Genel

Şafi Mezhebine Göre Adak Adayan Adak Etini Yiyebilir mi?

Şafi mezhebine göre adak adayan adak etini yiyebilir mi? Bununla birlikte kesmiş olduğu adağın etini ailesi yiyebilir mi? 

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız kesmiş olduğunuz adağı kabul eylesin.

Şafi mezhebine göre adak adayan kimse adağını kestirdiği taktirde etini yeme veya yedirme konusunda şöyle bir yol İzlemelidir. Şafi mezhebine tabi olan bir kimse dinen bakmakla yükümlü olduğu kişilere bu adağın etinden yediremez. Ancak yedirdiği veya yediği etin o günkü maddi bedelini ihtiyaç sahibine taktim ederek yiyebilir.

Adağın asıl gayesi Mevla rızası için kan akıtmaktır. Bununla birlikte ihtiyaç sahiplerine Mevla rızası için bu etten ikram etmektir. Dolayısı ile biz size bu adağın etini ihtiyaç sahiplerine ikram etmenizi tavsiye etmekteyiz. Ancak dilerseniz az önce bahsettiğimiz gibi yapabilirsiniz. Adat etinin maddi ücretini ihtiyaç sahibine ödeyerek adak etinden yiyebilir veya yedirebilirisiniz.

Adak eti yazısına tıklarsanız sitemizde yer alan adakla ilgili konulara ulaşabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Selam aleyküm kurban adak edildiği zaman belli bikişiye verileceği kastedilse başka kişilere verilebilir mi örneğin mesela bu adağı falan camiye verecem derse onu fakirlere dağıtabilir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu