Namaz

Sehiv secdesi nedir?

Sehiv secdesini açıklayarak yazar mısınız?

Cevap: Sehiv kelimesi sözlükte “yanılma, gaflete düşme, farkında olmadan bir hata yapma” gibi manalara gelmektedir. İslam dininde yer alan bir kavram olarak ise sehiv secdesi şu manaya gelmektedir. İslam dini içerisinde yer alan en önemli ibadetlerden biri olan namaz ibadeti içerisinde istemeden yapılan bir hatadan veya yanılmadan dolayı namazın sonunda yapılan secdeye sehiv secdesi denilmektedir. Günde beş vakit olmak sureti ile yapılan namaz ibadeti içerisinde, unutarak (gaflete düşerek) namazın farz veya vacip olan bir rüknünün istemeden terk edilmesi veya geciktirilmesi, tekrarlanması gibi durumlarda yapılan hatanın telafi edilebilmesi için namaz sonunda sehiv secdesi yapmak vaciptir.

Fakat namaz ibadeti için gerekli olan farzlardan veya vaciplerden birinin bilerek yapılmaması, terk edilmesi durumunda sehiv secdesi yapmak caiz değildir. Zira bu ve benzeri durumlarda hatanın yapıldığı vakit namazın mutlaka tekrar kılınması gerekmektedir. Namaz ibadeti içerisinde sehiv secdesi yapmamız gereken bir durum vuku bulur ise, örneğin zamlı sure okumayı unutur isek şöyle yapmamız gerekmektedir.

  • Namazın son oturuşunda “Ettehiyyatü ve salli, barik” duaları okunarak sadece sağ tarafa veya her iki tarafa da selam verilir. Bu arada dil ile söylemeden sadece kalben sehiv secdesi yapmaya niyet edilir. Bu niyeti kalpten geçirmek yetmektedir ve dil ile yapmamaya dikkat etmelidir.

  • Daha sonra ise “Allahu Ekber” diyerek namaz içerisinde yapıldığı şekilde secdeye varılır ve üç defa “Subhane Rabbiyel Ala” denilerek aynı şekilde İki defa secde yapılır.

  • Daha sonra oturulur ve her vakit namazın son oturuşunda yaptığımız gibi Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilerek namaz sonlandırılır.

Bu konu ile alakalı bilinmesi gereken bir diğer konuda cemaat ile kılınan namazlarda, eğer imam sehiv secdesi gerektiren bir hata yapar ise, imamın ve imama tabi olan cemaatin sehiv secdesi yapması vaciptir. Bu durum tam aksi olur ise yani sehiv secdesi yapılması gereken bir hatayı imam değilde kendisine tabi olan cemaatten biri yapar ise imamında ve cemaat içerisinde bulunarak hata yapan kişininde sehiv secdesi yapması gerekmemektedir. Bu konuda ki bir diğer bilinmesi gereken durumda, örneğin bir kimse namazını bitirdikten sonra sehiv secdesi yapması gerektiği aklına gelir ise göğsünü kıbleden çevirmediği ve hiç dünya kelamı konuşmadığı sürece secdesini yapabilir ki yapması da gerekmektedir. Bu konu ile alakalı Hangi sebeplerle sehiv secdesi yapmak gerekir? Sehiv secdesi nasıl yapılır? başlıklı konuya da başvurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu