İslam Alimi

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Son oturuşta yani Tahiyyât okunduktan sonra, eğer yapan imam ise sadece sağ tarafına, yalnız kılan bir kişi ise iki tarafına da selâm verir ve hemen ardından Allahü Ekber diyerek 2 defa secdeye varır.’, ‘

Namazda Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Son oturuşta yani Tahiyyât okunduktan sonra, eğer yapan imam ise sadece sağ tarafına, yalnız kılan bir kişi ise iki tarafına da selâm verir ve hemen ardından Allahü Ekber diyerek 2 defa secdeye varır.

İkinci secdeden sonra doğrulup oturur ve yeniden Tahiyyatı, salavat ve duaları okuyup selam verir. Böylece sehiv secdesi yerine getirilmiş olur. Namaz kılan kişi eğer selam verdikten sonra yanıldığını hatırlarsa, yönünü kıbleden çevirmemiş ve henüz konuşmamış ise, sehiv secdesini yapabilir.

Eğer yerinden kalkmış ve yönünü kıbleden çevirmiş ise veya konuşmuş ise, artık sehiv secdesi yapamaz. Namaz sahihtir, geçerlidir ancak sehiv secdesi yapılmadığı için sevabı noksandır. Vaciplerden biri, kasten bilerek terk edilirse namazı iade etmek gerekir. Sehiv secdesi yapmak yeterli olmaz.

Sehiv Secdesi Nedir, Nasıl Yapılır?


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet Ali dedi ki:

    Gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu. Herkesin bilmesi gerekir. Benim de ara sıra yapmam gerekiyor. Unutmamak lazım.

BİR YORUM YAZ