DuaSorularınız

Şahmeran ve Çevirgel Duasını Okumak Doğru mudur?

Merhabalar, Size sormak istediğim soru şahmeran ve çevirgel duası ile alakalıdır. Bu iki duayı okumak doğru mudur? Kuran da yer alıyor mu? Saygılarımla.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, affınıza sığınarak olayın ciddiyetini anlamanız adına şunları söyleye biliriz. Bu duaların ismini duyunca hem şaşırdık hemde bir yandan tebessüm ettik. Nedenini sorarsanız sizi suçlamak adına söylemiyoruz. Fakat Yüce Mevla’mız insanların inançları ile oynayan bu insanlara akıl fikir versin. Şimdi bu konu hakkında bilgiler verelim.

Şahmeran ve Çevirgel Duası Günah mı?

Zira bu duaların (Şahmeran ve Çevirgel) ismi dahi çok tuhaf. Bu duaları ortaya atan insanlardan yüce Mevla’ya sığınılmalıdır. Zira bu insanları çok tehlikeli yapan bahsettikleri dualarda  Yüce Mevla’mızın esma i şeriflerini kullanmalıdır. Bu ise insanlara daha inandırıcı gelmekte ve inanmalarını sağlamaktadır.

Şüphe yok ki Yüce Mevla’mızın esmalarının hikmeti büyüktür. Fakat bu tür konulara ve amaçlara alet edilmesi veya bir yol olarak gösterilmesi büyük bir günahtır. Dolayısı ile Şahmeran veya Çevirgel duaları büyük günahtır. Bununla birlikte bu tür insanlara itibar etmekte büyük günahtır. Hal böyle olunca kul Yüce Mevla’sının isimlerini zikrederken bir yandan itikadi olarak günaha düşebilmektedir. Bu konu hakkında faydalı olacak Kısmet Duası Nasıl Yapılır? başlıklı konuyu sizinle paylaşmak isteriz.

Özetle, bir duada kaynak belirtilmiyor ise yani ayeti kerime mi yoksa hadis i şerif mi olduğu belirtilmiyor ise çok dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte aklıselim bir Müslümanın duası dahi çok önemlidir. Akıl sahibi bir Müslüman sevdiğinin zorla da olsa kendine gelmesini istemez.

Akıl sahibi bir Müslüman sevdiğini onu istemese dahi onun için hayır dua eder. “Ya Rabbi onun hakkında hayırlısını ve eğer hayırlısı ise tekrar bir araya gelmemizi nasip et” der. Sorunuza cevap  verecek olur isek bu dualar Kuran ı kerimde yer almamaktadır ve bu duaları okumak ve itibar etmek caiz değildir. Yüce Mevla’ya emanet olun.

Her Müslüman duanın nasıl yapılacağını bilmelidir. Bu konu hakkında Nasıl Dua Yapılır? başlıklı yazıyı ziyaret etmenizde fayda vardır.

Zeynep akbay

Sizler için İslam Alimi sitesinde sözlük ve isim anlamları konusunda konular hazırlamaktayım. Eğitim hayatım devam ediyor ve her geçen gün yeni eyler öğreniyorum.

Sorular & Yorumlar

  1. Hepimizin okuduğu günlük dua kitaplarında var bu dua ve bunun gibi niceleri bildiğim kadarıyla dualar Kuran-ı kerim de olmaz çünki dua eşittir dilek istek diye geçiyor Kuran-ı Kerim de varsa bile bu şekilde şahsi kişisel türde olmazdı tahminimce bende o kitabı en az haftada bi kere elime almama rağmen bir iki okudum hatırlıyorum fakat itibar etmemiştim iyiki de ciddiye almamışım sevindim zira kötü niyetliymiş.

  2. Bir anlık gaflete düştüm hacet namazı kılıp tövbe edip salavatı şerife okuyup çevirgel duası ettim. Ama okurken rahatsız oldum şuan çok pişmanım sonunda da üç ihlas bir fatiha okudum. Biraz araştırınca büyü olduğunu yazan sitelere denk geldim. Tevbe ettim Rabbime sığındım hala korkuyorum ve nasıl böyle bir gaflete düştüm utanıyorum içim hiç rahat değil ya yanlış şeyler okuduysam? Nasıl tevbe ederim? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu