Adak Etini Adak Sahibi Yiyebilir mi?

İşe girdiğimde koyun keseceğim diye adamıştım. Çok şükür işe girdim ve adağımı keseceğim, yerine getireceğim. Benim o eti yiyebilmem için parasını ihtiyacı olan birine versem olur mu? Malum temiz ve iyi eti bulmak bu zamanda çok zor. Kısaca Adak etini adak sahibi yiyebilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim, Teşekkürler.

cevap Değerli ziyaretçimiz,  öncelikle Yüce Mevlamız adağınızı kabul eylesin. İslam dininde Adak (Nezir) olarak kesilen kurbanının etini, adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.

Bununla birlikte adak olan kurbanın etini adaktan bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

Adak ibadetinin doğrusu adağı olması gerektiği gibi sadaka olarak dağıtmaktır. Tabi ki dağıtılan kişilerin ihtiyaç sahibi olmaları da daha uygun olacaktır. Tabi eğer soruda da yer aldığı gibi adak yapan kimse bu etten kendisi yemek ve ailesine yedirmek ister ise yapması gereken ne kadar et tüketilecek ise kilosu belirlenmelidir. Daha sonra o günkü etin kilo fiyatı üzerinden almış olduğu etin ücretini belirleyerek fakir fukaraya sadaka olarak verilmelidir. Şüphe yok ki İslam dini kolaylık dinidir.

Adağa Niyet Ederken Arkadaşlarımla Yiyeceğim Dersek

Hocam eğer biraz bilgilendirirseniz bu arkadaşımız niyetinde ben ve arkadaşlarım yiyeceğiz diyor niye yemesin yemiyorsa da hangi ayete vaya hadiste olduğunu söylersiniz bizi aydınlatırsınız.

Cevap: Şimdi bir kimse abdestin şart olduğunu bilmezse ve ben su kullanmadan namaz kılacağım dese sonrada namazın abdestle kılındığını öğrense taktir edersiniz ki namazını abdestsiz kılamamaktadır. Belki örneğimiz çok uyumlu olmadı. Ancak şunu ifade etmeye çalışıyoruz. Namaz gibi adak ibadetinin de belli kuralları vardır. Bir kimse adak adarsa bu adağın etinden kendi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi yiyemez. İhtiyaç sahibi arkadaşlarına bu etten yedirebilmektedir. Bu konuda şüpheniz var ise ilgili fıkıh kitaplarında Adak bölümünden öğrenebilirsiniz.

Adak Etinin Hepsini Yemek ve Ücretini Fakirlere Vermek?

Hocam adaklık koyunu aldık ve kestik hani demiştiniz ya yediğiniz etin parasını fakir fukara verebilirsiniz demiştiniz. Kestiğimiz koyunu kendimiz yeyip parasını versek olmaz mı?

Cevap: Örneğin 700 tl bir koyun aldınız ve adak olarak kestiniz. Bu adağın etinin hepsini yediniz. Daha sonra 700 tl parayı fakirlere verdiniz. Bu olur. Ancak böyle bir durumunuz var ise yapmanız gereken iki hayvan alarak birini adak olarak kesip fakirlere dağıtmak diğerini ise aileniz ile yemek. Bu daha doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 94 YORUM
 1. Deniz doğan dedi ki:

  Merabalar allaha şükür kızım oldu eli ayağı düzgün olsun kan akıtıp kurban kesecem
  Ailemden kim yer kim yemez konu hakkında bilgi verirseniz memnun olurum sayğılar

 2. Serdar dedi ki:

  Hocam merhaba benim hayvan kesme niyetim vardı dün kurbanı kesmek için hayvan aldım kasaba duası okunacağı zaman o esnada da başka kişiler adaklık kurban almaya gelmişlerdi onlar adaklık diyince bende kasaba adaklık dedim an bıçağı vurduğunda fark ettim adaklık dediği mı benim niyetim hayvanın bir kısmını kendime bir kısmınıda ihtiyaç sahiplerine dağıtacaktım şimdi bu durum da ben bu kurbanın etini yiyen bilir miyim yoksa yiyemez miyim yada burda kestirme niyeti mı önemli

 3. Hanife kosen dedi ki:

  Hocam benim göğsünde birsey cikmazsa kesebildigim zaman koç kesecegim dedim simdi imkanım oldu kesecegim ben zaten yemeyecegim ama ailemdekilere bu etden verebilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.
   Bununla birlikte adak olan kurbanın etini adaktan bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

 4. Ayfer dedi ki:

  Hocam selamun aleykum benim bir kiz cocugum oldu bunun uzerine kocam kurban adiyacagini spylemisti ve cok sukur adak kurbanini bugun kestik ve kestigimiz ettide kocam benim anneme verdi ve suan annemlerdeyiz kesmis oluduqumuz adak kurbanin etini pisirip yiyorlar bizde bu etten yiye bilir miyiz yardimlariniz icin allah razi olsun

 5. Özlem dedi ki:

  Ben bi adak adadım nişanlıydım ve bu kızdan kurtulursam bi koyun kesecem dedim bu adaktan yiyebilir miyim cvp yazarmışsınız

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağı yapan ve dolayısı ile kestiren kişi yiyemez.
   Bununla birlikte adak olan kurbanın etini adaktan bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

 6. Merve dedi ki:

  Ben oğluma bir kurban kestim buna adak diye diğilde bir kurban diye söyledim fark eder mi ve ben bunun etinden yiyebilirmiyim.annesi olarak

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban bayramında kurban olarak kestiyseniz yiyebilirsiniz.

 7. Mehmet cahit çiçek dedi ki:

  S.a adak kesicem demedim ama araba aldım adettendir diye koyun kestirdim annemle babamdan ayrıyım eti dağıtırken annemlere de verdim fakat annem yapmış biraz etinden bana da getirdi bende dayanamayıp biraz yedim bi sakıncası var mıdır cvplarsanız sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Anladımız kadarı ile siz araba için değil başka bir şey için adak adamışsınız. Eğer böyleyse bu kestiğinizin dışında bir adak kesmelisiniz. Dolayısı ile yediğiniz ette bir mahsur yoktur.

 8. Mdhmet dedi ki:

  Babam çok hastaydı.iyileşsin kurban kesicem demiştim.çok şükür babam iyileşti.kestirecegim kurbanın etini ailecek yiyebilirmiyiz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adak olan kurbanın etini adakta bulunan kişinin eşi, annesi, babası, dedeleri, çocukları, torunları da yiyemez. Başka bir değişle adak kestiren bir kimse bakımı, geçimi ile sorumlu olduğu kişilere adağının etinden yediremez.

 9. Müslüm Çelik dedi ki:

  Hocam ben çocuğum doğarsa bir kurban kesip dagitacam o kurbanda da yiyecegiz diye niyet ettim bu durumda ne yapmam lazım kestiğim kurbanda yiyebilirsiniz sonuçta rabbim de biliyor imkanım kısıtlı asgari ücretle çalışan biriyim kiraciyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban keseceğim dediyseniz kurban bayramında kesmelisiniz.

 10. Ali dedi ki:

  Buradaki gorevim kazasiz belasiz biterse bir kuzu kesecegim dedim bu kurbandan aile fertleri yiyebilirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   cevabınız konu içerisinde yer almaktadır.

 11. burhan germi dedi ki:

  Hocam benim yeğenim hasta iken iyileşince kurban kesicem diye adak adamıştım bu kurbanın etinden benim ailem yiyebilirmi. Teşekkür ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yiyebilirler.

 12. MÜGE dedi ki:

  Merhaba ben araba borcum bitince kurban kesiçem demiştim çok şükür bitti.bu adak a mi giriyor şükür kurbanına mı birde ben kurban değilde bir okuldaki durumu olmayan ogrencilere ayakkabı almak istiyorum kurban yerine bu isteyimi gerçekleştirsem olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Adağınızı yerine getirmelisiniz alacağınız ayakkabı ve benzeri şeyler adağın yerine geçmemektedir. İsterseniz adağın etini durumu olmayan öğrencilerere ve benzeri ihtiyaç sahiplerine dağıtabilirsiniz.

 13. Cnnçimen dedi ki:

  Hocam babam işe girersem koç alıp kesip ailecek yiyeceğim demiş ti işe girdi kurbanın etini babam ve ailecek yiyebilirmiyiz?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer baban Babanız koç alıp keseceğim dediyse bu bir adet değildir Bu nedenle bu koçun etini ailece yiyebilirsiniz.

 14. mustaga dedi ki:

  Hocam adak adanır ve kesilmezse yada kesilemezse zamanında ne olur

BİR YORUM YAZ