Genel

Safer Ayına Özel Bir Dua veya Yapılacak Bir İbadet var mıdır?

Safer Ayına Özel Bir Dua veya Yapılacak Bir İbadet var mıdır?Hocam safer ayı hakkında çeşitli şeyler duymaktayız. Benim merakım Safer ayına özel bir dua veya yapılacak bir ibadet var mıdır? Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Safer ayının normal aylar gibi olduğunu tespit ettikten sonra; güvenilir kaynaklarla teyit edilmese de, Safer ayında yapılması uygun olan bu duayı zikir edebiliriz:

“Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dinimi, dünyamı, ahretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emanet ediyorum. Bütün Muhammed (s.a.v) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emanet ediyorum! Muhakkak Sen, emaneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazası gâlib olansın!” Bu duanın Arapça okunuşu ise şöyledir.

Safer Ayına Özel Bir Dua veya Yapılacak Bir İbadet var mıdır?

Safer ayının son çarşamba gününde de iki rek’at namaz kılınması ve her rek’atte bir Fatiha ve on bir İhlâs-ı Şerif okunması; namazdan sonra da on bir istiğfar, on bir salavât-ı şerife okunması tavsiye edilmektedir.

Sadaka vermenin bu aya mahsus bir durumu yoktur. Diğer aylarda olduğu gibi, bu ayda da sadakaya devam edilmelidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu