CamilerResimler

Schwetzingen Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Almanya’nın Schwetzingen şehrinde bulunan ve adını bu şehirden alan caminin hikayesi de oldukça ilginç. 1778 yılında bölgede hükümdar olan Carl Theodor’n kendisine daha önce görülmemiş 2.bir saray yaptırmak ve bu sarayın bahçesinde de bir cami yaptırmak istemiştir. Bunun üzerine sarayın mimarı, saray bahçesinin bir bölümü olan Türk Bahçesinde bir cami inşa etmiş. Her ne kadar ibadet edilmesi amacıyla değil de sadece gezmek amacıyla yapılmış olsa da, camiinin görsel açıdan oldukça güzel olduğunu belirtmekte fayda var.

O dönem Avrupa’da Osmanlı rüzgarı estiğinden dolayı, Türk Bahçesinde 120 000 Hollanda Guldeni harcanarak yapılan bu cami İstanbul’daki camilere mimari açıdan çok benzeyen bir cami olmuş. Ancak tamamen benzediğini de söylemek mümkün değil tabii. Örneğin, camiinin giriş kısmı antik Yunan dönemini andırmakta. Caminin avlusu da kilise ve cami avlularından izler taşıyor. Caminin iç kısımlarında yapılan süslemelerde Osmanlı Camilerinde fazla kullanılmayan bir renk olan pembe rengin bu camide aşırı derecede kullanıldığını söylemek gerekiyor. Ayrıca camide İslam dininin simgesi olan Allah ve Muhammed isimlerinden başka herhangi bir hat yazısı da bulunmuyor. Bunun yanı sıra, camide kullanılan süslemelerin de Avrupai tarzda olması cami hakkında en çok dikkat çeken başka bir husus. Schwetzingen Camii’nin yer aldığı bahçenin de harika bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok çiçek ve ağaç türünün yanı sıra, cami bahçesinin giriş kısmında yer alan aslan heykelleri ve şık bir havuz da bu bahçede ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken özellikler arasında. Schwetzingen Bölgesine giden ilk Türkler bu camide bayram namazı kılmış. 1996-2007 yılları arasında ise restore edilerek eski haline getirilmiş. Daha sonraki dönemlerde ise cami bir müzeye dönüştürülmüş.

Schwetzingen Camii Resimleri

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu