NamazSorularınız

Seferiken (Yolcuyken) 5 Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

Bir yere gidince 5 vakit namaz nasıl kılınır? Seferiken (yolcuyken) namazlar nasıl kılınır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir kimsenin namazlarını seferi olarak kılabilmesi için önce seferi olması gerekmektedir. Bunun için gideceği yerden en geç 15 gün içerisinde dönmeye niyet etmelidir. Seferilikte uzaklık ise kişinin evinden çıkarak 90 km gitmesinden sonra başlamaktadır. Kişinin gittiği yol 90 km geçice namazlarını seferi olarak kılmalıdır.

Öğlen namazının farzı gibi 4 rekatlık namazlar 2 rekat olarak kılınır. Sabah namazı aynı 2 rekat olarak, Akşam namazı ise yine aynı 3 rekat olarak kılınmaktadır. Konu ile alakalı ayeti kerime şöyledir:

“Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman, eğer kâfirlerin size kötülük etmesinden (fitne) korkarsanız, namazları kısaltmanızda sakınca yoktur”. (Nisa suresi 4/101)

Hanefi mezhebinden namazları seferi olarak kılmak vaciptir. Bu nedenle mutlaka bu şekilde kılınmalıdır. Şafi mezhebinde ise bu kişiye kalmıştır. Dilerse seferi olarak dilerse normal bir şekilde namazlarını kılabilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu