İslam Alimi

Şafiler Veccehtu Duası Yerine Subhaneke Duasını Okuyabilirler mi?

Şafiler Veccehtu Duası Yerine Subhaneke Duasını Okuyabilirler mi?Şafi mezhebine tabi olan bir kimse namazlarında Veccehtu duası yerine Subhaneke duasını okuyabilir mi?

Cevap: Halk arasında Teveccüh duası olarak bilinmekte olan “Veccehtu” duası kılınmakta olduğumuz Farz, sünnet veya nafile namazların ilk rekatında Fatiha suresinden hemen önce okunan bir duadır. Bu duayı okumak ise İslam dininde müstehaptır. Tabi bu duayı okumak Şafi mezhebi için geçerlidir, zira Hanefi mezhebinde Subhaneke duası okunmaktadır. Veccehtu duası için Veccehtu Duası başlıklı konuya Subhaneke duası için ise Subhaneke Duası başlıklı konulara başvurabilirsiniz.

Örneğin bir kimse namaza başladığında eğer “Veccehtu” duası okumadan Fatiha suresini okur ise namaza tekrar başlayarak “Veccehtu” duasını okumasına gerek yoktur. Tabi bu unutulduğu taktirde geçerli olmaktadır. Bununla birlikte kasıtlı olarak terk edilmesinde bir günah yoktur, fakat bu uygun olmamaktadır.

Şafi mezhebine tabi olan bir kimse eğer Veccehtu duasını bilmiyor ise bu duayı öğrenip ezberleyinceye kadar Subhaneke duasını okuyabilir. Bunda bir mahsur yoktur, fakat her Müslüman mezhebinin gereğini yapmalıdır. Bu nedenle Şafi mezhebine tabi olan bir kimse en kısa zaman içerisinde bu duayı ezberlemesi daha doğru olacaktır. Yüce Mevla’mız namazlarımızı ve dualarımızı kabul eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. İnal dedi ki:

    Yatsı namazını farz ve kazasını kıliyorum fıtır namazını tam olarak nasıl kılındığını bilmediğim için kullanıyorum mümkünse şafi mezhebinde nasıl kılındığını ve hükmünü yazarsanız memnun olurum

  2. Sema dedi ki:

    Ben kunutu da istemiştim ödevimdi

  3. Hüseyin dedi ki:

    Allah razı olsun…

BİR YORUM YAZ