Dua

Salaten Tüncina Duası Okunurken Neden Ellerini Ters Çeviriliyor? Namazdan Sonra Okumak Sünnet midir?

Hocam benim iki sorum olacaktı. Birincisi Salaten Tüncina Duası okunurken neden eller ters çeviriliyor? İkinci sorum ise namazdan sonra bu duayı okumak sünnet midir?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, Salaten Tüncina Duası çok faziletli bir duadır. Hanefi mezhebinde ise dualarda ellerin ters çevrilmesi  yağmur duası esnasında uygun görülmüştür.

Bu duayı okurken elleri ters çevirmek Şafi mezhebinde olan bir şeydir. Bu duanın korku ifade eden bölümünde Şafi mezhebine tabi kimseler ellerin ters çevirmek sureti ile korku ifade eden bölüm bitinceye kadar beklerler ve daha sonra ellerini düzelterek duaya devam ederler. Salaten Tüncina Duası hakkında geniş bilgi için Salaten Tüncina Duası, Arapçası ve Fazileti Nedir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Şafi mezhebi Salaten Tüncina Duasını okurken musibetten sakınmak için ellerini aşağıya çevirmeleri  hadis i şeriflere dayanmaktadır. Bu konu ile ilgili bir hadis i şerif şöyledir:

“Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü vesselam, Allah’tan bir şeyin olmasını istediği zaman ellerinin içini yukarıya çevirirdi. Ancak bir şeyden sakınacağı zaman ise ellerinin içini aşağıya çevirirdi.” (Bu konuyla ilgili hadisler için bk. Müsned, Ahmed b. Hanbel IV/56; Mecmau’z- Zevaid, X/168; Cemu’l-Fevaid, II/618; el-Fethu’l-Kebir, II/357)

Özetle, Şafi mezhebinde bu duayı okurken aşağıya çevirmektedirler. Hanefi mezhebi imamları ise bu duayı okurken elleri ters çevirmeye gerek duymamışlardır. İkinci sorunuza cevap verecek olur ise evet Salaten Tüncina Duasını okumak sünnettir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu