İslam Alimi

Adak Etini Adak Sahibi Yiyebilir mi?

İşe girdiğimde koyun keseceğim diye adamıştım. Çok şükür işe girdim ve adağımı keseceğim, yerine getireceğim. Benim o eti yiyebilmem için parasını ihtiyacı olan birine versem olur mu? Malum temiz ve iyi eti bulmak bu zamanda çok zor. Kısaca Adak etini adak sahibi yiyebilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim, Teşekkürler.

cevap Değerli ziyaretçimiz,  öncelikle Yüce Mevlamız adağınızı kabul eylesin. İslam dininde Adak (Nezir) olarak kesilen kurbanının etini, adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.

Bununla birlikte adak olan kurbanın etini adaktan bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

Adak ibadetinin doğrusu adağı olması gerektiği gibi sadaka olarak dağıtmaktır. Tabi ki dağıtılan kişilerin ihtiyaç sahibi olmaları da daha uygun olacaktır. Tabi eğer soruda da yer aldığı gibi adak yapan kimse bu etten kendisi yemek ve ailesine yedirmek ister ise yapması gereken ne kadar et tüketilecek ise kilosu belirlenmelidir. Daha sonra o günkü etin kilo fiyatı üzerinden almış olduğu etin ücretini belirleyerek fakir fukaraya sadaka olarak verilmelidir. Şüphe yok ki İslam dini kolaylık dinidir.

Adağa Niyet Ederken Arkadaşlarımla Yiyeceğim Dersek

Hocam eğer biraz bilgilendirirseniz bu arkadaşımız niyetinde ben ve arkadaşlarım yiyeceğiz diyor niye yemesin yemiyorsa da hangi ayete vaya hadiste olduğunu söylersiniz bizi aydınlatırsınız.

Cevap: Şimdi bir kimse abdestin şart olduğunu bilmezse ve ben su kullanmadan namaz kılacağım dese sonrada namazın abdestle kılındığını öğrense taktir edersiniz ki namazını abdestsiz kılamamaktadır. Belki örneğimiz çok uyumlu olmadı. Ancak şunu ifade etmeye çalışıyoruz. Namaz gibi adak ibadetinin de belli kuralları vardır. Bir kimse adak adarsa bu adağın etinden kendi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi yiyemez. İhtiyaç sahibi arkadaşlarına bu etten yedirebilmektedir. Bu konuda şüpheniz var ise ilgili fıkıh kitaplarında Adak bölümünden öğrenebilirsiniz.

Adak Etinin Hepsini Yemek ve Ücretini Fakirlere Vermek?

Hocam adaklık koyunu aldık ve kestik hani demiştiniz ya yediğiniz etin parasını fakir fukara verebilirsiniz demiştiniz. Kestiğimiz koyunu kendimiz yeyip parasını versek olmaz mı?

Cevap: Örneğin 700 tl bir koyun aldınız ve adak olarak kestiniz. Bu adağın etinin hepsini yediniz. Daha sonra 700 tl parayı fakirlere verdiniz. Bu olur. Ancak böyle bir durumunuz var ise yapmanız gereken iki hayvan alarak birini adak olarak kesip fakirlere dağıtmak diğerini ise aileniz ile yemek. Bu daha doğru olacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 95 YORUM
 1. Cennet dedi ki:

  Selamün aleyküm benim eşim işim olursa kurban kesecem diye niyet etti çok şükür oldu da kurbanı kestik kardeşime de verdik onlar adaktan istifade ettikten sonra bizim yememizde bir sakınca var mı çünkü sonuçta et artık onların benim yemem caiz olur mu

 2. Deniz doğan dedi ki:

  Merabalar allaha şükür kızım oldu eli ayağı düzgün olsun kan akıtıp kurban kesecem
  Ailemden kim yer kim yemez konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum sayğılar

 3. Serdar dedi ki:

  Hocam merhaba benim hayvan kesme niyetim vardı dün kurbanı kesmek için hayvan aldım kasaba duası okunacağı zaman o esnada da başka kişiler adaklık kurban almaya gelmişlerdi onlar adaklık diyince bende kasaba adaklık dedim an bıçağı vurduğunda fark ettim adaklık dediği mı benim niyetim hayvanın bir kısmını kendime bir kısmınıda ihtiyaç sahiplerine dağıtacaktım şimdi bu durum da ben bu kurbanın etini yiyen bilir miyim yoksa yiyemez miyim yada burda kestirme niyeti mı önemli

 4. Hanife kosen dedi ki:

  Hocam benim göğsünde birsey cikmazsa kesebildigim zaman koç kesecegim dedim simdi imkanım oldu kesecegim ben zaten yemeyecegim ama ailemdekilere bu etden verebilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.
   Bununla birlikte adak olan kurbanın etini adaktan bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

 5. Ayfer dedi ki:

  Hocam selamun aleykum benim bir kiz cocugum oldu bunun uzerine kocam kurban adiyacagini spylemisti ve cok sukur adak kurbanini bugun kestik ve kestigimiz ettide kocam benim anneme verdi ve suan annemlerdeyiz kesmis oluduqumuz adak kurbanin etini pisirip yiyorlar bizde bu etten yiye bilir miyiz yardimlariniz icin allah razi olsun

 6. Özlem dedi ki:

  Ben bi adak adadım nişanlıydım ve bu kızdan kurtulursam bi koyun kesecem dedim bu adaktan yiyebilir miyim cvp yazarmışsınız

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.
   Bununla birlikte adak olan kurbanın etini adaktan bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

 7. Merve dedi ki:

  Ben oğluma bir kurban kestim buna adak diye diğilde bir kurban diye söyledim fark eder mi ve ben bunun etinden yiyebilirmiyim.annesi olarak

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban bayramında kurban olarak kestiyseniz yiyebilirsiniz.

 8. Mehmet cahit çiçek dedi ki:

  S.a adak kesicem demedim ama araba aldım adettendir diye koyun kestirdim annemle babamdan ayrıyım eti dağıtırken annemlere de verdim fakat annem yapmış biraz etinden bana da getirdi bende dayanamayıp biraz yedim bi sakıncası var mıdır cvplarsanız sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Anladımız kadarı ile siz araba için değil başka bir şey için adak adamışsınız. Eğer böyleyse bu kestiğinizin dışında bir adak kesmelisiniz. Dolayısı ile yediğiniz ette bir mahsur yoktur.

 9. Mdhmet dedi ki:

  Babam çok hastaydı.iyileşsin kurban kesicem demiştim.çok şükür babam iyileşti.kestirecegim kurbanın etini ailecek yiyebilirmiyiz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adak olan kurbanın etini adakta bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

 10. Müslüm Çelik dedi ki:

  Hocam ben çocuğum doğarsa bir kurban kesip dagitacam o kurbanda da yiyecegiz diye niyet ettim bu durumda ne yapmam lazım kestiğim kurbanda yiyebilirsiniz sonuçta rabbim de biliyor imkanım kısıtlı asgari ücretle çalışan biriyim kiraciyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban keseceğim dediyseniz kurban bayramında kesmelisiniz.

 11. Ali dedi ki:

  Buradaki gorevim kazasiz belasiz biterse bir kuzu kesecegim dedim bu kurbandan aile fertleri yiyebilirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   cevabınız konu içerisinde yer almaktadır.

 12. burhan germi dedi ki:

  Hocam benim yeğenim hasta iken iyileşince kurban kesicem diye adak adamıştım bu kurbanın etinden benim ailem yiyebilirmi. Teşekkür ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yiyebilirler.

 13. MÜGE dedi ki:

  Merhaba ben araba borcum bitince kurban kesiçem demiştim çok şükür bitti.bu adak a mi giriyor şükür kurbanına mı birde ben kurban değilde bir okuldaki durumu olmayan ogrencilere ayakkabı almak istiyorum kurban yerine bu isteyimi gerçekleştirsem olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağınızı yerine getirmelisiniz alacağınız ayakkabı ve benzeri şeyler adağın yerine geçmemektedir. İsterseniz adağın etini durumu olmayan öğrencilerere ve benzeri ihtiyaç sahiplerine dağıtabilirsiniz.

 14. Cnnçimen dedi ki:

  Hocam babam işe girersem koç alıp kesip ailecek yiyeceğim demiş ti işe girdi kurbanın etini babam ve ailecek yiyebilirmiyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer baban Babanız koç alıp keseceğim dediyse bu bir adet değildir Bu nedenle bu koçun etini ailece yiyebilirsiniz.

 15. mustaga dedi ki:

  Hocam adak adanır ve kesilmezse yada kesilemezse zamanında ne olur

 16. ali osman dedi ki:

  Ben bi araba aldım almadan önce ben araba alırsam kurban kesicem dedim ve aldım smdi kurban kessem iyebilirmiym

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban dediyseniz bu kurbanı Kurban bayramında kesmelisiniz. Zira bu bir adak değildir.Bu nedenle etini yiyebilirsiniz.

 17. murat dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam benim bir kızım dünyaya geldi bundan önce iki tane çocuğumu anne karnında kaybettim bunda adak adadım hamt olsun ki Allah bir kız çocuk benim yuvama soktu yalnız ben maddi durumu iyi biri değilim geçinme durumu iyi olmayan biriyim bu adaklık kurbanı inşallah bir iki ay içinde keseceğiz yalnız bu kurban etinden biz yiye bilir miyiz selam ile ellerinden öperim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz 16 Oca 2017 @ 11:04 de sitemizin anasayfasında cevaplanacaktır.

 18. Halime dedi ki:

  Hocam annem ben üniversiteyi kazanırsam kurban kesecem diye adak adadı ben babam kardeşlerim o adağı yiyebilir miyiz ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Anneniz ve siz bu etten yiyemezsiniz. Bu etti Mevla rızası için ihtiyaç sahiplerine dağıtmalısınız.

 19. Aykan hoca dedi ki:

  Hocam iş için hayvan kesecegim dedim ve etini sadece ben yemecegim dedim.simdi bu etten eşim çocuklarım annem babam yiyebilirler mi.lutfen cevapların.

  1. islamalimi dedi ki:

   adak yapan kimse bu etten kendisi yemek ve ailesine yedirmek ister ise yapması gereken ne kadar et tüketilecek ise kilosu belirlenmelidir. Daha sonra o günkü etin kilo fiyatı üzerinden almış olduğu etin ücretini belirleyerek fakir fukaraya sadaka olarak verilmelidir. Şüphe yok ki İslam dini kolaylık dinidir.

 20. Deniz dedi ki:

  Hocam sınavı kazanırsam 3 kurban kesecem dedim bu adak mi oluyor?eşim,çocuklarım ve eşimin annesi babasi yiyebilir mi

  1. islamalimi dedi ki:

   evet adak oluyor.Adağı kimler yiyebilir konu içinde anlattık.

 21. funda dedi ki:

  hocam benim adagim kocamla evlenirsem adak kesicem ve 7kapiya dagiticam diye ben kocam ve cocoklarim bu etten yoyebilirmoyiz

  1. islamalimi dedi ki:

   Adak (Nezir) olarak kesilen kurbanının etini, adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.

 22. Emine dedi ki:

  Hocam ben ev hanımıyım haliyle eşimin çalıştığı para ile adagımı kesecem buna göre cocuklarım,annem babam kardeşlerim yiyebilirmi bu adak etinden.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adak etini çocuklarınıza anne ve babanıza yedirebilirsiniz. Ancak fakirleri ihmal etmemelisiniz.

 23. Emine dedi ki:

  Hocam benimde bir adağım var hayırlısıyla bi evim olursa eş dost akrabalarımla büyük baş adak kesip yedirecem ve kur’an okutacam demiştim. Evim oldu cok şükür sıra adağımı yerine getirmekte İnşAALLAH adağımı kesip evimde pişirip eş dost akrabalarıma yedirebilirmiyim. Teşekkür ederim hocam

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer kan akıtacağım ve akrabalarıma yedireceğim dediyseniz bu etten siz ve ailenizde yiyebilir. Ancak evim olursa adağım olsun bir büyük baş hayvan keseceğim dediyseniz bu etten siz yememelisiniz. Akrabalarınıza ikram edebilir ve fakirlere dağıtmalısınız.

 24. Gamze dedi ki:

  Babam adak adadi amcamin oglu hastaydi ilesirse diye adak niyet etmis o etten babam ve annem kardeslerim ve ben yiye bilirmiyiz? Yardimci olursaniz tesekkurler

  1. islamalimi dedi ki:

   Babanız bu adağını yerine getirmelidir. Bununla birlikte bu adağın etinden anne ve babası ve siz çocukları yiyemezsiniz. Ancak yediğiniz etin ücretini bir fakire verirse yiyebilirsiniz.

 25. Mehmet dedi ki:

  Hocam babam kardesim askerden gelecek diye bir adak adadi bu etten abisi yani ben yiye bilirmiyim ben ayri evde yasiyorum ve babam bizde bu etten yiyebilirmiyim diye soruyo aydinlatirsaniz sevinirim tesekkurler

  1. islamalimi dedi ki:

   kardeşinizin kestiği adak etinden siz yiyebilirsiniz. Ancak babanız yiyemez. Çünkü kardeşiniz babanıza bakmakla yükümlüdür.

 26. Mustafa dedi ki:

  Hocam adak adadim ama henüz kesmedim kurban bayramında adayan önce kurban kesebilirmiyim tesekurler şimdiden

  1. islamalimi dedi ki:

   kesebilirsiniz ama en kısa zamanda adağınızıda kesmelisiniz.

   1. cansu dedi ki:

    hocam adak kestik komsulara dagıtıcaz ama komsumuz evde yok o adak etini komsumuz gelene kadar evde durabilir mi

    1. islamalimi dedi ki:

     Evet komşunuz gelene kadar evinizde saklayabilirsiniz.

 27. Mehmet can dedi ki:

  Hocam adaklik koyunu aldik ve kestik hani demistiniz ya yediginiz etin paraini fakir fukara verebilirsiniz demistiniz kestigimiz koyunu kendimiz yeyip parasini versek olma mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı konuya eklendi.

   1. Mehmet can dedi ki:

    Teşekkürler.

 28. Kader dedi ki:

  Hocam ben eşimden ayrıldım mahkemem kazasız belasız biterse adak kesip eşim dostumla yicek komşularıma da dağıtıcım demiştim şimdi mahkemem kazasız belasız bitti adak kesicim ailem le yiyip dostlarıma dağıtabiliyormuyum teşekkür

  1. islamalimi dedi ki:

   Hakkınızda hayırlı olsun inşaallah bu adağın etinde siz ve sizin çocuklarınız yiyemez. Dostlarınıza ve özellikle fakirlere dağıtabilirsiniz.

   1. Uzay dedi ki:

    Hocam eyer biraz bilgilendirirseniz bu arkadaşımız niyetinde ben ve arkadaşlarım yiyecez diyor niye yemesin yemiyorsada hangi ayete vaya hadiste olduğunu söylersiniz bizi aydınlatırsınız.

    1. islamalimi dedi ki:

     Sorunuzu konu içerinde cevapladık.

    2. Uzay dedi ki:

     hoca benim soruma cevap yolamadiniz eyer bu arkadasimiz niyetinde ben ve arkadaslarim yiyecez demisse niye yemesin yemiyorsada delil nedir hadisi ayeti nedir kuranda demiyormu allah ameler niyetendir bide anna baba yemiyor demiyormu kuranda akrabalarimiz yapacagimiz hayirda oncelik verin bir aydinlatsaniz tsk

    3. Uzay dedi ki:

     Hocam bir supem yok hocam ama su olmadanda aptes alinabilir bir fikiha gideceyime sizden bilgileniriz istinat eriyiniz bir hadis ayet varsa bizde hata yapiyorsak kendimizi duzeltiriz ben seriat okuyorum hocam kuwait ulkesinde ondan hocam sordum

     1. islamalimi dedi ki:

      Değerli ziyaretçimiz, islam dininde adak konusu vardır. Arkadaşınızın bu yaptığı ise bir adaktır. Adak konusununda belli kuralları vardır. Bu kurallardan biride adak sahibi bu adağın etinden yiyemez. Sizin arkadaşınız bu durumda şöyle yapmalıdır. Bu etten arkadaşlarına yedirebilir. Zaten bunda bir sorun yok. Eğer kendi ve aileside yiyecekse kendi ve ailesi adak etinden kaç kilo yerlerse bu etin ücretini bir fakire vermelidirler.

 29. Buse dedi ki:

  Bende adamıştım kesip dağıtım yanlız hayvanın başını ve ciğeri ni aldım çünkü başını yapmasaydım atacaktım bu durumda da ne yapmalıyım teşekkürler?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ücretini fakire sadaka olarak verebilirsiniz.

 30. sema dedi ki:

  Hoca ben eşim nusaybinden sağ sağlim dönerse bir kurban kesecem dedim ama içimden o etten yemek ve dağıtmakda geçti kurbanlık gibi kanı dökmekdi amacım bu durumda ettenyememiz ailece caiz mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eşim dönünce bir kurban keseriz ailece yeriz demek başkadır, eşim sağ salim dönerse bir kurban keseceğim demek başkadır. Siz adak adamışsınız ve bu adağı kesmelisiniz. Adak etinden ise siz ve ailenizin yemesi doğru değildir.

 31. MUSTAFA dedi ki:

  hocam adaklık alırken kilo esabı ile adak almamızın sakıncası var mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunda bir sakınca yoktur.

 32. bilal dedi ki:

  s.a hocam ben eşim le evlenmek için namazda dua ederken yarabbim bana onu eş olarak nasip edersen bir kurban yani bir adak adıyacağım dedim. Evlendim ve keçi aldım şimdi. Bana bu etten yiyemiyeceğimi söylüyorlar ama ben niyeti getirirken bu durumu bilmiyordum. Şimdi ben ve eşim bu etten istifade edebilirmiyiz bir kısmından. durumumda o kadar iyi değil.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağın hükmü farklıdır durumunuz olmasada siz ve ailenizden birinin yemesi caiz olmamaktadır. Eğer yerseniz yediğiniz etin ücreti kadar sadaka vermelisiniz.

 33. N.A dedi ki:

  Boşamdığım eşim kızım olursa kurban keseceğim demişti. Kızımız oldu ve biz boşandık ama o kurban kesmedi. Boşandığım kişinin verdiği nafakadan ben kurban kesebilirmiyim. Kurban parası diye omu göndermeli

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konu eşinizi ilgilendiren bir konudur, bundan siz sorumlu değilsiniz. Ancak siz dilerseniz kendi istediğiniz için gelen nafakadan kurban kesebilirsiniz.

 34. seyhan dedi ki:

  yeni bi ev almıştım eve geçersem bi koyun için hem oğluma şükür için kesip herkese yedireceğim demiştim şimdi evime geçtim adağımı kesmek istiyorum bu durumda ailem ve herkese yedirebilir miyim ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Cevabınız konu içerisindedir.

 35. Emrah dedi ki:

  Hocam 5 aylık hamileyim, girdiğim ultrason da bebek de rahatsızlık çıktı ama emin değillerdi, sonra başka bir hoca bakarken içimden Allahım inşallah iyi çıkarsa kurban kesecegim dedim, o anda esimde yanimdaydi o da kurban kesecegim diye içinden gecirmis, çok sukur ki bebegimizde bi rahatsızlık yokmuş, şimdi bizim 2 tane ayrı kurban mi kesmemiz gerek yoksa , bir tane de kesip dagitsak olur mu ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Dilinizle söylemedikçe,adak olmaz zaten.Sesli söylemeniz lazım adağınızı.Bu durumda adağınız zaten olmamıştır.

 36. fatih dedi ki:

  kaynak olarak nereden buldunuz bu bilgiyi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bilgi derken hangi noktadan bahsediyorsunuz detaylı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 37. ayse dedi ki:

  Hocam ben eğer eşimin mevkisi yükselirse ilk aldığı aylık ile kan akıtacağım dedim benim ailem yiyebiliyormu bide kuzenim öğrenci evde kalıyor onlara da verebilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kuzeniniz yiyebilir fakat kendiniz yiyemezsiniz ve ailenize yediremezsiniz.

 38. Yücel dedi ki:

  S a hocam ben adağımı işim olursa köylülere et döner yapıp yedirecegim diye niyet te bulundum ama içlerinden dinen zengin insanlarda bulunuyor bir sakıncası varmidir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Adak eti ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. Bu adağın bir kuralıdır.

 39. yasemin dedi ki:

  Akrabamdan biri dershane paramı ödedi ise girersen ilk maasınla bir kurban kesersin hep beraber yeriz dedi. Ben de kabul ettim . atandımBen de kurbanı aldım kestim. Bunun etinden yiyebiliyor muyum? Hatırlamıyorum da adak adadığını kafam çok karşılık yardım edin

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu bir adak niyeti değildir. Bir kurban kesin bu kurbanın etinden yiyin, ailenize ikram edin ve fakirleride unutmayın.

 40. sevgi dedi ki:

  Ben kızımın doğumunda kuzu adamıştım 30 yıl oldu ancak kesebildik ben mevlüt okutup pilav üstü kavurup dağıtacağım diye adamıştım aynen yapacağım ama ben ve çocukkarım akrabakarım kimler yiyebilir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yiyemez örneğin çocuklarınız anne ve babanız. Fakat mevlüt vereceğim onlar yemezse olu mu derseniz, onların yiyebileceği bir miktar belirleyin. Örneğin 3 kilo, daha sonra bu 3 kilo etin parasını fakire sadaka olarak verin. Mevla adağınızı kabul eylesin.

 41. mahmut carli dedi ki:

  Bizim tam karşıda çingeneler oturuyorlar. Kurban kestik diye et getirdiler. Eti yenilir mi? Dileniyorlar!

  1. islamalimi dedi ki:

   Dilenen insan muhtaç bir insandır ve muhtaç bir insan nasıl kurban kesebilir. Bu insanlardan bir şey almak İslam ahlakına uymayacaktır. Geri çeviripte kırmamak istiyorsanızda bu eti alarak muhtaç bir insana verebilirsiniz.

 42. memduh dedi ki:

  s.a hocam adak etinden yenmediğini biliyorum ama bu şafiler içindemi gecerli

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet Şafiler içinde geçerlidir.

 43. süreyya dedi ki:

  Hocam ben biraz tedirginim eşimin bir adağı var onu yerine getirmek istiyoruz ama bu adak etinden ailesi de yemek istiyor ben ne yapacağımı anlamadım. Açıkçası benim içimdeki tedirginlik şu ben zorla bunu gerçekleştirdin bu adağımı yaparken içimizdeki niyeti bozmak istemiyorum ne yapacağımıda bilemedim çok beklettik biz bu adağı anne babaya yedirdiğimiz takdirde bunun sadakasını vermemiz gerekiyormuş ama onu karşılayamayacağım hani derler ya kılı kılına denkledim şu an o durumdayım ve ben bunu söyleyemiyorum nasıl yapacağım bana cevap verebilir misiniz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Mevla yardımcınız olsun fakat bu konuda ki hüküm bellidir. Ya adağınızı biraz daha bekletin yada büyüklerinize yedirmeyin.

 44. oğuz dedi ki:

  Şimdi bir iş olunca o kişi kurban keseceğim demesiyle ailesi yiyebiliyor mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bunu demeniz adak adadığınız anlamına gelmektedir. Dolayısı ile aileniz ve siz bu adağın etinden yiyemezsiniz. Fakat yemek isterseniz ne yapmanız gerektiği konu içerisinde yer almaktadır.

   1. oğuz dedi ki:

    Sağ olun çok teşekkürler.

 45. filiz dedi ki:

  Dağıtmasak ne olur?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz eğer adağınızı dağıtmaz iseniz dolayısı iye adağınız adak olmamış olur.

  1. Recep dedi ki:

   Eti dağıtmıyorsan niye adak adıyorsun. Aç gözlülük iyi değil…

BİR YORUM YAZ