AbdestSorularınız

Şafilere Göre Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Şafilere göre gusül nasıl alınır? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Şafilere Göre Gusül Nasıl Alınır? Sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, gusül, yıkanmak anlamına gelmektedir. Cünüp olan bir kimsenin, hayız ve nifas kanı kesilen bir kadının gusül alması İslam dininde farzdır. Gusül abdestini doğru alabilmemiz için öncelikle Şafi mezhebine göre gusül abdestinin farzlarını bilmemiz gerekir.

Şafi Mezhebinde Guslün Farzları

Şafi Mezhebinde Guslün farzları üçtür. Bu farzları şöyle sıralayabiliriz:
1. Niyet etmek: Vücut iyice yıkanırken, örneğin“Guslün farzını edaya niyet ettim” veya, Niyet ettim üzerimde bulunan cünüplüğü gidermeye” şeklinde niyet edilir. Unutmayın ki Şafi mezhebinde niyetin dil ile yapılması önemli bir konudur.

2. Bedenin tamamına gusül suyu ile yıkamak: Bedenin az bir kısmı dahi kuru kalmamalıdır. Bu nedenle suyun bedene deymesine engel olacak şeyler önemle temizlenmelidir ve su ile yıkanmalıdır. Örneğin göbek çukuru veya yaraların geride bıraktığı çukurlara suyu ulaştırmak zorunlu değildir. Fakat elden geldiğince su ulaştırılmalıdır. Örneğin yüzük, kulaktaki küpe ve benzeri takılar çıkarılmak veya oynatmak sureti ile suyun deriyle tamamen temas etmesi sağlanmalıdır.

3. Bedendeki necasetin giderilmesi: Guslün alan kimse bedeninde necaset, yani pislik kalmadığından önemle emin olmalıdır.

Şafilere Göre Gusül Abdestinin Alınışı

Özetle, Şafi mezhebine tabi olan bir kimse yukarıda zikrettiğimiz farzları yerine getirdiği taktirde gusül almış olmaktadır. Fakat bu konuda ki sünneti seniyyeye en uygun olan tavsiyemiz şu şekildedir.

 • Öncelikle yukarıda zikrettiğimiz farzlara dikkat ederek vücudunuz üzerinde ki necaseti temizleyin.
 • Sonra ise vücudunuzda kuru yer kalmadığından emin olun.
 • Sonra ise  “Niyet ettim gusül abdesti almaya” diyerek niyet edin ve namaz abdesti alır gibi bir abdest alın.

Daha sonra önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın. Yüce Mevla’mız almış olduğunuz ve alacağınız gusül abdestlerinizi kabul eylesin.

Şafilere Göre Gusül Abdesti Başlıklı Sorular

Soru: Gusül abdesti alırken niyeti başta mı yoksa namaz abdesti gibi abdest alırken mi söylememiz lazım.

Cevap: Namaz abdesti gibi abdest alırken yüzünüzü yıkamadan hemen önce niyet edebilirsiniz.

Soru: Gusül abdesti alırken avret yerlerinin örtünmesi gerekli mi gusül abdesti alırken teşekkür ederim.

Cevap: Avret yeriniz örtülü olmasa dahi gusül abdestiniz kabul olacaktır. Fakat avret yerinizin örtülü olması İslam ahlakına çok daha uygun olacaktır.

Soru: Selam aleyküm hocam, “gusül abdesti alırken niyet ediyoruz üç kere ağza üç kerede burna su veriyoruz ardından namaz abdesti gibi abdest alıyoruz aldıktan tekrardan suyu ağzımıza ve burnumuza vermeden başımızdan başlayarak sağ ve sol omuzumuza dökerek bütün vücudu yıkayıp çıkıyoruz” bu doğrumu ama bazıları diyor ki niyet edip önce namaz abdesti gibi abdest alın sonra farzına geçin yani diyor ki namaz abdestini gibi abdest al sonrasında tekrardan suyu 3 kere ağzına ve burnuna alarak başından başlayarak sağ ve sol omuzundan bütün vücudu yıkamak şartıyla bitir hangisi doğru?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aslında gusül abdestini çok güzel anlatmışsınız. Sorunuzda belirtiğiniz ilk şekil tamamen doğrudur. Bu şekilde gusül abdestinizi gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Soru: Omuzları ve başı yıkamak Şafiide sünnet mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Evet omuzlara ve başa üç defa su dökmek sünnettir.

Soru: Gusül abdesti alırken vücudumuzu sabunlamak gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir şart yoktur. Gusül alırken gerekli olan şart vücudu necasetten iyice arındırmaktır. Bu arınma sadece su ile de yapılabilinir.

Soru: Sebepsiz yere meni gelse gusül gerekir mı? Mesala sabah kalktığımızda menimiz sebepsiz gelir,gusül gerekir mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, böyle bir durumda da gusül gerekmektedir. Zira meni bir gusül sebebidir.

Hanefi Mezhebinde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hocam safilerde gusulde yikanmamis bir yer aklimiza geldiginde yikarsak sonraran Kabul olurmu

 2. Bende vesvese var hocam normal gusül abdesti aldığımda en az 40 dakka falan kalıyorum zor bitiyor ya burası ıslanmadıysa diye biseyler oluyor ne yapmam lazım?

 3. Selamun aleykum hocam ben böyle gusül aliyorum önce normal dus aliyorum niyet ediyorum boy abdest için boy abdest aldıktan sonra yine tekrar niyet ediyorum ‘Niyet ettim allah rızası için gusül abdesti almaya ve uzerimdeki pisliklerin giderilmeye ve cunuplukten kurtulmaya niyet ediyorum sonra 3 defa sağa 3 defa sola 3 defa başa dokuyorum sonra sivazliyorum ve son olarak banyodan çıktığım zaman sağ ayaygimi dirsege kadar son ayağımı dirsege kadar yikiyorum ve bir yudum şu içiyorum cikiyorum bende saafi mezhebindenim

 4. Hocam başka bi sayfada boy abdesti alırken ilk önce sağ omuza sonra sol omuza ondan sonra başa 3 er defa döküp yikancaz diyor.Sizin söylediğinizi mi yada yazdığım gibi mi doğru tereddüt de kaldım.Beni aydınlatırmısınız Hocam.

   1. ya ben direk niyet edip niyet ettim gudül abdesti almaya sonra 3 kere ağza 3kere burna şehadet getirerek üstelik avret yerşerimi yıkadığımdada şehadet getiriyorum sonra baştan aşağı kuru yer kalmayacqk şekilde alıyorum kabul olurmu acaba

 5. Hocam boy abdestinde ağza ve burna su vermek birde namaz abdest abdesti almak şafii de sünnet midir

 6. Ben güsülü bu şekilde alıyorum avcuma su alıp başıma tam dökecekken niyet ediyorum başıma üç kere şu döküyorum sonra tamamen yıkanıyorum sonra namaz abdesti gibi abdest alıyorum sonra önce başıma sağ omuz sol omuzuma üç defa su döküp bitiriyorum.

 7. HOCAM TIRNAKLARIMIN EN İNCE AYRINTISINA KADAR TEMİZLİYORUM VE BUNDA ZAMAN HARCIYORUM AYDINLATIRMISINIZ BENİ LÜTFEN ?

 8. Hocam gusül abdesti alirken dus basligiyla aliyorum yani kovaya dokup sonra sonra dokmuyorum kabul olurmu oyle

 9. Hocam direk farzları yapsak niyet etsek bedenimizin hepsini yıkasak avret yerini temizlesek olurmu hocam

 10. Sa hocam şafi mezhebin niyet ettikten sonra ilk önce 3 defa sağ kolumuza daha sonra 3 defa sol kolumuza ve en sonda 3 defa baştan aşağı yıkıyoruzz demi hocam

  1. önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın. Yüce Mevla’mız almış olduğunuz ve alacağınız gusül abdestlerinizi kabul eylesin.

  1. önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın. Yüce Mevla’mız almış olduğunuz ve alacağınız gusül abdestlerinizi kabul eylesin.

  1. önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın. Yüce Mevla’mız almış olduğunuz ve alacağınız gusül abdestlerinizi kabul eylesin.

 11. Hocam ben ilk önce normal namaz abdesti alıyorum
  Sonra vücudumun hepsinin ıslanmasını sağlıyorum
  En sondada suyu üzerime dökerken “Niyet ettim ALLAH rızası için üzerimdeki cünüblüğü atmaya (3defa) kabul olurmu?
  Ağza ve burna su vermiyordum (bilmiyordum)

 12. Hocam Gusul Abdesti Alırken Namaz Abdesti Alacagım Zaman niyet etim uzerimdeki cunuplugu gidermeye Dedim Sunet mi Namaz Abdesti boy Abdestim Kabul Olurmu ?

 13. hocam güsül abdestinden önce bir süre beklemek gerekmektemidir ben 30 dk bekliyorum doğrumudur.

 14. Hocam bir bayan doğum yaptıktan sonra 40 gün bitiyse nasıl bir banyo yapmali ve çocuğun üstünde nasıl 40 lik dua okumali

  1. Dinimizde 40lık diye bir şey yoktur.Anne temizlendikten sonra gusül alıp ibadetlerine devam eder.

 15. HOCAM SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM
  FARZLARA GÖRE ALIYORUM DOĞRUMUDUR?
  1-NİYET EDİP GÜSLE BAŞLIYORUM
  2-AVRET YERLERİ TEMİZLİYORUM
  3-TEPEDEN TIRNAĞA YIKANIP ÇIKIYORUM .
  DOĞRUMUDUR.

 16. HOCAM Benim sorum bn ayni anlattığınız gibi alıyorum once vucudu temizliyorum sonra niyet ediyorumm basta namaz abdest gibi,abdest aliyorum ondan sonra 3 defa bas somra 3defa sag omuz 3 defa da sol omuz yapıyorum ama siz once sqg omuz ile başlayıp basi sona atmissnz hangisi dogru hocam

 17. Selamun aleykum;
  Hocam ben once tum vucudumu yikayip temizliyorum. Daha sonra namaz abdestine niyet ederek namaz abdesti aliyorum. Sonra niyet ettim gusul abdestini almaya diye niyet edip uc kere agzima uc kere burnuma su verdikten sonra basimdan baslayarak tum vucudumu yikiyorum. Yazdiklarinizi ve yorumlari okuyunca yanlis yaptigim hissine kapildim. Abdestim kabul olur mu

 18. Hocam ben şafiyim önce güzel bir banyo yapıyorum ondan sonra avret yerimde kıl varsa onları permatikle temizliyorum ve sabunla yıkıyorum ondan sonra niyet ettim üzerimde bulunan cünüplüğü gidermeye deyip önce baş ve sonra sağ ve sol omuzum olmak üzere bütün vücudumu yıkayıp bitiriyorum.
  DOĞRUMUDUR HOCAM LÜTFEN YARDIMCI OLUN

   1. Yav nesi doğru bunun kıl kesilmez önceden.. Yanlış bilgilendirmiyelim

 19. SELAMUN ALEYKÜM HOCAM SÜNNET OLAN GÜSÜL ALACAM BÖYLE TAMAM MI?
  BİDE NORMAL GÜSÜL ABDESTİNE DE TAMAMIDIR ?
  1-)NİYET EDEREK AVRET YARLERİMİ TEMİZLİYORUM
  2-) ELERİMİ TEMİZLEDİKTEN SONRA AĞIZA BURUNA BAŞA SAĞ SOL OMUZA 3 ER DEFA SU VERİYORUM
  3-)VÜCUDU TEPEDEN TIRNAĞA YIKAYIP SU DÖKÜP ÇIKIYORUM.

  ALLAH RAZI OLSUN.

 20. Hocam Selamun Aleykum
  Hocam Ben gusule Niyet ediyorum Sonra Avret Yerlerini Temizledikten sonra elerimi yikiyorum Sonra Ağıza Buruna 3 defa su çekiyorum Ondan Sonra ise Başıma sağ sol Omuzlara 3 er defa Su döküyorum ve vücudumu Bastan Asagi Su dokup Çıkıyorum Doğrumudur .

  (ALLAH RAZI OLSUN )

 21. hocam Selamün aleyküm hocam öbür alimler niyet in vücuda ilk su değdiğinde niyetin getirilmesi geretiğini söylüyorlar siz ise niyetin namaz abdesti alırken yapılması gerektiğini söylüyorsunuz ?

  1. Şafi mezhebinde uygun olan bu şekildedir ancak vücudunuza su değmeden de niyet etmenizde bir mahsur yoktur.

 22. HOCAM SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM AKLIMDA NE GEÇERESE GEÇSİN BU ŞEYTANIN VEVESE MİDİR ? YOKSA BENİM DÜŞÜNCLERİMİ GÜSÜL ABDESTİ ALIRKEN AKLIMDAN HAYATIMIN ÖZETİ GEÇİYOR ?

  1. Kimi zaman kendi düşünceniz kimi zaman şeytanın vesvesesi olabilir ancak siz İslam dininin emirleri çerçevesinde hareket etmelisiniz.

 23. hocam ben kürdüm ama niyetimi türkçe yapıyorum (niyet etim ‘ALLAH’ RIZASI İÇİN BOY ABDESTİ ALMAYA ‘ OLARAK YAPIYORUM TAMAMI DIR ?

  1. Mani değildir ancak tırnak aralarınızıda suyun girmesini engelleyecek bir şey olmamalıdır.

 24. Selamın aleykum hocam gusul abdesti alrken şafiler De önce banyomu yapmakgerekir yoksa gusul abdesti almakmi

  1. Ellden geldiğince suyu göz pınarlarına değdirmekte fayda vardır ancak gözün içini yıkamak diye bir konu bulunmamaktadır.

 25. Hocam Ben güsül abdesti Alırken Banyoda Karınca Falan oluyor o karıncalar Istemeyerek suyla Beraber gidiyorlar Hocam gusle Zarar Verirmi ?

 26. HOCAM SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM BEN GÜSÜL DE 2 SAAT FALAN KALIYORUM BEDENİMİ OVALAMAKLA HARCIYORUM BÜYÜK ZAMANI TAVSİYELERİNİZ VARMI EN AZA İNDİRMEM İÇİN?
  ‘ALLAH’ SİZDEN RAZI OLSUN…

  1. Bu durumunuz tamamen vesveseden ibarettir. Zira siz hem zamanınızı hem kullandığınız suyu israf ediyorsunuz. Necasetten arınmanız ve vücudunuzdan kuru yer kalmaması yeterli olmaktadır.

 27. SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM GÜSÜL ALIRKEN SADECE ÜZERİMDEN SU DÖKMEM YETERLİMDİR BEDENİMİ OVMASAM OLURMU. ALLAH RAZI OLSUN.

 28. Hocam güsul gerektiren bir durum olduğunda ve vücudumuzda ameliyat yada su değdirmememiz gereken bir yara varsa ne yapmalıyız? Teşekkürler.

  1. Vücudunuzda bahsettiğiniz tarzda bir yer var ise o bölgeyi bir sargı yardımıyla veya su değdirmemek suretiyle gusül abdestini zi alabilirsiniz. Bunda hiçbir mahsur yoktur.

 29. Bu sorumda cevap verin.
  Hocam banyoya sol ayakla giriyorum .
  Avret yerlerimi yıkarken niyet ediyorum.
  Sonra ellerimi yıkadıktan sonra ağıza buruna sağ sol omuza su verdikten sonra vücudu tepeden tırnağa yıkıyorum doğru mudur hocam Bide duşta 2 saat kalıyorum vücudu fazla ovuyorum Ovmasam Olur mu Sadece su döksem hocam. (Şafiyim)
  ALLAH ‘SİZDEN RAZI OLSUN Hocam.

  1. Avret yerinizi değil üzünüzü yıkarken niyet etmelisiniz. Vücudunuzu ovalamanız gerekmektedir. Ancak bunu 2 saat değil 5 dakika yapmanız yeterlidiri

 30. Hocam ben önce banyo yapıyorum sonra avret yerimi temizliyorum. Besmele çekip namaz abdesti alıyorum. Namaz abdestinde yüzümü yıkamadan hemen önce gusle niyet ediyorum ve namaz abdestini tamamlıyorum. Sonra başı üç kez sağ omuzu ve sol omuzu üçer kere yıkıyorum. Yıkarkende kelime i şehadet getiriyorum. Toplam üç kez kelime i şehadet getiriyorum. Sonra tekrara başı ve omuzları üç kez yıkıyorum ve yine kelime i şehadet getiriyorum. En sonunda namaz abdesti alıp guslü bitiriyorum.

 31. ŞİMDİ BEN GUSĞL ABDESTİ ALSAM nasıl alırım taam anlamadım hocam niyetimi getiririm sonra ilk önce sağ elimize sonra sol elimize sonrada başımıza 3 kere su mu dökücez başımızamı yoksa elerimizidemi 3 defa su dökcez daha doğrusu nasıl alırız hocam teşekkürler şimdiden

 32. Hocam yardımcı olurmusunuz rica etsem cevap verin soruma aşırı vesvese geldim cunupken bir face hesabı açtım sonra aklıma geldi bu şey acaba o haldeyken face açtım günahmıdir kaptiyimi yoksa kulaniyimi bir mahsuru varmı Rice ediyorum cevap verin kafa çok takıldı lütfen

 33. Hocam gusül alırken yani gusül sırasında elimiz avret yerlerimize değerse ne olur ?

 34. Hucam ben Şafii’yim ben önce yıkanıyorum sonra tahret alıyorum sonra namaz abdesti alıyorum niyet edip başımdan sağ ve sol omuzumdan su döküyorum doğrum odur

 35. Selamun aleykum hocam.
  Ben gusulda niyetimi abdest aldıktan sonra önce başa sonra sağa ve sola su dökerken getiriyorum.mahsuru varmı? Allah razı olsun.

 36. Sağa sola ve başa su dökerken bir dua okunmuyor mu? Bana bildiğimden eksik geldi. Birde farzlarda iki niyet sünnette ise bir niyet var. Karıştırdım. Biraz daha açık yazar mısınız?? Teşekkürler..

  1. Bahsettiğiniz konuda bir dua bilgimiz yok yapacağınız en güzel şey banyodan çıkınca Kelime i şehadet getirmenizdir zira bu çok güzel bir sünnettir. İki niyet yoktur niyetler bir defa yapılmaktadır.

 37. Hocam ben şafiyim gusül abdestinde ve normal abdeste çok sıkıntı çekiyorum aşırı vesvese var Allah affetsin baya du harcıyorum
  Gusül abdestinde :önce niyet getiriyorum necaset yerlerini temizliyorum sonra sonra ağzıma 3 burun 3 normal abdest alıp baş sağ ve sol omuzua su döküp heryerimi yıkayım çıkarsam doğru almış oluyormuyum.. ve hocam böylelikle namaz abdestide almış oluyormuyum almış oluyorsam elim sonucda necaset yerine deyiyor küçük abdestim bozulmuş olmuyormu cavab verirsenin beni çok mutlu edersiniz

  1. Abdest almaya başladıktan sonra avret yerinize dokunmayınız yanlışlıkla eliniz değerse bunda bir mahsur yoktur. Namaz abdesti almış gibi olursunuz ve bahsettiğiniz şekil doğrudur. Vesveseler kulak asmayın bu şeytanın oyunundan ibarettir.

 38. Slm hocam bı sorum daha olacak gusül alırken erkeğin idrar yapması şart mı bazen küçük abdesti gelmiyor gusül aldıktan sonra geliyor gusül kabul oluyor mu yoksa idrar gelmeden gusül almasin mı

  1. Eğer gusülden önce cinsi münasebet olduysa en doğrusu küçük abdesti yapmaktır. Bunun için bir müddet beklenmeli ancak küçük abdestiniz beklemenize rağmen gelmiyorsa gusül alabilirsiniz. Bu süre 15 dk civarındadır.

 39. Slm hocam gusül alırken ağza su çalkalayinca ağza yapmak yeterli değil mi boğaza kadar Gargara yapmak mecburum i.boğazin içi de Gargara yapılıp atılır yani kısaca boğazında ıslanması lazım diye duydum doğrumu.oyle yapınca boğazıma su kaçıyor ramazanda orucumu bozar bilgilendirirseniz sevinirim tşk ederim.

  1. Elden geldiğince yapılmalıdır ancak bu bir farz değildir ve özellikle ramazanda ayında yapılmamalıdır.

 40. Selamünaleyküm ben bir Şafii olarak gusül alırken ağız ve burna su vermek sünnet olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Ağız ve burnumuza su vermesek olur mu?

 41. Hocam bizde şöyle diyorlar önce niyet niyetettim temizlenmeye önce 3 kere ağza 3 kere burnu şu veriyor uz ve namaz abdesti gibi abdest ve her yerimizde şu veriyoruz verirken de sivazliyoruz ve gusul alırken kesinlikle konuşmuyoruz bu doğru mu

  1. Evet bilgileriniz gayet doğru bu şekilde gusül abdestini de alabilirsiniz. ancak konu içerisinde bu konuyu detaylı bir şekilde yer verilmiştir konudan istifade etmenizi tavsiye ediyoruz.

 42. Kadınların regli bittikten sonra gusul alıyorsa ön ve arka avret yerlerinin ayrı olarak yıkanması gerekir mi?

 43. Hocam butun vucudu yikayip sonra niyet edip namaz abdesti gibi abdest alıp sonra 3 er kere su dokmek basa ve omuzlara snra banyodan çıkıyoruz dogrumu ?

 44. Hocam başımıza üç defa sâğımıza uç solumuza da üç defa su dökuyoruz peki suyu her döktüğumuzde kelime şahadet getiriyormuyuz ve sağımıza solumuza her suyu döktüğumuzde ayaklarımızı kaldırıyormuyuz ? şimdiden teşekkürler

 45. Hocam gusül abdestinde ağza su veirirken çok detaya iniyorum ağzımda suyu bi o yana bi bu yana götürüyom çok uzun sure bnyoda kaluyorum pratıklik için ne yapmam lazım hocam lütfen yardımcı olun hemn banyoya girip çıkmak istiyorum ağzımda suyu ne ne kadr çalkalasam yetrli olur

 46. Herhangi bir abdes aldığında sanki kabul olmamış ve omuzlarım da ağırlık hissediyorum

  1. Siz yapılması gerekenleri yaptığınız taktirde içinizden gelen bu sesler vesveseden ibarettir.

 47. hocam Selamın Aleyküm iyisiniz inşAllah Allahın merhameti üzerimize olsun ben bir şafii olarak necasetten arınık iken niyetimi edip bütün vücüdumu kuru yer kalmaksızın yıkıyorum namaz abdesti veyahutta agza burna su vermiyorum doğru mudur

 48. Hocam ben safiyiim güsul abdesti alırken önce vücudumda pislik varsa temizliyom sonra niyet edip
  Önce kafama sonra sağ ve sol omuzuma 3 defa su dokuyorum sonra vücudumun her yerini sivazlayarak yikiyorum dogru mu alıyorum yoksa yanlis mi yazar misiniz

 49. Slm hocam şafii mezhebine göre boy abdesti nasıl alınır ve nasıl niyet edilir ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız sevinirim.

 50. selamun aleykum hocam ben gusul almadan once direk on ve arka yerleri temizler sonra ellerimi yikadikdan sonra niyet edip uc kere agiza ve burna su verip kafamdan asagiya doker ondan sonra sag ve sol omuzumdan asagi dokup normal banyo gibi sira sira her bi organi yikadikdan sonra ayaklarimdan once mide deligimi yikar ve soguk suyla temiz yerde ayagimi yikayipcikarim kabul olurmu şafiiyim

 51. selamun aleykum hocam cunupken gusül abdesti almaya başladigimda tekrar tekrar başa dönüp yeniden abdest almaya başlıyorum Bu yüzden içimde hep bir kuşku oluyor doğru aldımi diye kendimi cok sıkıyom bazende abdest almadan cikiyom

 52. Hocam ben gusül abdestini niyet 3 kere ağıza su 3 kere buruna su verip sonra bedenimin her yerini kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorum. Doğrumu hocam

   1. selamun aleyküm hocam hocan niyet nasıl alınır ve üç ağız üç burun yapıp sonra vücüdü yıkasak olurmu ve banyodan önce mi alınır mı yoksa sonramı teşekürler

 53. Hocam s.aleykum..Hocam mezhebim safi mezhebidir..aldigim gusul abdestinin dogru oldugundan emin olmak amaciyla ve yardiminiz icin nasil aldigimi anlatip dogru veya yanlis yardimci olursaniz sewinirim allahin rahmeti ve bereketi uzerimize olsun ins amin remain…
  “”Banyoya grip ellerime su dokerek niyet ettim gusul abdesti almaya diyip arkali onlu 3 er defa yikadiktan sonra normal banyo ediyomus gbi heryerimi tertemiz bir sekilde hertarafima su degdirmek sartiyla yikanip temizlendikten sonra tekrar ellerime su dokerek niyet ettim gusul abdesti almaya diyip 3 kere agzima 3 kere burnuma 3 kere yuzume 3 kre sag ve sol koluma sonra basi kulaklari enseyi mesh ettikten sonra ilk once 3 kere kafama 3 kere sag ve sol omuzuma ve sonra sag ayaktan baslayip ayaklarimi yikayarak çıkıyorum aldığım gusul abdesti safii mezhebine göre dogrumudur ??

 54. Selamın aleyküm Hocam, Niyet etiğimizde Niyetimiz Türkçe veya Kürtçe olması fark edermi Teşekkürler

 55. selam hocam şafi mezhebine tabiyim ben gusül abdestini şu şekilde alıyorum.önce taharet alıyorum sonra vücuduma su değdirdikten sonra niyet ediyorum Neveytü raf’al hadesil-ekber avret yerlerimi yıkıyorum önlü arkalı sonra namaz abdesti alıyorum eller ağız burun yüz kollar baş mesh ediyorum kulaklar ensem sonra üç kere ağzıma su verip gargara yapıyorum sonra üç kere burnuma su verip intişak yapıyorum sonra üç kere başımı üç kere sağ omuzumu üç kere sol omuzumu yıkadıktan bütün vücudumu yıkadıktan sonra ayalarımı yıkayıp çıkıyorum doğrumu yapıyorum yoksa mazmaza intişak ağıza ve buruna su verme işlemini namaz abdestinden önce yapmam gerekiyor teşekkürler

  1. Namaz abdestinden önce yapmalısınız. Vücudunuzda kuru yer kalmadığından emin olun. Yüce Mevla’mız gusül abdestlerinizi kabul eylesin.

 56. selamunaleyküm hocam gusül abdesti sırasında vücudumuzu sıvazlarken avret yerimize dokunursak veya sıvazlarsak herhangi bir sorun olurmu?

  1. Son gusül suyunu dökerken elinizin avret yerinize deymemesine dikkat edin. Yanlışlıkla değerse bir sorun teşkil etmemektedir.

 57. Her banyoya girdiğimde Ne olur ne olmaz farkında olmadan bir sıvı gelmişse diye gusul tazelemek doğru mu? Yada içim rahat etsin diye tazeliyorum?

  1. Bir Müslüman duş alacak ise duştan çıkınca gusül abdesti alarak çıkması hayırlı olacaktır.

 58. Selam hocam ben önce helaya gidip avret yerlerimi tahiretliyorum sonra banyoda avret yerlerini birdaha yıkıyorum sol el ile ellerimi 3kere yıkadıktan sonra tahiret yaptığım gibi iç organlardan başlıyorum üç ağız üç burun 3 yüz başımı ensemi sonra belden yukarı kulaklar ayaklar en temizden kirliye doğru gidiyorum sonra abdest alır gibi alıp çıkıyorum doğrumudur sizce saygılarımla

 59. slm hocam suyu tam vücutun sağ kısmını yıkarken mi alıcaz yoksa baştan aşağı dökerken mi?

 60. Selaymun aleykum. Hocam ben niyet getirip avret yerlerini yıkayıp sonra ellerimi 3 defa yıkıyorum sonra 3 defa ağza 3 defa burna su veriyorum sonra tüm vücudu yıkıyorum oluyor mu.

 61. Slm hocam ben önce avret yerimi yıkıyorum sonra vucudumda kuru yer kalmayınca gibi yıkıyorum sonra emin olduğumda 3 kere 3 kere burnuma sonra yüzümü yıkamadan önce namaz abdesti gibi niyet getiriyor um sonra yüzümü yıkıyorum …Sonra abdest alıp bir tas su döküyorum başıma sonra niyet etim Allah rızası için gusul aBdesti almaya 3 kere dolu dolu ağzıma 3 kere dolu dolu burnuma sonla temiz suyla başımın tepesine dökÜyorum sonra çıkıyorum . Hocam cevabı alsam çok memnun olurum Allah razı olsun.

  1. Gusülünüz geçerlidir. Ancak konu içerisinde belirtilen şekilde yapmanız daha uygun olacaktır.

 62. BEN ÖNCE NİYET EDİYORUM SONRA PİSLİĞİ TEMİZLİYORUM SONRADA VÜCDUMU KURU KALMAYACAK ŞEKİLDE YIKIYORUM SONRA NAMAZ ABDESTİ GİBİ ABDEST AQLIYORUM SONRA 3 KEZ< BAŞIMA 3 KEZ SAĞ OMUZUMA SONRA 3KEZ SOLA SU DÜKÜP ÇIKIYORUM DOĞRU MU

 63. Slm hocam bazıları da arapçada niyet ediyor kısacası NUVETU REB EL HADİSİ diyorlar?

 64. Hocam 60gün orucu ara vererek tutsak olur mu.yoksa 60gün orucu ara vermeden tutulması gerekir?

 65. Hocam,ramazanda birden fazla istimna yapmak kaza mı gerektirir? yoksa kefaret mi? Kefaret gerekiyorsa ne kadar bir ücret?

  1. Bu durum kefaret gerektirmektedir ve bu kefaret ücret olarak değil oruç rurarak ödenmektedir. Kefaret orucu hakkında bilgi için Kefaret Orucu Nedir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

  1. Şafi mezhebinde niyet dil ilede yapılması gerekmektedir ve bu önemli bir konudur. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

 66. Hocam, gusülden önce avret yerimizi yıkarız sonra elimiz oraya değdiğinde abdest bozulur mu?

  1. Banyodan çıkana kadar elinizi deydirmemelisiniz yanlışlıkla deydiği taktirde bir sorun olmayacaktır.

  1. Guslünüz olur fakat üç defa dökmeye dikkat etmeniz daha hayırlı olacaktır.

  1. Hanefi Mezhebi’ne göre çıplak el ile avret mahalline dokunmak abdesti bozmaz.

   Ancak Şafii Mezhebi’ne göre tenasül uzvuna ve İmam Şafii’nin görüşlerine göre dübür halkasına elin iç kısmıyla dokunmak abdesti bozar.

 67. Hocam benim kamıştan hergün su renginde yapışkan bi sıvı geliyor sadece küçük bi damla bu nedir Buy abdesti gerektirirmi

 68. Hocam ben hanefiyim lakin diş dolgularımdan dolayı guslümde şafi mezhebine uyacağım bunu yaparken iki mezhebinde rükünlerini yerine getirmem gerekiyormu bunu tam olarak nasıl yapmalıyım cevaplarmısınız Allah a emanet.

  1. Değerli ziyaretçimiz dişinizde ki dolgu Hanefi mezhebinde gusle engel değildir. Bu nedenle başka bir mezhebe tabi olmanıza gerek yoktur. Bu konuda şüpheniz olmasın.

  1. Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir.Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

  1. Cünüp kimse gusletmedikçe (cünüpken) tıraş olmamalı, tırnak kesmemeli, bedeninden herhangi bir parçanın ayrılmasına sebep olmamalıdır. Bunları gusledip temizlendikten sonra yapmalıdır.

 69. Hocam bir hocaya sordum gusul abdesti nasıl alınır diye elleri yıkarken niyet edilir sonra ağzını burnunu üçer defa yıkayın sonra üç defa başa üç defa sağ ve sol omuzlara su dükün yeter dedi normal abdeste gerek yok dedi

  1. Evet normal abdeste gerek yoktur. Fakat sünnete en uygun olanı konuda yer verdiğimiz şekli iledir.

  1. Tırnağınız uzun olsada gusül abdestiniz olur. Fakat tırnaklarınızın kısa olması daha uygundur.

  1. Avret yerinize örttüğünüz örtüyü kaldırarak yıkayabilirsiniz. Siz deneyin olduğunu göreceksiniz.

   1. Ama hocam bu seferde örtüye bulaşma ihtimsli yokmu menin bunun için ilk yıkamada abdesten önce daha sonra örtüp apdest almak daha güzel olmazmı

 70. Hocam meniden koku gelirse gusül gerekir mi.yumurtanın kokusu ve hamur kokusu bu kokular gelirse gusül gerekir mi? lütfen yardımcı olunuz.

 71. Hocam ben böyle alıyorum ama kürtçe niyet ediyom ilk girdiğimde besmele çekiyom sonra temizce yıkanıyom edep yerlerimi yıkıyom elimi yıkıp ezbı netım jıbo rıza Xede desmeja mezın bıgrım. Sonra ağzıma burnuna uç defa su verip normal namaz abdesti alıyom sağ omzuma ve sol omzuma başıma uç defa su dökuyom ama dökerende ezbınetım ğe dikim ve ave serğe radıkım ve cunupetye diyom doğrumu saygılar

 72. Sonra ise “Niyet ettim gusül abdesti almaya” diyerek niyet edin ve namaz abdesti alır gibi bir abdest alın burada namaz abdesti mi alıcaz yani

 73. Hocam gusulden önce yani omzularımza başımıza su dökmeden önce normal abdest almasak olurmu agžımıza burnumuza uçdefa bolca su çeksek sadce olurmuş.. Normal abdesti gibi abdest almak gusulden önce farzmı

 74. Hocam boy abdesti şu şekilde alınmiyor mu? -önce niyetsiz normal banyo sonrasında niyet edip el yıkanıp sonra 3 defa ağza 3 defa burna su verip sonra başta başlayarak 3 defa su doküp sonrasında 3 sağa 3 sola su döküp cıkılmiyormu? Saygılar

  1. Konu içerisinde bilgileri bulabilirsiniz şafii mezhebine bağlı iseniz niyet ettikten sonra dediklerinizi yapmalısınız.Detaylı olarak hanefi ve şafi mezhebine göre yazılmıştır lütfen inceleyiniz.

 75. Hocam bizim imama sordum diyor gusulden
  Önce abdest almak günahtır diyor boyle birşey varmı boy abdesti aldıktan sonra normal namaz abdesti al diyor..

 76. Hocam niyet ediyorum sonra tertemiz yıkanıyorum sonra avret yerlerimi yıkıyorum niyet edip sonra uç defa ağzıma uç defa burnuna su çekiyorum daha sonra namaz abdesti gibi abdest alıyorum önce sağ omzuma uç sol omzuna uç başıma uç defa su dokuyorum doğrumu alıyorum hocam.

 77. Hocam ben şafiimm gusül bilmiyorum dinkültur hocam dediiki böyle al dedi niyetim alah rızası için gusül almaya necaset necaset olan yer temizlenecek namaz abdesti almaya ve sağ omuz sol omuz her yer kuru kalmicak şekilde yikanacak.

  1. Konu içerisinde ayrıntılı bir şekilde atılmıştır. Konuyu dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

   1. Selamın aleyküm hocam güsül almadan önce ben diyorum ki niyet ettim ALLAH rızası için güsul abdesti almaya bu doğrumudur diğer sorum ise niyetine sonra ağıza ve buruna şu vermek farzmıdır.

   2. Niyetiniz doğru diğer sorularınızın cevabı sitemizde yer almakta arama bölümüne sorunuzu yazarak ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

 78. Slm hocam ilk önce niyet edip su döküyorum ondan sonra normal abdest alıyorum gene niyet edip iki defa daha su döküyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum yardımcı olursanız tşkrlr.

  1. Konu içerisinde ayrıntılı bir şekilde atılmıştır. Konuyu iyice okumanızı tavsiye ediyoruz.

 79. – Sesli bir şekilde eûzübesmele çekerek gusül abdestine niyet ediyorum.
  – Edep yerini yıkıyorum veya Duş alıyorum ,
  – Gusül abdesti niyetiyle önce namaz abdesti alıyorum. (Namaz abdesti için ayrıca namaz niyeti almıyorum. Gusül abdestinin başından sonuna dek tek niyet başta alınan gusül abdesti niyetidir diye biliyorum)

  – Namaz abdestini aldıktan sonra yeniden niyet almaksızın gusül abdestinin farzına geçiş yapın. 3 kez ağzınıza 3 kez burnunuza namaz abdestinden daha mübalağa ederek su verin. Akabinde 3 kez başınıza 3 kez sağ omuzunuza 3 kez sol omuzunuza su döküp vücudunuzu kuru yer kalmayacak şekilde ıslatıyorum. bide Kulak kıvrımlarınızın ve göbek deliğinizin ıslanmış olmasına dikkat ediyorum .

  bu şekilde yapmak doğru mu ?

  1. Yüce Mevla’mız gusül abdestlerinizi kabul eylesin. Doğru şekilde alıyorsunuz. Fakat gusül abdestine başlamadan vücudunuzda kuru yer kalmadığına emin olmalısınız.

 80. Hocam boy abdestini dökerken yellenme olsa boy abdesti bozulur mu?ama yellenme fazla dar değil?

  1. Böyle bir durumda taharret almalı ve gusül abdestinizi baştan almalısınız.

 81. Hocam idrarımızı yaptığımızda meni gelse gusül gerekir mı? Hocam idrarda menimize dokunsak,baksak gusül gerekir mi?

  1. Meni gelir ise gusül gerekir. Bu gibi durumlara düşmemek için gusül almadan önce küçük abdeste çıkmanızda fayda vardır.

 82. 1.sorum:Hocam sebepsiz meni gelse gusül gerekir mı? Mesala sabah kalktığımızda menimiz sebepsiz gelir,gusül gerekir mı?
  2.sorun:hocam idrarımızı yaptığımızda idrar sıçrayarak akar, bir şey olur mu gusül ile ilgili?

  1. 1.cevap: Evet gerekmektedir.
   2. cevap: Tam olarak anlayamadık idrarın üzerinize gelmediğinden emin olmalısınız. Zira idrar necasettir.

 83. SelamuAleykum hocam gusül abdesti alırken şehvet yerlerini nasıl yıkamalıyiız. Misal ben Önce besmele çekip niyeti akıp ağzıma burnuma ve kolumu 3 defa yıkayıp. Sonra sağ sol ve başıma 3 feda şu döküp. Baştan aşağı ve şehvet yerlerede su dokuyorum ve baştan aşağı yıkanıyorum şevhet yerlerime elimde tırmıklıyorum iyice olsun diye . Ondan sonra abdest alıp tekrar ne niyet getirip bu sefer baştan aşağı gene yıkanıyorum böyle uygun mudur sizce. Bide orda aldığımız abdeste namaz olunur mu?

   1. Çok teşekkür ederim hocam bilmediğim konularda aydinlatiyorsunuz rabbimde sizi öle aydınlatsn son bişey daha sorucam hocam hanefi mezhebndeyim Ben gusül abdesti alırken önce yıkanıyorum sonra namaz abdestini alıp çıkıyorum yanlisışmı alıyorum hocam bide kuran kursundaki bi hocam eğer burna su verirken şu burnun göz hizasında bitimine şu gitmesi lazım burnuna şu verirken sızlıycak yoksa olmaz demişti bu doğrumu hocam çok zorlanuyorum böyle olunca bide annemin çok hastalığı var evlenmeden önce turp gibiymiş hocaya göstermiş düğün gecesi bi bayanla bi odada kaldığını o bayanın bütün ağırlığını hastalığını anneme verdiğini demiş annemde ole bi bayanla bi odada kaldığını hatırlamış lakin inanmamış bi başka hocaya göstermiş aynısını demiş bundan kurtulmak içinde tam hatırlamıyorum ama bi köpeğe mi yıkandığı suyu içir falan drmis köpek de olücektir bütün ağırlığını alacaktır demiş de biz ole bir şey yapmadık hocam canlı Allah’ı yarattığı sizce doğrumu bunlar.

   2. Değerli ziyaretçimiz hanefilerin gusül abdesti alışı hakkında hazırladığımız Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Annenizin meselesi alakalı ise kesinlikle zikrettiğiniz durumlardan kaçınmalısınız. Kimse kimseye hastalık veremez. Her şeyin bir hikmeti vardır ve annenizin başına gelenlerin onun imtihanı olduğuda gayet açıktır. Tek yapmanız gereken annenizin sağlığında bir sorun varsa doktora götürmek ve namazlarınızdan sonra annenizin iyiliği için samimiyet ile dua etmektir.

 84. Hocam ben gusül abdestini böyle alıyorum ilk güzelce vücudumu yıkıyorum sonra besmele çekip elimi yıkıyorum sonra 3 kere ağza ve buruna su veriyorum yüzümü yıkamadan önce gusüle niyet ediyorum yüzümü 3 kere yıkıyorum sonra sağ ve sol kolumu yıkıyorum başımı mesh ediyorum kulak ve enseğide mesh ediyorum sonra bir daha yıkanıyormuyuz yoksa banyodanmı çıkıyoruz.

  1. Son olarak bir daha yıkanmanız gerekmemektedir. Onun dışında gusül abdestini doğru alıyorsunuz. Detaylar için konuyu okuyabilirsiniz.

  1. Olur fakat en doğrusu önce sağ omuzunuza sonra sol omuzunuza sonrada başınıza su dökmektir.

 85. Hocam,birine şehvetlensek, meni gelse gusül gerekir mı? Meni gelmese, ama düşünürüz şehveti gusül gerekir mı?

  1. Meni gelir ise gusül gerektirmektedir. Eğer meni gelmez ise gusül gerekmemektedir. Fakat bu her iki durumda da samimiyetle tövbe etmeniz gerekmektedir.

  1. Hocam gusül abdestinde ilk vücudu yıkayıp sonra gusül abdesti alıp sonra tekrar mı yıkanıyoruz.

   1. Gusül abdesti almadan önce vücudunuzda kuru yer kalmayacak şekilde yıkadıktan sonra gusül abdestini almanız yeterli olacaktır.

 86. Selamunaleykum hocam bazı kişiler önce başa daha sonra sola sonrada sağa dökmelisiniz diyor doğru mu ?

   1. Hocam ben gusül abdestini böyle alıyorum ilk besmele çekip ağzıma ve burnuma 3 er defa su veriyorum yüzümü yıkamadan önce niyet ediyorum ve normal abdest gibi alıyorum sonra ilk sağ omuza sonra sola sonra başımı yıkıyorum bu doğrumu hocam hocam bide 3 er defa omuzlara ve başa derken 3 defa mi yıkayacağız yoksa normal mi yıkayacağız.

   2. elinizde maşrapa olduğunu düşünün üç defa omuzlarınıza üç defa başınıza su dökmelisiniz. Bunun dışında gusül abdestinizi doğru alıyorsunuz. Detaylara konu içerisinde yer verilmiştir.

 87. selamınaleyküm hocam gusulde niyeti hem başta hem de yüzümüzü yıkamadan önce mi getiriyoruz yani 2 kere mi niyet ediyoruz

   1. Hocam gusülde namaz abdesti alırken ayakları yıkıyor muyuz yoksa çıkarkenmi yıkıyoruz.

   2. Evet abdest alırken ayaklarınızı yıkamalısınız. En çıkarken de ayaklarınıza son bir su dökmenizde faydalı olacaktır.

 88. Selamün Aleyküm değerli hocam şimdi benim sorum ben şafi mezhebindenim ben banyoya gidikten sonra bir güzel yıkanıyorum ondan sonrada niyet ediyorum 3kere ağzıma ve 3 kerde burnuma su ile temizliyorum ondan sonrada 3 defa sağ 3 defada sol omzumu yıkayıp tabikide Kelime-i şehadet ile yıkayıp onda sonrada baştan aşağı su ile temizleniyorum doğrumudur hocam Allah Razı olsun hocam.

 89. hocam ben ilk önce banyoya girdiğimde tüm vücudumu yıkayıp ondan sonra normal namaz abdesti gibi abdest alıp 3 kere sağ 3 kere sol omuz ondan sonra 3 kerede basımı yıkayıp çıkıyorum doğrumu?

 90. Hocam ben duşa girdiğimde avret yerleri yıkıyorum niyet ediyorum ve 3 kere ağza 3 kere buruna sonra sol ve sağ omuza ve ardından başımı mest ediyorum ardından kuru yer kalmayacak şekilde yıkıyorum ondan sonra duşumu alıp çıkıyorum yani namaz. abdesti almıyorum bana böyle anlattılar bu durumu.

 91. Hocam ben bu şekilde alıyorum banyoya giriyom niyet ediyorum sonra yıkanıyorum temiz sonra ağzıma üç defa burnuma üç defa su alıyorum ve önce sol sonra sağ omuzuma ve başıma su dökuyorum doğrumu namaz abdesti gibi bir abdes almak farzmı yardımcı olursanız

  1. Namaz abdesti gibi abdest almanız farz değildir. Alış şekliniz doğru fakat önce sağ sonra sol omzunuza sonra başınıza suyu dökmelisiniz.

 92. Hocam “namaz abdesti aldığın zaman mi Niyet ettim gusül abdesti almaya” yoksa bide ben bu şekilde yapıyorum ilk banyoya girdigm zaman guzel bi şekilde kendimi yıkıyorum sonra namaz abdesti alıyroum alırken niyet ettim gusül abdesti almaya sonra 3kere ağzımi su alp sonda burnuma aldık da sonra Niyet ettim üzerimde bulunan cünüplüğü gidermeye” şeklinde niyet ediyorum doğru mu?

 93. Hocam gece ilişkiye girdikten sonra hemen banyo edilmelidir dimi bunu yapmayip sabaha bırakmak ne kadar doğru yada yanlış ve günahı varmı tsk ederim şimdiden

  1. Eğer yatsı namazını kıldıysanız sabah namazına kadar gusülsüz kalmanız günah değildir. Fakat gusül abdesti alıp yatmak ok daha doğru olacaktır.

 94. hocam selamün aleyküm ben gusül abdestinde avret yeri örtülmeden alınabilrmi? gusül abdestinden önceki abdesti banyodamı almamız gerekir

  1. Evet abdesti banyoda almalısınız. Avret yerinin örtülmesi şart değildir. Fakat İslam ahlakanı uygun olan avret yerini örtmektir.

 95. Selamun aleyküm.hocam benim sorum yeminin kefaretini açıklıyabilir misiniz?

  1. Değerli ziyaretçimiz, sitenin arama bölümüne yeminin kefareti yazarsanız ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

 96. Selamun aleyküm.hocam benim sorum boy abdestini tepeden tırnağa 1kere dökersek oluyor mu? Allah razı olsun.

 97. Hocam ben banyo yapmadan önce,tuvalet ihtiyacını gideriyorum sonra duşa girmeden avret yerimi yıkarım ve birkere vücudumun tamamına su dökerim sonra da namaz abdesti gibi abdest alırım ve boy abdestini başıma 3kez dökerim vücuduma 1kez temizce dökerim yalnışım varsa söyleyin.

  1. Genel itibari ile doğru şekilde alıyorsunuz. Detaylar konu içerisinde belirtilmiştir.

  1. bilmediğiniz için günahkar olmazsınız. Fakat bu konudan bir ders çıkarmalı ve mezhebinizin gerekliliklerini öğrenmelisiniz.

 98. Hocam ben önce evrat yyerlerini yıkıyorum sonra elimi yikiyorum ağzıma ve burnuna üçer defa su veriyorum sonra besmele çekip niyet edip yüzümü yıkıyorum bundan sonrası abdest gibi bir abdest alıyorum sonra önce sağ omuza sonra sol omuza su dokup temizliyorum yanlışım varsa düzeltin hocam teşşekürler.

 99. Hocam namaz abdesti gibi bir abdest alırken dualarınıda okunur mu bazıları o esnada bişey dua okumamalıyız gerektiğini söylüyorlar.

 100. Hocam niyeti edep yerlerini yıkadıktan sonrami edilir ben öyle yapıyorum acaba dogrumu

 101. Gusül abdestini alırken suyu önce sağımıza ve solumuza döktükten sonra mı başımıza dökücez yoksa önce başımıza mı dökücez?

 102. Hocam ben şu şekilde gusül alıyorum
  Banyoya girip niyet ettim gusül almaya
  Ardından avret yerlerini yıkayıp namaz abdesti gibi abdest alıp ardından vücudumu yıkamaya başlıyorum doğru mu

  1. Avret yerinizi yıkadıktan sonra vücudunuzda kuru yer kalmayınca niyet etmeniz daha doğru olacaktır.

 103. hocam selamun aleykum ben şafiyim ve ilk hetap ta duşa girerken niyet edip avret yerlerimi yıkıyorum sonra namaz abdesti alıyorum ve vücudumun her yerini kuru kalmayacak şekilde yıkıyorum öyle çıkıyorum sizce bu abdest doğru mudur.

 104. selam hocam şafiler banyo yaptıktan sonra yine çıplak bi şekilde niyet edip ellerini yıkayıp avret yerlerini yıkadıktan sonra gusül niyeti getirip namaz abdesti alıp sonra yine çıplak bi şekilde gusülün niyetini getirip gusül abdesti alırsa doğru olur mu teşekkürler..

  1. Evet doğru olur. Fakat çıplak olmak yerine örneğin banyo yaparken peştemal giymeniz daha doğru olacaktır.

 105. selam aleyküm hocam ben banyoya giriyorum önce güzel bir banyo yapıyorum her yerim tertemiz olduktan sonra avret yerlerimi gerek havluyla gerekse sort giyerek niyet getiriyorum sonra havlu veya şortu çıkarıp çıplak olarak ağzıma burnuma su alıp heryerimi üç defa olmadan bi kerede yıkıyorum ve çıkıyorum bu şafii mezhebine göre kabul oluyor mu birde çok kişinin öğrenmek istediği bişi var bayno olur niyet olur boy abdesti olur hepsini çıplak olarak yapsam bir mahsuru var mı yani kabul olur mu zaten niyet ederkende abdest alırkende kıbleye dönmüyoruz şimdiden teşekkürler..

 106. Selam aleyküm hocam, gusül abdesti alırken niyet ediyoruz üç kere ağza üç kerede burna su veriyoruz ardından namaz abdesti gibi abdest alıyoruz aldıktan tekrardan suyu ağzımıza ve burnumuza vermeden başımızdan başlayarak sağ ve sol omuzumuza dökerek bütün vücudu yıkayıp çıkıyoruz bu doğrumu ama bazıları diyor ki niyet edip önce namaz abdesti gibi abdest alın sonra farzına geçin yani diyor ki namaz abdestini gibi abdest al sonrasında tekrardan suyu 3 kere ağzına ve burnuna alarak başından başlayarak sağ ve sol omuzundan bütün vücudu yıkamak şartıyla bitir hangisi doğru.

   1. Değerli ziyaretçimiz yukarıda konu içerisine sorunuz ve cevabı eklenmiştir.

 107. gusül abdesti alırken niyeti baştamı yoksa namaz abdersti gibi abderst alırkenmi söylememiz lazım. bide avret yerlerinin örtünmesi gereklimi gusül abdersti alırken teşekkür ederim.

 108. Sağımıza solumuza dökerken mi vücudu sıvazlayacağız yoksa başımıza üç defa suyu döktükten sonramı hocam.

  1. Sağınıza solunuza ve başınıza su dökerken vücudunuzu sıvazlamalısınız, vücudunuzu sıvazlamanız şart değildir. Fakat Peygamberimizin sünnetidir ve sünnetlerde büyük hayırlar vardır.

  1. Namaz abdesti gibi bir abdest alınır ve bu abdesti alırken gusül abdesti olarak niyet edilir . Sonra ise önce sağınıza sonra solunuza sonra ise başınıza üç defa su dökün ve bu suyu döker iken dökmüş olduğunuz su ile vücudunuzu sıvazlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu