17.yy osmanlısı.. bir islamdan çok sonra
  2-selanın neden ortaya çıktığını ise pek anlamadım.. sanırım imparatorluk zamanı herkes islam olmadığı için (musevi vs birlikteydi) ayrıca bir uyarı olması olabilir..
  3-sela, cumayı haber vermek üzere ise de, bu fonksiyonu zaten ezan yapmakta. tam olarak mantığını çözemiyorum.
  4-sözlerinin ise cuma namazı ya da, cenaze ile bir bağı yok.
  5- çok ağır bir name,notalarla ile okumak da psikoloji üzerinde arabesk bir etki yapıyor (bunu anlamak için türkçe sözleri aynı tonda okuyun)
  6- peygamberlerin hepsi, müslüman için eşit değerdedir, bütün peygamberler aynı mesajları getirmişlerdir.. bu durumda, sürekli son peygamberin övülmesi ve selam gönderilmesi, diğer peygamberlerin bundan mahrum bırakılması islama yakışmıyor, aksine musevi ve hristiyanların bu davranışını taklit oluyor.

  1. Soru soran ve sorgulayan müslümanlara selam olsun. Bu yorum da böyle bir yorum ve gayet mantıklı sorular…

   Bunlara ek olarak, selada geçen ifadeler Kuran ile de çelişir. Peygamber için söylenen sözler Kuran’da yer almadığı gibi(elçisi olması dışında) Kuran’ın Allah’ın tekliği konusundaki hassasiyetine ters olup, bunun karşısındaki en büyük sorunlardan biri olan “insana tapma, biat etme” tehlikesi üzerine çokca ayet olmasına karşı sela, tam olarak buna zihinleri hazırlar ve insanı yüzeltme kafa yapısını normalleştirir.

   Kuran’da Allah şöyle diyor, “benim ismimin yanına kimseyi çıkartmayın” “ibadetanelerde benim yanıma kimseyi koymayın”

   Sözün özü şu ki, her işimiz gibi müslümanlığımız da sözdedir, içi boştur ve Kuransızlıktan kuru halde kalmış olsa da dünyanın en iyi müslümanlarıyız egosu yeterli görülmektedir.

   Yasin Suresiydi sanırım “düşünmeyenlerin üzerine pislik yağdırırım”

   Bu müthiş bir ayettir ve bizler, kurandan ayrı “müslüman” toplumlar ve ülkeler Kuran mucizesinin ifadelerini aslında yaşamaktayız ve pek de farkında değiliz bu gidişatın bana göre.

   1. İslam dini efendimizle yayılmıştır sela efendimize söylenen güzel sözler bütünüdür. Yani yeri göğü yaradanın en çok sevdiğine selam olsun Allah c.c islamı efendimizle bize iletti de bizim sorgumuz kime saygılar…

 34. “.. .SEYYİDENE VESEDENE VE MEVLENE…DİYE EK YAPILIR…” diyorsunuz da NEDEN “EK YAPILMIŞ” ŞEKLİ İLE SELA’YI DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE “YAZILI” VERMİYORSUNUZ…?

 35. Icimizde ne kadar cahil insanlar var.Daha apdest almayi bilmez ler bir de o findik kadar beyileri ile islami tartismaya calisirlar. ONCELIKLE KUR’ANI KERIM’in Turkce aciklamasini okuyun sonra Tevsir kitaplarini okuyun Ondan sonra EFENDIMIZIN HAYATINI okuyun. Sonra gelip burda ahkam kesin.CAHILIK GECICIDIR ama e…..lik bakidir.

  1. Fahri bey, benim kanaatim ise once tefsir okunmasi beraberinde peygamber hayati ile daha sonra meal okunabilir. Yoksa mealler her zaman yanlis fikir verebilir. Bu herhangi bir dilden baska bir dile ceviri yaparken yasanan klasik bir sorundur. Yer musait olmadigindan yazmiyorum ama ufak bir arastirma yaparsan meal lerin nasil yanittigini gorebilirsin. En azindan ozet tefsir tercih edilmeli.

 36. İslam dininden habersiz bir kisi bu selayı dinlese ve ona sorulsa; bu dinin tanrısı kimdir diye şüphesiz sizin tanrınız Muhammeddir der. Peygamberi putlaştırmakta hiristiyan ve yahudileri katlamış sünni müslümanları. Kuransız müslümanlığın sonuçları!

  1. yorumuna bakınca tamamen dini Bilgi yoksunu olduğunu anlamak hiçte zor değil. Be gafil insan c.hak demiyor mu sen olmasaydın mukevvenatı yaratmazdım diye. tam aksine millet dinden sünneti seniyyeyi peygamberi çıkarmaya çalışıyorken ki senin gibi. Tam aksine ne kadar peygamberi tanır ve sarılırsan Allahı bulursun. kime konuşuyorum ki sen zaten zehirlenmişsin. Bu fikirler vehhabilere ve Şiilere yakın fikirlerdir. Senin gibilere peygamber şefaati nasip olmaz zaten zaten onada inanmıyorsundur sen..!!!

   1. Esselamun aletkum arkadaşlar tartışmak yada dahil felan gibi sözler kullanıp kimsenin kalbini kırmayalım bilende var bilmeyende daha güzel temiz cümlelerle taklassak diğer arkadaşlarımıza itici olmadan bilmeye bilir kisi bazı şeyleri yada sen başka o başka sekil bilir ama ayni seyi yapmaya çalışırsınız yani doğrusunu bulup paylaşımcı olmak gerekyaradan mevlam sizinle ve tüm müslüman aleminin yanında olsun.

   2. Aynen kardeşim. Biraz okuyun öğrenin. Bunları bize Peygamberimiz öğretti tebliğ etti. Sünnet olmasa kitap direk bir bütün olarak inerdi.

   3. Kuran okumuş olsaydın Allah’ın (c.c) ‘sen olmasaydın’ tarzı birşey demediğini, demeyeceğini görürdün. o dediğin habisi kabul eden adam sayısı da çok az..

  2. Net bir özet. İbrahim, evet aslında sadece sela değil bunu söyletecek olan. Basit, ortada olanı çıkarmışsın aslında, aynen durum budur.

 37. Yorumları takip etdimde şunu farketdim insan ilk yaradılişından bu yana hep aklı karmaşık bır yapıya sahip oldundan doğruyu görememe özelline sahip oldunu söylemek isterim. Şimdi konuyu idrak etme çabasında isek bırincisi Allah insan oğluna mesajlar ile birtakım iletiler göndörmiştir.Mesela bunu birde hz İsa ile gönderdi ve o kavim isa’yı Allah’ın oğlu olarak nitelendirdi ve dolayısıyla onuda Allah’la eşit bir varlıkmış gibi değerlendiler şimdi soruyorum bunun doğru olabilme ihtimali var mı? Yok tabi ki ama İsa peygamber miydi evet peygamberdi. Peki Allahın amacı neydi bu vahiyleri göndermekle? Peygamberleri övmek içinmi? Hayır…bu insanlar sizden üstündür demek için mi? Hayır… Bu insanlar sizin efendimiz mi hayır. Allah’ın emirlerine yorum katma yetkisi verildi mi. Hayır Yani maksat Allah buyruklarını yer yüzüne iletmek için peygamberleri o zatları murat etti ve iletti. Ama biz ne yaptık o peygamber senin bu peygamber benim o peygamber benim efendim bu peygamber senin efendin diye defalarca kaos yaşandı savaşlar verildi fikir çatışmaları meydana geldi peygamber efendimi hz. Muhammed şunu defalarca nakletmiştir kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur bunu beynimide yoralım. Yüce Allahın muradı emirlerini almak ve onu yerine getirmek oldunu nacizhane dùşüncemle sizlere arz etmek isterım SAYGILARLA

 38. Kendinize gelin peygamberi putlaştırıyorsunuz az biraz kuran okusaydınız haberdar olurdunuz sizleri nasıl kandırmışlar şuan siz Allah’a değil peygambere kulluk ediyorsunuz.Habibullah diyen müşriktir.Peygamber Allah’ın KULU ve ELÇİsidir sevgilisi değil.Allahın sevgili kulu demek ayrı birşey ama orada kullanılan habibullah sevgili manasına gelir.

  1. Saygısızlık olmaması için yorumunuzu yayımlıyoruz. Sizden ricamız site içerisinde kullandığınız dile biraz daha dikkat etmenizdir.

   1. sadece o değil kardeşim. öncekilerin ve sonrakilerin efendisi allah’tır. peygamber allahın arşının nuru değildir. peygamber mahlukatın en hayırlısı sözünü kabul etmemiştir.

   2. Ya hu putlaştırma da nerden çıktı lütfen şu vehhabi zihniyetini bir kenara bırakın bu hiç bir şey kazandırmaz aksine daha da kaybettirir. Ayeti kerime bile var. düzgün okuyun anlayın lütfen..

  2. Kardeşim sende biras arapça oku orda ki habiballah dan kasıt Allhın sevgilisi sevgisi demek arapçada daki terimlerle ‘insan sevdigine sevgili der bizim bozuk türkçedeki sevgili kavramına girmiyor yani Allah benim sevgilim teriminde hiç bir sakınca yoktur. Veya Allah aşıkları gibi cümlelerde de yok bilmem anlatabildimmi inşaallah anlata bilmişimdir.

 39. Ayrica efendi demek peygamberimizin insanlarin oncusu manasina gelir.baska mana cikarmayin.gunaha girmeyin. Mealde ben kulumun zanni üzereyim demiyormu.sen nereye istersen oraya çekersin. Bence dikkat etmek gerek, doğrusunu Yüce Rabbim bilir. Biz yanlissak insallah Yuce Rabbim bize doğrusunu öğretim++retir. O ne dilerse o olur….

 40. Ya hu. Arkadaslar Allah celle celaluhu sevgili edinir mi diyenler dünyada sevgiden önemli ne var…Edindi diyip insanları şaşırtmayın. Peygamberimiz Allahın habibidir. Habibullah…yani en sevdiği kulu. Ben onu anlıyorum. isteyen istediği gibi anlayabilir.hepimiz hesap verecek unutmayın. Her Şeyin doğrusunu Yüce Rabbim bilir..

 41. Selanın en altında Hamd yalnızca alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur deyip üstede hamdi Hz.muhammed’e yapıyorsunuz. Bu nasıl bir çelişkidir bu nasıl bir inançtır bu müslümanlık değil,islam değil.

  1. Allah ‘a yapılan hamd ile Peygambere yapılan hamdi aynı çerçevede değerlendirmeniz yanlış bir değerlendirme.

  2. Ulan mel,um müslümanlığı senden mi öğreneceğiz tapınakçı sen kendi inandığın sapık inancını eleştir. o kirli ağzınla bizim inancımıza bulaşma.

   1. hiç tanımadığı birine, nasıl tapınakçı ve melun diyebiliyor bu insanlar.. allah akıl fikir versin.

  3. Sizin adaletiniz işte budur işinize gelen yorumları paylaşıyorsunuz işinize gelmeyeni siliyorsunuz müslüman dediğin adaletli olacak madem yorumlarımı sildiniz hepsini silin.

   1. Değerli ziyaretçimiz, sitemiz bir tartışma sitesi değildir. Fakat yorumlarınızda insanların inançları konusunda çok sert konuşuyorsunuz. Bize kızada bilirsiniz fakat bu şekilde devam ederseniz yorumlarınızı yayımlayamayız. Sitemiz ehli sünnet inancı çerçevesinde bilgi vermektedir. Bunu Hakkımızda bölümünde açık bir dille ifade etmiş bulunuyoruz. Siz bu inanca sahip olmayabilir veya farkı bir şekilde bu inanca sahip olabilirsiniz. Size saygı gösteriyor ve aynı saygıyı bekliyoruz.

   2. Ben gereken saygıyı yeterince gösterdiğime ve karşılık görmediğime inanıyorum çünkü bana edilen hakaret içerikli yorumları yayınlıyor benim onlara yazdığım saygı çerçevesindeki yorumlarımı siliyorsunuz adaletsizlik yapıyorsunuz kendi inancınızı savunanlara destek olarak bana karşı haksızlık ediyorsunuz ve siz bildiğim kadarıyla hesap gününe inanan insanlarsınız adaletinize güveniyorsanız bütün yorumlarımı paylaşın o zaman.

 42. Sayın Elrah Matur,
  Sapıklığını dillendirmeden önce iki satır Kur’an Meali okusaydın… Bilmiyorsan öğren eksik yalnış bilgilerinle inancını yıpratma.

 43. Bu selanın içi şirk dolu nasıl okutuyorlar bunu nasıl müslümansınız orada peygarmiz için Allah’ın sevgilisi habibi yazıyor bu nasıl olur hristiyanlardan ne farkımız kaldı halbuki Allah kuranda şüphesiz Allah çocuk edindi diyen kafir olmuştur der ve başka bir ayette onların Allah çocuk edindi demesi nedeniyle neredeyse gök çatlayım dağlar yerinden çıkacak gibi olur denir ve şuanki müslümanların onlardan farkı yok eğer ikna edici bir savunması varsa bunun lütfen bana ulaşın ……… selam ve saygılarımla.

  1. Değeli ziyaretçimiz, Habib kelimesi çocuk veya evlat manasına geliyor da biz mi yanlış biliyoruz acaba. Habib demek sevgili anlamına gelmektedir ki bu durumda siz Yüce Mevla’mızın Peygamber Efendimizi sevmediğini iddia eder durumuna geliyorsunuz. Dolayısı ile siz konuları birbirine karıştırıyorsunuz. Lütfen bu konularda dikkatli olun, hem kendinizi hemde çevrenizdeki insanları yanlış bilgilendirmeyin.

   1. Kardeşim habibin sevgili olduğu biliyoruz yazmışım zaten yukarda kuranın hiç bir yerinde geçmeyen bir kelime kullanıyorsunuz hristiyanların yahudilerin yaptığı hatayı sizlerde yapıyorsunuz bunun fakında bile değilsiniz Allah çocuk edindi demenle Allah sevgili edindi demen arasında ne fark var zaten şirk masunca yapılır kimse çıkıpta ben Allah’a ortak koşuyorum demez git bir hristiyan rahibi dinle bakalım sana üçlemeyi nasılda masumane bir anlatışla anlatır ama şuanki kendini müslüman zanneden cahil bir zümre ile karşı karşıyayız islam yanlış tanıtılıp yanlış öğretiliyor Hz.Muhammed’in yapmadığı uygulamaları ve kuranda hiçbir delili olmayan uygulamaları kendine müslümanım diyen cahiller dine soktular bilmeyen masum halk ise bunları takip edip doğru söylediklerini umuyorlar halbu ki Allah kuranda dikkat edin aldatıcılar sizi Allah adını kullanarak altatmasınlar der Rabbimiz merhamet etsin durum çok vahim kimse farkında değil Kurandaki Resulallahın getirdiği şeriat şuanki müslümanlardan çok uzak bazıları müstesna…

   2. Sevgili Kardeşim Emrah,Peygamber efendimizi, günümüzde sağken adına havaalanı ismi verdiren kakalakalardan farkını fark edememişsin. Selânın sağken uygulamasını isteseydi zaten Habibullah olmazdı…

 44. cenaze sela sı nın başlangıcı böyle değil bildiğim kadarıyla. daha sonra bu sela Sedası başlıyordu yanlışmi .

 45. Şahitlik ederim ki Allah(c.c) birdir. Ve yine şahitlik ederim ki Hz.Muhammed(s.a.v) onun kulu ve resulüdür.

  Kimse kendi kafasından safsata uydurup Peygamber efendimize dil uzatmasın. Allah, Peygamber efendimizi alemlere üstün kılmıştır. Sapıklığa, küfre düşüpte peygamber efendimize olan bağlılığımızı sorgulamayın. Silkelenin, kendinize gelin. Allah’a emanet olun

 46. Her halta sapıklık yapıyorsunuz bari din konusunda sapıklık yapmayın.Kimi kafasına göre fetva vermiş kimi o mübarek efendimizden sanki arkadaşı gibi ismiyle hitap etmiş. İmansızlığınızı bilen biliyor kimse kimseye fetva vermeye çalışmasın…….

 47. •Öncekilerin vede sonrakilerin Efendisi Kulun sahibine efendi denmez mi? Biz sadece Allah’ın kulu değil miyiz? Burada Allah için söyleniyorsa doğru, sonrasında Allah’a hamd ediliyor.

 48. Bazı yorumlar gerçekten ya çok kasıtlı bir şekilde yapılıyor yada kurmaca hesaplarla şia felsefesi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Efendimize (sav) salat getirme ile ilgili yüce Allah (cc) Kuran-ı Kerim’de ne buyuruyor:
  “Gerçekten Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona teslimiyetle salât ve selâm edin.” (Ahzab Suresi – 56. Ayet Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

 49. -Mescidler şüphesiz Allah’ındır, öyleyse oralarda Allah’a yalvarırken başkasını katmayın.
  (CİN suresi 18).

  cin 18 ayetine göre,,,peygamberimiz sanki bizi duyuyormuşçasına ‘şefaat ya Resulullah’ demenin ne kadar sakıncalı olduğunu anlıyoruz. Zira peygamber de insandır ve ölmüştür buna binaen kıyamet gününe kadar bizi duyamaz. Hristiyanlar İsa peygamberi öve öve tanrılaştırdılar. Biz de İslam alemi olarak aynı yolun takipçiliğini yapmaktayız. Halbuki her fatiha suresi okuduğumuzda ‘Hamd (övgü) alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.’ diyoruz. Ancak sela okunduğunda camilerden peygambere methiyeler düzülüyor.
  Tasavvuf inancında Nur-u muhammediye diye sapkın bir anlayış vardır.
  16. Yüzyılda devlet büyükleri öldüğü zaman minarelerden okunması için selayı derlemişlerdir.

  1. Sen bunları neye göre kime göre yazıyorsun. kaynak kim ? kaynak dediğin dünyanın doğruluğu kabul görmüş canlı cansız kaynaklar olmalıdır. sapkın bir iki bilimsel yada kendi duygu düşüncelerini dileğini yazan olmamalı

 50. Genelde İMAMLAR,yukarda yazılı olan "SELA SÖZLERİ" Y E R İ N E…alttaki KATKI amacıyla YAZILAN sözleri OKUMAKTADIRLAR…Bu sözler (Katkı amaçlı yazılan) doğru ise NEDEN " D Ü Z G Ü N " bir YAZILIM ve UYGUN BİR SIRALAMAYLA aktarılmaz…?

 51. Ey Muhammed'in kulları silkelenip kendinize gelin. Görmüyor musunuz , yeri göğü Allah yaratmıştır , görmüyor musunuz güneşi ayı emrine amade eden Allah'tır. Muhammedi övmeyi bırakın . Hristiyanları geçeceksiniz yakında.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde yüce Mevla'mızın sevdiği bir kulunu övmenin şirk veya Hristiyanlara benzer bir durum olduğu hakkında bir kaide varda bundan biz mi habersiziz.

   1. adamım koca yorumun içinde bir tek t harfine takılıp kalmışsın bilmiyorsan sor öğren.Fatiha suresinin 2. ayetine bile bakman yeterlidir.bu konuda Hz.Muhammed’i övme demiyorum ama bu selada yaptığınız şirkinde ötesinde kendinize gelip dinin özüne dönün.Allah’ı gereği gibi tanımayınca böyle sonuçlar çıkıyor.
    Rabbim dini ne hale getirdiler cahiller sürüsü.

 52. Neresinin yanlış olduğunu bize bildirir iseniz, bizde hatamızı giderebiliriz.

  Alıntı: ismail eren
  Salanın yazılışı yanlış.

 53. Değerli ziyaretçimiz isteğiniz üzere Sela duasının Arapça metnini yeniden yazarak konuya ekledik. İlgi ve alakanız için teşekkürler.

  Alıntı: lütfen
  Lütfen bu selanın arapça yazılışını tekrar gözden geçirin. Hayırlı günler

 54. Essela Tuvessela Mü Aleyk Aleyke Ya Seyyidene Vesenedene Ve Mevlene Muhammeden – Ya Rasüllellah- Habibelleh– Azizallah – Kerimallah- Vs

  Nebiyellah- Nure Arşillah- Hayra Halkılleh- Seyyidel Evveline Vel Ahirin Velhamdülillehirabbil Alemin Cenaze Selasının Sonuna Kalu İnne Lillehi Ve İnne İleyhi Raciun EKLENİR. Ki cenaze olduğu belli olsun.
  Vefat eden merhumun veya merhume şu kişidir. Dost yakın ve akrabalarına duyurulur Mevla rahmet etsin denir.

 55. Lütfen bu selanın arapça yazılışını tekrar gözden geçirin. Hayırlı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu