İslam Alimi

Sahte, Fake Hesapla İnsanları Kandıran Kafir Olur mu?

Bir kafirin resmini çalıp bu kişi benim diye tanıtmak küfür müdür? Mesela bir erkek erkek kafirin resmini çalsa yada kız kızın veya gay erkek kafir kızın resmini çalıp benim diye tanıtsa ya da lez kız kafir erkeğin resmini çalıp aynı şekilde tanıtsa bu küfür müdür? Bu çaldığı resimde görünürde küfür simgesi yoksa ama kafirin haç kolyesi varsa veya başka küfür sembolü fotoğraf çekilirken üstündeyse ama resimde görünmüyorsa küfür olur mu?

Veya mesela kandırdığı Müslümanların (sakalsız Bir kafir resmi çalmışsa) onu beğenebilme ihtimallerini düşünüp yaparsa ve bazı Müslümanlar sakalsız halini beğenirse resimdekinin bu durumda birinin küfrüne sebep olmuş olup dinden mi çıkar bunu yapan kişi.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde bir kimse Yüce Mevla’mıza ortak koşmadığı veya küfretmediği taktirde kafir olmamaktadır. Ancak sorunuzda bahsettiğiniz gibi bir kimsenin sosyal medya üzerinde sahte hesaplar açarak hemde bunu dini konularda insanların kafalarını karıştırmak maksadı ile yaparsa büyük bir günaha girmiş olur. Tabi şu bir gerçek ki böyle bir şey yapan biri muhtemelen Müslüman değildir. Zira bir Müslüman neden böyle bir şey yapsın ki. Eğer yapan kafir ise zaten kafirliğini yapıyor buda ayrı bir konu. Eğer yapan ben Müslümanım diyor ise o kişi ya kafir olduğunun farkında değildir, yada kafir olduğunu saklıyordur.

Sahte (Fake) Hesap Açmak Caiz midir?

Konusu açılmışken şunu da belirtmekte fayda vardır. Bir Müslümanın her hangi bir niyetle sahte veya sizin tabirinizle fake hesap açarak insanları kandırması caiz değildir ve günahtır. Unutmayalım ki Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifin de şöyle buyurmaktadır:

Ebu Hureyre (r.a)’tan rivayet edilmiştir: Resulullah (s.a.v.), bir ekin yığınına uğramıştı. Elini onun içerisine daldırdı. Parmaklarına ıslaklık dokundu. Bunun üzerine: “Ey ekin sahibi! Bu ne?” diye sordu. Ekin sahibi: “Ey Allah’ın resulü! Ona yağmur isabet etti” dedi. Resulullah (s.a.v.): “O ıslak kısmı insanlar görsün diye ekinin üstüne koysaydın ya! Alda­tan benden değildir” buyurdu. (Tirmizî, Büyü’ 74, 1315; Ebu Dâvud, İcâre 50, 3452; İbn Mâcc, Ticârât 36, 2224; İbn Hibbân, Sahih, 4905.)

Dolayısı ile İslam dininde insanları aldatan kimse nasıl yaparsa yapsın bu hadis i şerifin muhatabı olmaktadır. Bu hadis i şerifiyle Peygamber Efendimiz Müslümanlara insanları aldatmayı yasaklamıştır. Dolayısı ile örneğin konumuz olan sosyal medya veya İnternet ortamında sahte (fake) hesaplarla insanları kandırmak İslam dininde caiz değildir ve günahtır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Merdümgiriz dedi ki:

  Selamun aleyküm. Ben 2buçuk sene önce fake hesap açmıştım ama birilerini kandırmak amaçlı değildi. Sadece kimsenin olmadığı kendimce bir profildi. Daha sonra bir tanıdığımın fotoğrafını koydum profile ve o şekilde devam etmiştim. Sonra bir kaç arkadaş ortamım oldu. Gayet samimiydik. Kız arkadaşlarım da vardı erkek arkadaşlarım da. Bir zaman sonra biriyle daha yakın arkadaşlığımız oldu. Karşı tarafın bana karşı duygularını öğrendim. Ve o an hayatımın en büyük pişmanlığını yaşadım. Açıklayamadım da gerçekleri. Şu an hala açıklamadım o hesaba girmiyorum. Ama girip her şeyi anlatmak istiyorum. Onu üzmek de istemiyorum. Ne yapmam lazım bilmiyorum. Çok korkuyorum kuş hakkına girdim çünkü çok pişmanım. Bana yardımcı olun lütfen

 2. Misafir dedi ki:

  Sahte hesap açmıştım. Daha sonra çok pişman oldum. Sürekli Allah’a dua ettim bağışlanmak için. Ama hesabın şifresini unuttuğum için hesabı kapatamadım. Hesap çalınmış da olabilir. Ben kul hakkına girmiş olur muyum?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bir daha böyle bir iş yapmayın çokça tövbe edin.

 3. Misafir dedi ki:

  Gerçek hayatta konuşmaya cesaret edemediği birine resimsiz bir hesap açıp kendini tanıtmadan konuşmakta bir sorun var mıdır karşıdaki kişinin kim ile konuştuğunu bilmeye hakkı var mıdır

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tabi ki vardır. Yalan üzerine bir muhabbet şerden başka bir şey getirmeyecektir.

 4. misafir dedi ki:

  Allah çok günah işleyenleri işlenmemiş günah bırakmayan kişileri sevmez mi affetmez mi

 5. misafir dedi ki:

  gaylik ve lezbiyenlik günahı ne kadardır mesela ilişkiye girilmezse ama sosyal medyada cinsiyet değiştirip sevgili olma gibi bir durum olursa bu kişi cennete giremez mi? bu kul hakkını kandırdığı kişilere dua ederek kaldıramaz mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Böyle bir kişinin akibetini ancak Mevla’mız bilebilir. Sosyal medyada olsada böyle bir şey yapmak büyük günahtır.

 6. misafir dedi ki:

  peki sakalsız bir erkek koysa ve bu resmi beğenebileceklerini düşünse ve bunu beğenirlerse insanların dinden çıkmasına sebeb olmuş olup dinden mi çıkar?veya bu benim dediği kafiri insanlar bunu diyen kişi kafir sanarsa o resme bakarak bu küfür müdür

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır küfür değildir bunu yapan kişi günahkardır.

 7. misafir dedi ki:

  peki ilk yazıdaki gibi kafir resmiyle insanları kandıran kafir mi olur bunu dini paylaşımlar yaparak değil de resmini kullanıp bu benim diyerek yaparsa mesela instagramda küfür sözleri Allah ile alay eden paylaşımlar yapan bir kafir gördü sonra aynı hesaptan onun paylaştığı resmi çalıp bu kişi benim diye tanıttı bunu yaparsa kafir mi olur ? ve gay bir erkek bir erkeği böyle kız fotosuyla kandırmışsa sonra bu kişi ben değilim dese ama daha önce soylediği yalan ismine devam etse ve onu kız olarak kandırmaya devam etse bu küfür değildir değil mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kafir birinin resmiyle bu benim der ise kafir olmaz ancak büyük bir günah işlemiş olur.

BİR YORUM YAZ