Genel

Safer Ayının Bela Ayı Olduğu Doğru mudur?

Safer Ayının Bela Ayı Olduğu Doğru mudur?Safer ayı için bela ayı deniliyor, bu doğru mudur?  Sefer ayı hakkında bilgi vererek bu sorumu cevaplar mısınız?

Cevap: Safer ayı, Hicri ayların ikincisidir. Hicrî ayların ilki, Muharrem ayıdır bu ayın içinde aşure günü olmaktadır. Üçüncü ay ise Rebî’ül-Evvel ayıdır ve 12. Gecesinde Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) doğum günüdür.

İslam dininde saygı duyduğumuz belli ibadetler için tahsis edilmiş aylar, günler bulunmakla birlikte; belalar, musibetler ve semavi belalar için tahsis edilen belli bir zamandan bahsetmek mümkün değildir. Böyle bir durum, İslam’a uygun değildir. Belirli ayları bela ayı olarak ilan etmek uygun ve doğru değildir.

Rabbimiz bizi başka aylarda ikaz etmiyor mu veya başka aylarda başımıza musibet gelmiyor mu?  Belli aylarda musibetlerin çoğaldığını düşünsek bile, o ayların bela ve uğursuzluk ayı olarak söylenmesi efendimiz (s.a.v) tarafından yasaklanmıştır. Cahiliye Arapları Safer ayını uğursuz ay olarak saymakta ve bu ayda umre yapmanın büyük günah olduğunu söylüyorlardı. Efendimiz (s.a.v) ise “Umre her zaman helâldir!” buyurmuş bu ay için söylenen uğursuzluk inancını kırmıştı. (Buhari, Hac, H. No:777)

Fakat ne yazık ki; safer ayında kıyılan nikahların uzun ömürlü olmayacağı, yapılan işlerin hayırsız olacağı, bu ayda başlayan işlerin hayırsızlıkla biteceği gibi inançların, cahiliye Araplarından bu güne insanlar içinde varlığını sürdüren hurafelerden olduğunu görüyoruz.

Ebû Hüreyre’nin (ra) rivâyetiyle Resûlullah (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “İslâm’da taşe’üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe’ül (iyiye yorma) dır.” (Buharî, Tıb, 54)

Böylelikle bu yanlış ve kötü anlayışın İslam’da bulunmadığını efendimiz ifade etmiştir. Başka bir hadiste ise şöyle buyurmuştur:”Eşya da uğursuzluk yoktur, Safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur.” (Müslim, Selâm, 102)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu