Yazarlar

Salih Amel İşleyen Salihler İle Arkadaşlık Etmenin Güzelliği Nedir?

Üç günlük dünyada, ikindi serinliğinde bir nefes alma yeri olan bu âlemde, kul olarak dünyaya meyil etmek ona esir olmak değil, onu kendimize göre değil, Yüceler yücesi Allah’ın istediği şekle İslam’a Nur Kur’an ve sünnete göre dizayn etme ve bu doğrultuda yaşamak için gelmiş kullar olarak, bunun dışında kalanlar ise mutsuz akıl fikirlerin fikirsiz, şeytan ile nefis ile karanlığa giden hayat olduğunu bilmek ve bu karanlığı Nur Kur’an Nur Sünnet ile ışığa kavuşturmak görevimiz olduğunu bilerek yaşama ve yaşatmak asli görevimizdir. Hele birde Salih arkadaş bulur isek, bizde onunla yolumuzu devam ettirir isek mutluluk ve saadet ile dünya hayatını sonlandırarak, Cennette Gül kokan nur Resul ile komşu olmanın şerefi onuru ile sonsuz hayata devam ederiz. Önce Yüce Allah’a iman, onu tanımak onun yolunda Nur Kur’an’a, gül kokan nur peygamber efendimize ulaşmak, nimetlerinin değerini bilerek şükür etmek, din üzerine sabit yürümek, iyilerle beraber olmak, iyilikleri yaşatmak ve yaşatmaktır gayemiz.

Âlemlerin Rabbi Yüce Allah Teâlâ, Nur Kur’an’da; “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve sadıklarla beraber olun.” (Tevbe, 119)

Bizlerden kendisine teslimiyetle teslim olmayı,  imanımızda, ahdimizde, sözümüzde hareketimizde yaşantımızda her anımızda özümüzde doğru olanları ve hakikatten ayrılmayanları tercih etmemizi istemektedir. Bu gerçeği ifade sadedinde Peygamber Efendimiz de hadis-i şeriflerinde şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

“İyi arkadaş yalnızlıktan, yalnızlık da kötü arkadaştan hayırlıdır. İyilerle dost olan, misk satanla beraber olan gibidir. Onun güzel kokusu diğerine bulaşır.

İyilerle gezen iyilik bulur, kötülerle olan kötülük bulur. O nedenle niyetimiz iyi yönde iyilerle beraber olmalıdır her zaman. Maddiyata önem vermeden, Manevi olan hayata yönelmek, imanın tazeliğini insanlara hissettirmek tattırmak, senin gözlerine baktığında, imanın yeşeren dallarındaki lezzeti görecek, aynısını onlarda isteyecek, seninle beraber iman edecek, ruhunuzda damarlarınızda iman gezerken, Salihlerle beraber olmanın aşkı ile arayarak Salihlerle beraber, aşkın doyumuz tadını tadacaksınız, ne güzeldir, tadına doyum olmaz bir tattır bu. Bu dünya âleminde bunun karşılığını verecek hiçbir değer, altın olsun karşılayamaz bunun karşılığı beraberliği ahiret hayatında, sonsuz olarak cennette güzellikleri yaşamakla verilir, onunda değeri bu âlemde maalesef yoktur.

Bu beraberlik dünyada kök salarak, etrafındaki mutluluğu neşeyi gören mutsuz insanlar, iman yolundan ayrılmış olanları etrafına toplar, onları da iman etme ile sonsuz ahiretin yolunda hep birlikte beraber yürüme ile dünyadaki kötülükleri temizlettirecek, tüm insanlığın mutlu olmasını hakikat ile meşgul olmasını, elinde fazla olan dünya malını ihtiyacı olanla paylaşma olanağı sağlar. Bencillikten kurtulmak ben demek yerine, biz demeyi kardeşliği ümmet olmanın yolunu açar, Sabır, şükür zikir ile Allah(c.c.) ve gül kokan Resulü anma ile devam eden insanları hoş gören ayıplamadan onları kucaklayan saran bir güzellik ve mutluluk yoludur bu yol, Salih amel işleyen Salihlerle arkadaşlık etmenin güzelliği budur ve bunlar ile olan kullara ne mutlu, dünya ve ahiret saadetini yakalamış güzel insanlardır. Rabbim Salih amel işleyen Salihlerle olanlardan eylesin cümlemizi. Selam ve dua ile…

Mehmet Aluç.

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu