Namaz

Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Namaz ibadetlerimizde zaman zaman hatalar yapabilmekteyiz. Bu gibi durumlarda sehiv secdesi nasıl yapılır? sorusu önem arz etmektedir.

Namazda Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır?

Son oturuşta Tahiyyat okunduktan sonra, eğer hatayı yapan imam ise sadece sağ tarafına selam verir. Cemaatle yapılan sehiv secedesinde imamı takip etmek yeterli olacaktır. Ancak kişi namazı yalnız kılıyor ise ve sehiv secdesi yapması gerekiyor ise şu yolu izlemelidir.

  • Sağa ve sola selam vermelidir.
  • Selamın hemen ardından Allahü Ekber diyerek 2 defa secdeye gidilmelidir.
  • 2 secdeden sonra doğrulup oturunuz ve yeniden Tahiyyatı, salavat ve duaları okuyup selam veriniz.

Böylece sehiv secdesi yerine getirmiş olursunuz. Eğer selam verdikten sonra yanıldığınızı hatırlarsanız şu yolu izlemelisiniz. Yönünüzü kıbleden çevirmediyseniz ve henüz konuşmadıysanız, yerinizden ayrılmadan sehiv secdesini yapmalısınız.

Eğer yerinizden kalkarsanız, yönünüz kıbleden çevirirseniz veya konuşursanız, artık sehiv secdesi yapmamalısınız. Namazınız sahihtir ve geçerlidir. Ancak sehiv secdesi yapılmadığı için sevabı noksandır.

Önemli not: Vaciplerden biri, kasten bilerek terk edilirse namazı iade etmek gerekir. Sehiv secdesi yapmak yeterli olmaz.

Sehiv Secdesi Nedir, Nasıl Yapılır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. Gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu. Herkesin bilmesi gerekir. Benim de ara sıra yapmam gerekiyor. Unutmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu