İslam Alimi

Şafi Bir Erkek Hanımına Her Dokunduğunda Abdesti Neden Bozuluyor?

Hocam, Şafi bir erkek Hanefi bir bayanla evlenmiş abdesti hanımına her dokunduğunda bozuluyor bunun kolay bir yolu var mı ne yapılabilir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bu konunun  Hanefi bir bayanla evlenmenin bir ilgisi yoktur. Evli olan baya kendi mezhebine göre evli olan erkek ise kendi mezhebine göre hareket etmelidir. Şafi mezhebinde bir erkeğin nikah düşen bir bayana ve eşine kasıtlı veya kasıtsız dokunduğunda abdesti bozulmaktadır.

Bu Şafi mezhebinin kesin hükmüdür. Bu konuda başka herhangi bir yol yoktur. Ancak erkek mezhebini değiştirebilir. Bu ise tavsiye edilmeyen bir konudur. Bununla birlikte bir kimsenin mezhebini değiştirebilmesi için geçeceği mezhebin en azından ilmihal bilgilerinin hepsini öğrenmesi gerekmektedir. Bu ise zaman ve sabır istemektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  birkaç yerde tırnağı uzun ve boyalı kadın eli var el ele tutuşmuş bu pek siteye uymuyor el haram değil ama uzun ve boyalı tırnak uymadı

  1. islamalimi dedi ki:

   Çok sağolun uyarınız için dikkat edeceğiz.

 2. İsimsiz dedi ki:

  Selamün Aleyküm caferi şii olduğunu söyleyen birini seviyorum. Öyle olduğunu yeni öğrendim ve bir bayanın 4 mezhep dışından biriyle evlenmesinin caiz olmadığını bildiğim için görüşmeme gereği duydum ancak mutsuzuz. Caferi şii olan biri hanefi mezhebine geçmek isterse ne yapması gerekir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ehli sünnet alimleri bu tür durumlardan katiyyen uzak durulmasını söylemişlerdir. Bu konuda karar size kalmıştır.

   1. İsimsiz dedi ki:

    Böyle bir kişinin isterse hanefi mezhebine geçebileceğini yazdığınızı gördüğümden nasıl olabileceğini sormak istemiştim, Allah razı olsun.

    1. mehmet dedi ki:

     mezhepten ziyade itikat düzeltilmesi ondan sonra geçer

BİR YORUM YAZ