Genel

Sakala Jilet Vurmak Caiz midir?

Hocam sakala jilet vurmak caiz midir? İş ve çeşitli nedenlerden dolayı sakalımızı Jiletle kesmekteyiz yani tabiri caizse sinek kaydı tıraş olmaktayız, bunun dinen hükmü nedir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle sakal bırakma konusunda ki hükümden bahsedelim ve daha sonra konuyu açmaya çalışalım. Sakalın kesilmesi yani jilete vurulması İslam dinide caiz değildir. Mezhepler açısından konuya bakacak olur isek Hanefi, Maliki ve Hanbeli mezheplerine göre sakalı kesmek caiz değildir, Şafi mezhebinde ise mekruhtur. Bununla birlikte dört mezhebe göre sakal bırakmak her Müslüman erkeğe vaciptir.

Bu sorunuza cevabı şu hadis i şeriften yola çıkarak verelim. Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmuştur: Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “On şey fıtrattandır: Bıyığın kesilmesi sakalın uzatılması, misvak, istinşak (burna su çekmek), mazmaza (ağza su çekmek), tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altını yolmak, etek traşı olmak, intikasu’l-ma yani istinca yapmak”
kaynak:Hadis No: 2136,

Bu hadis i şeriften de anladığımız üzere sakal bir erkeğin fıtratındandır. Yani sakal erkeği erkek yapan unsurlardan biridir. Bu nedenle bir Müslümanın sakalını kesmesi söz konusu olmayacak bir konudur. Lakin çeşitli zaruretler olabilir. Tabi ki bu zaruretlerin de gerçek zaruretler olması gerekmektedir. İşten örnek verecek olursak: diyelim ki bir işçi bir iş yerin de çalışıyor ve patronu eğer sakalını uzatırsan veya sakalını kesmezsen seni işten atarım diyor.

Böyle bir durumda o kişi öncelikle yüce Mevla’sına karşı samimi olmalı ve tövbe etmelidir. Sonra ise bu durumdan kurtulmak niyeti ile hem maddi, hemde manevi açıdan çalışabileceği daha güzel bir iş dilemelidir. Mevla’mızın izni ile bu kişi bir çıkış yolu bulacaktır. Unutmayalım ki Bir Müslüman sakalını kesmek zorunda kalabilir bu bir nebze anlaşılabilir bir durumdur. Fakat sakal bırakamayan her Müslüman içinde sakal bırakmanın muhabbetini taşımalı ve daima bu konuda istekli ve samimi olmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selamünaleyküm , ben 17 yaşındayım sakalımda seyrek olan hatta çocuk yanağı gibi hiç çıkmayan yerler var bu da sakal bırakınca kötü bir görünüm doğuruyor. Ben sakalımı düzenlenmesi için jiletle kesersem bunun hükmü ne olur , zira düzenli çıktıktan sonra sakal bırakmayı çok istiyorum . Cevaplarsanız memnun olurum .

  2. Askerde ister istemez jiletle kestiriyorlar bunun için komutana birşey diyemiyoruz komutan zorla kestirirse bize günah yazılır mı?
    Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu