Namaz

Sefer (Yolculuk) Namazı Nasıl Kılınır?

Peygamber Efendimiz Sefer (Yolculuk) namazına önem verirdi. Zira bu namazda bir çok hikmetler ve hayırlar vardır. Sefere çıkmayı niyet eden bir kimse, güzel bir abdest alarak iki rekat namaz kılması İslam dininin hükümlerine göre menduptur. Fahri Kainat Efendimiz sefere çıkmadan önce abdest alırdı ve sefer niyeti ile iki rekat namaz kılardı.

Daha sonra Yüce Allah (c.c.) evine dönmeyi nasip edince aynı şekilde seferden dönüşü nedeni ile evine dahi uğramadan mescide giderek iki rekat namaz kılardı. Tabi burada önemli bir nokta var. Sefer kelimesi genelde insanlara savaş, cihat yolculuğunu hatırlatmaktadır. Ama burada ki sefer sadece cihat yolcuğu değil ticari maksatla veya sılahi rahim maksadıyla veya bunlara benzer bir maksatla kimsenin evinden uzak bir beldeye gitmesi kişinin sefer namazı kılmasını gerektirmektedir. Tabi ki farz değildir, ama kılınmasında büyük hayırlar vardır.

Sefer ve yolculuk namazı konusunda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Bir kimse sefere çıkmayı isterken çoluk çocuğunun yanında kılacağı iki rekat namazdan daha üstün (daha hayırlı) bir şey bırakmış olmaz. Namaz onun yerine hayru’l Halef olur.-” (Tebarâni)

Sefer namazı konusunda şanlı sahabe Kâ’b bin Mâlik (r.a) şöyle anlatıyor:
Hazreti Peygamber (s.a.v) seferden döndüğünde Medine’ye gündüz kuşluk vakti girerdi, evine uğramadan mescide uğrar, iki rekat namaz kıldıktan sonra evine giderdi. Bazen ise eve gitmeyip mescitte bir süre otururdu.

Sefer (Yolculuk) Namazının Kılınışı

Sefer (Yolculuk) Namazının 1. Rekatı

 • Niyet edilir: “Niyet ettim Allah rızası için çıkacağım sefer niyetine iki rekat namaz kılmaya”
 • Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
 • Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Sabah Namazının Sünneti 2. Rekat

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.Daha sonra, tesbihat ve dua ile namaz sonlandırılır.

Seferden dönüşte kılınacak olan namaz ise aynı şekilde kılınır. Ancak niyeti şu şekilde yapılması gerekmektedir.
Niyet edilir: “Niyet ettim Allah rızası için dönmek nasip olan sefer niyetine iki rekat namaz kılmaya”

Beş Vakit Namaz Nasıl Kılınır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Seferide öğle namazını camide cemaatle kılarken normal 4 rekatı imama uyup mu kılmalıyız? Yoksa imama uyduktan sonra 2 rekatını mı kılacağız? Hanefi mezhebindenim.

  1. Bunun kefareti yemin kefareti nedir Bunun içerisinde yer aldığı gibi yemin kefaretini ödemeli siniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu