CamilerResimler

Şah Jahan (Cihan) Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Şah Jahan(Cihan) Camii

Pakistan’ın Tahta eyaletinde bulunan Şah Cihan Camii, Sindh halkına hediye olarak Babür Kralı Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. Hindistan’ın simgesi haline gelmiş olan Tac Mahal’i yaptıran sultan olan Şah Cihan’ın yaptırdığı Şah Cihan Camii, Tac Mahal kadar güzel bir yapıdır ve bu gün pek çok turistin ziyaret ettiği en güzel mekânlardan biridir. Şah Jahan Camii, Babür kralı Şah Cihan zamanında inşa edilmeye başlanmış ve üç yıl sonra yani 1647 yılında caminin yapımı tamamlanmıştır. Şah Cihan Camii, UNESCO dünya mirası listesinde de yerini almıştır. Şah Cihan Camii, şehir dışından getirilen kırmızı tuğlalar ve mavi renkli sır çinilerden inşa edilmiştir. Ayrıca sesin caminin her yerinden aynı şekilde sorunsuz olarak duyulabilmesi için Şah Cihan Camii’nin akustik özelliği de son derece iyi hesaplanarak inşa edilmiştir.

Bu sayede de caminin herhangi bir köşesinde 100 desibellik bir konuşma bile her yerden oldukça rahat bir şekilde duyulabilmektedir. Babür mimarisi kullanılarak inşa edilen Şah Cihan Camii’nin 101 adet kubbesi vardır. Şah Cihan Camii’nin iç kısmında yapılan ve daha çok geometrik desenlerden oluşan süslemeler eşsiz güzelliktedir ve bu nadide sanat eseri ülkeyi ziyaret eden turistlerin mutlaka görmesi gereken ender yerlerden biridir. Şah Cihan Camii’nin süs bitkileri ve ağaçlardan oluşan ve harika görünen bahçesi de en az caminin kendisi kadar güzeldir.

Ayrıca geceleri yapılan ışıklandırmadan dolayı Şah Cihan Camii’nde oluşan loş görünüm enfes bir manzara oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, Camii’nin içerisinde bulunan yüksek sütunlar görülmeye değerdir. Farklı ülkeleri gezmeyi seven bir turist iseniz ve yolunuz Pakistan’a düşerse, Tahta ’da bulunan Şah Cihan Camii’ni ziyaret ederek manevi bir atmosfere adım atabilir ve bu güzellik karşısında bambaşka duygular hissetme olanağı bulabilirsiniz.

Şah Jahan (Cihan) Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu