Namaz

Şafi veya Hanefi İmamın Arkasında Namaz Kılınır mı?

Şimdi size Şafi veya Hanefi imamın arkasında namaz kılınır mı? sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Tabi ki bu soruyu soran muhtemelen ya Hanefi, yada Şafi mezhebine tabi bir kimsedir.

Öncelikle bilmemiz gereken şudur ki ehli sünnet dairesinde yer alan dört hak mezhep yani, Hanefi, Şafi, Maliki ve Hanbeli mezheplerinin arasında hiç bir fark yoktur. Fakat burada ki fark bazı konularda bir iki yolun olması ve bu mezhep alimlerinin bu yollardan en doğru olduğunu düşündükleri yolu seçmesidir. Bu nedenle genel itibari ile mezhepler aynıdır. Fakat her Müslüman kendi mezhebinin ölçüsünden çıkmamalıdır. Çünkü bunun aksi samimiyetsizlik, kolaya kaçmak gibi durumlar oluşturmaktadır.

Konumuzun sorusu olan Şafi imamın arkasında namaz kılınır mı?, sorusunu bir Şafi mezhebine tabi olan Müslüman, Hanefi imamın arkasında namaz kılınır mı? diyede sorabilir. Tabi ki bu sorunun cevabı bir mezhebe tabi olan kişi diğer bir mezhebe tabi olan imamın arkasında namaz kılabilir. Bu konuda hiç bir mahsur yoktur. Tabi ki imamın ameli kendi mezhebinin görüşüne göre olmalı, cemaatten birinin ameli de kendi mezhebinin görüşüne göre olmalıdır. Bu konuda yapılacak bir ayrım İslam inancına göre fitneden öte bir şey değildir. Örneğin bir Hanefi mezhebine tabi kimsenin ben Şafi bir imamın arkasında namaz kılmam demesi ehli sünnet inancına, yani İslam dinine çok ters ve kabul edilemeyecek bir durumdur. Bizler kendi mezhebimiz hakkında bilgiler edinmeliyiz ve geride kalan üç mezhep hakkında da her zaman hoş görülü ve ayrımcı değil birleştirici olmalıyız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

  1. şafii mezhebinde imam fatiha okurken cemaatte okur. hanefide ise imam tüm cemaatin yerine okur. burda hanefi imamın arkasında namaz kılan bir şafii kendi mezhebine mi yoksa imama mı uymalıdır? hayırlı günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu