AbdestGenel

Sarhoş Olan Birinin Ayılınca Gusül Abdesti Alması Gerekir mi?

Kimi insanlar alkollü içecekler kullanmakta. Peki, Sarhoş olan birinin ayılınca gusül abdesti alması gerekir mi?Bu konuya bir açıklık getirir misiniz?

cevapDeğerli Ziyaretçimiz, Gusül abdesti ancak cinsel ilişkiden ve şehvetle gelen meninin gelmesi(yani orgazm olmaktan) nedeniyle ya da kadınların adet (hayız) ve loğusalıklarının sona erdiği zaman gerekmektedir. Bu bahsettiğimiz durumların herhangi bir birisinin yerini bulunmaması durumunda ayık, yani sarhoş olmayan biri için gusül almaya gerek olmadığı gibi sarhoş bir kimse için de gusül almak hiç bir zaman gerekli değildir.

Fakat burada ki önemli nokta kişi sarhoşken durumunun ne olduğunu, neler yaptığını tam olarak bilemez bir halde olduğu için yıkanması,yani gusül alması dine en uygun olan şeklidir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 170). Ancak sarhoş veya bayılmış olan bir kişi kendine geldiği taktirde, çamaşırında meni bulur ise, zaten gusül alması gereken bir durum vuku bulmasından dolayı gusletmesi zaruri ve gereklidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu