İslam Alimi

Sadece Dua Etmekle İstediğimiz Olur mu?

Selamun aleyküm hocam… Allah’a dua ederken dua etmenin yanında çabalamakta lazımmış.Peki eğer çabalayamıyorsak ne yapabiliriz. Benim sorunum birini seviyorum ve evlilik yaşına gelmiş bulunuyorum. Duygularımı ona söyleyemiyorum çünkü farklı yanıtlar alabilirim ne yapmam gerek? Saygılar…

Sadece dua etmekle istediğimiz olur mu? sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, belirttiğiniz nokta çok doğru. Zira dua eden insan duasında istediği konuda samimiyet ile çabalamalı ve elinden geleni yapmalıdır. Bununla birlikte aynı samimiyet ile dua etmeli ve yüce Mevla’sına isteğini arz etmelidir. Ancak böyle olduğu taktirde yapmış olduğumuz duaların kabul olmasını bekleye biliriz. Bir ayeti kerimede yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır.

Korkarak ve umarak O’na dua edin.” (A’râf, 7/56)

Peygamber Efendimiz ise dua konusuna şu hadislerinde ne güzel değinmiştir:

  • Ey Allah kulları! Size dua etmenizi tavsiye ederim.”(Hâkim, De’avât, I, 493; Tirmizî, De’avât, 102)
  • “Duayı terk etmek isyandır, günahtır.” (Heysemî, Ed’ıye, 2, No: 17194)

Dolayısı ile yüce Mevla’mızdan korkmalı ve duamızın kabul olacağından umutlu olmalıyız. Sizin özel durumunuz hakkında da şunları söyleye biliriz. Sizin bu duanızın kabul olabilmesi için öncelikle bahsettiğiniz kişiye İslam dini ahlakı çerçevesinde duygularınızı ifade etmelisiniz. Daha sonra ise aileniz ile birlikte bahsettiğiniz kişinin ailesini ziyaret etmelisiniz. Bu durumda devam ederseniz hiç bir sonuç alamaz ve kendinizi daha çok yıpratırsınız. Eğer dediklerimizi yaparsanız ve bu iş olur ise zaten hayırlısı olmuştur. Fakat engeller çıkar ve olmazsa bilmelisiniz ki bu iş sizin için hayır değil. Diretmeniz hem sizi yıpratır hemde inancınızı yitirmenize neden olabilir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. leyla dedi ki:

    Dua bir şey istenincemi yapılır dua her zaman yapılmalıdır.

  2. kerem tekin dedi ki:

    Allah razı olsun…

BİR YORUM YAZ