Namaz

Şafiler Hanefi İmamın Arkasında Sabah Namazı Kılabilir mi?

Merhaba hocam, Ben Ankara üniversite okuyorum. Şafii mezhebindeyim fakat burada neredeyse herkes Hanefi mezhebinde. Genelde camide cemaatle kılmaya çalışıyorum ve kıldığım zaman dualar farklı olduğu için namazın sonunda imamdan sonra sehiv secdesi yapmalı mıyım? Sabah namazında da bizim kunut duası okumamız gerekiyor cemaatle kılınca da okuyamıyorum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz merhaba, bilindiği üzere ehli sünnet mezhebi dört mezhep üzerine kuruludur ve bu mezheplerin arasında bazı ayrıntıların dışında bir farklılık yoktur.

Dolayısı ile Şafi mezhebine tabi olan bir Müslüman olarak tabi ki Hanefi, Maliki veya Hanbeli bir imamın arkasında namaz kılabilirsiniz. İmam efendinin okumuş olduğu bazı duaların sizinkinden farklı olmasının sizin namazınıza bir zararı yoktur. Zira Hanefiler kılması gerektiği gibi Şafiler de kılmaları gerektiği gibi namaz ibadetlerini yerine getirirler. Bu bilgiler ile birlikte sorunuzda da belirtiğiniz gibi Şafi mezhebine tabi olan biri olarak Hanefi bir imamın arkasında namaz kılarken imama uymanız gerekmektedir. Zira namaz kıldıran imam cemaatin bütün sorumluluklarını almaktadır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile imama uyarak sabah namazınızı kılabilirsiniz.

Şunu da belirmemiz de fayda var ki Şafi mezhebinde sabah namazında kunut duasını okumak farz değildir, güzel bir sünnettir. Bu nedenle yalnız veya Şafi bir imamın arkasında sabah namazını kılarken kunut duasını okumanızda büyük hayırlar vardır. Hanefi bir imamın arkasında sabah namazı kılarken ise kunut duasını okumamanız da bir mahsur yoktur. Dolayısı ile sehiv secdesi yapmanızı gerektirecek bir durum da yoktur. Bununla birlikte siz imama uyduğunuz taktirde imam gerekirse sehiv secdesi yaptırır. Zira imama tabi olan bir kimsenin kendi başına sehiv secdesi yapması yanlış olacaktır. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin. Mevla’ya emanet olun.

Sorular & Yorumlar

 1. Selamün aleyküm hocam Şafii mezhebine mensubum sünnet namazlarımin yerine kaza namazı kılsam bı mahsuru olurmu Allah razı olsun.allahin rahmeti üzerinize olsun

 2. Ben şafii mezhebine mensubum, şafii mezhebine göre konut duası sünnettir, sünnetti terk sehiv secdesi gerektirir, cemaatle kılınan bir namazda imim birinci selamı verdikten sonra ikinci selama başlar ve bir birinci selama başlarız, imam birinci selamı verdikten sonra bizim imamla bir irtibatım kalmamış ve bu arada sehiv secdesi yapabiliriz diye biliyorum, anlattıklarınızda cemaatte sanki konutu terk edebilirmişiz gibi anladım.cevabını mail olarak atarsanız sevinirim

  1. Bir şafi hanefi mezhebine tabi bir imamın arkasında namaz kılıyorsa kunut duasını okuması gerekmez. Bununla birlikte sehiv secdeside gerekmemektedir.

 3. Hocam ben Şafii mezhebindenim fakat sabah namazlarinimi Hanefi mezhebinde ki gibi kılıyorum.mahsuru varmıdır.

 4. S.a hocam hanefi mezhebinden olarak safii cemaate imamlik yapacam diyelim .sabah namazinda safii kunut duasini okumasam bi sikinti olur mu bide ayni duayi vitir de de okumasam orda bn ya kendi kunut duami okusam .yada ramaznin son 15 gunu okunuyo ya ordada okumasam bi mahsuru olur mu tesekkur ederim

  1. Kunut duasını okumamanız ki zaten okumamalısınız size veya cemaate bir zararı olmaz.

 5. hocam
  peki safi mezhebinden olan biri olarak hanefi cemaatle kılınan namazlarda imama tabi olduktan sonra veccehtu duasını okumalimiyiz

  1. Evet tabii ki okumalısınız Zira Siz Hanefi bir imama olsanız dahi kendi namazınızı şu an olarak olmaktasınız imam için Sübhaneke duası neyse sizin için Veccehtü duası aynı şeydir. Bu iki duanın arasında herhangi bir fark yoktur.

 6. Hocam birde bir sorum olacak. Ben şafii mezhebinde biriyim namaz kaza borcum var.Camide cemaatle teravih kılarken ben kaza namazıma niyet etsem olur mu kaza borcumu ödemiş mi olurum. yoksa evde tek başımamı kılmam gerek.

  1. Bahsettiğiniz uygulamayı yapan şafi ler vardır. Fakat biz kazalarınızı imama uyarak kılmanızı yanlış olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu