Oruç

Sahurda Ezan Okunurken Su İçmek Yemek Yemek Caiz midir?

Ramazanda Sahur yaparken ezan okuduğu taktirde ezan okuduğu anda su içe bilir veya yemek yiyebilir miyiz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bilindiği üzere Ramazan ayında ezanla beraber sahur vakti sona ermekte ve oruç başlamaktadır. Eğer sahura vaktinde kalkındı ise sahur yapılmalıdır ve yaklaşık beş dakika kala yemeği ve içmeyi bırakmalıdır. Eğer Son dakikalara mazeretli bir şekilde kalındı ise ve ezanda okunuyor ise kişi su içebilir veya bir kaç lokma atıştırabilir.

Bilindiği üzere ezan yaklaşık üç dört dakika sürmektedir. Bu nedenle zarar veremeyecektir.Ancak böylesi mazeretli bir durumda yemek yeme ve su içme konusunda abartılı olmamalı örneği su üç yudum yahut biraz daha fazla, yemekse üç lokma kadar yahut biraz daha fazla olmalıdır. Bunun yanı sıra bu kesinlikle alışkanlık haline getirilmemelidir.

Tabi ki bizler sahur vaktini yani takvimlerde yazan imsak vaktini de takip etmeliyiz. Örneğin elektriklerin kesildiğini düşünelim ve camiye yakında olmadığımızdan dolayı ezan sesi de bize ulaşmamış olsun. O halde imsak vaktine bakmalı ve imsak vaktinden bir kaç dakika önce yemeden içmeden kesilmelidir.

Efendimiz sahur hakkında şöyle buyurmuştur.“sahur yemeği yeyiniz. Çünkü sahur yemeğinde bolluk vardır” (Sahihi Burari Hadis No:913)

Mevlaya Emanet olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu