DuaSorularınız

Sadece Dua Ederek Hayırlı Bir Eş Adayı Bulabilir miyiz?

Hayırlı çalışmalar Hocam; Ben dua ederken sadece kendime dua etmiyorum özellikle yakınlarıma da çok dua ediyorum. Ben kendimden çok başkalarını da düşünen birisiyim. Hayvanları çok seven onları öpen bir kişiliğe sahibim. Hocam başkasını memnun edeyim derken bir de baktım ömür geçiyor çok da şey yaşamadan. Örneğin benim hiç kız arkadaşım olmadı. Aslında çok da sosyalleşemeyen birisi oldum. Ama namazlarımı kılar, oruçları mı tutar. Dinime düşkün birisiyim. Yani benim bir kız arkadaşım yok cesaret edemedim bu güne kadar birisine açılmaya hep platonik dedikleri tek taraflı oldu. Ben sürekli dua ediyorum Allah’ım bana hayırlı olacak bir eş nasip ve ihsan eyle yarabbim diyorum.

Benim için hayırlı olacak eş adayını bulmak için bana sebepler, imkanlar yarat yarabbim diyorum. Şimdi hocam ben burada bir müdahale de bulunmadan sadece Allah’tan istiyorum. Sebepleri de Allah’tan istiyorum acaba burada mı yanlış yapıyorum. Yani ben hiç bir şey yapmıyor muyum? Amacım dualarla karşıma hayırlı olacak birinin çıkması. Hocam ben nerede yanlış yapıyorum. Ben kız arkadaştan çok evlilik için hayırlı birinin çıkmasını istiyorum. Saygılarımla…

Dua ile Hayırlı Bir Eş Adayı Bulabilir miyiz? Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, bazı insanlar sizin bahsettiğiniz gibi bir yapıya sahiptir. Yani başkaları için kendilerini sıkıntıya sokmaktadırlar. Fakat şunu unutmayın ki Müslüman tabi ki fedakar olmalı hatta başkalarını kendinden önce görebilmelidir, ama asla bunları yaparken nefsine zulüm etmemelidir.  Dolayısı ile kendinize haksızlık etmemelisiniz. Bununla birlikte tabi ki hayırlı bir eş bulabilmeniz için dua çok önemlidir. Fakat sadece dua ederek beklemek İslam inancında yanlış bir tutumdur. Bir Müslüman önce dua etmeli ve daha sonra çevresinde hayırlı kısmetler aramalıdır. Zira bu dünya sebeplere bağlıdır.

Yüce Mevla’mız örneğin bu duanızı kabul ettiğinde bir anda kapınızı çalan hayırlı bir eş karşınıza çıkmayacaktır. Yüce Mevla’mız duanızı kabul ettiğinde karşınıza sebepler çıkaracaktır. Siz ise ancak sebepler ile dilediğiniz gibi hayırlı bir eş bulabilirsiniz. Yüce Mevla’mız dualarınızı kabul eylesin ve size hayırlı bir eş nasip eylesin.

Kızlar Nasıl Kısmet Arasınlar?

Hocam iyi hoş demişsiniz de bu sadece erkekler için. Kızlar da mı kısmet aramak için çıksın. Dua etmekten başka çaremiz yok ki bizim bayan olarak mecbur evde oturup bekleyeceğiz.

Cevap: Kızların kısmet aramasıda kız gibidir. Nasıl diyeceksiniz ki bu gayet basittir. Kaltılmış olduğunuz düğünlerde, gittiğiniz misafirliklerde veya evinize gelen misafirlere terbiyeli, ahlaklı ve ilgili davranışlarınız aslında bir kısmet arayışıdır. Erkek çocuklarına hayırlı bir kısmet arayan aileler eğer kısmetinizde var ise sizin güzel ahlakınızı fark ederek kendi çocuklarına veya sevdikleri yakınlarına sizi tavsiye edecektir.

Beni Sevmesi İçin Dua Ediyorum Kabul Olur mu?

Ben birini seviyorum ama o beni sevmiyor benim onu sevdiğimi bildiği halde hep kalbimi kırıyor. Ben ama bir türlü vazgeçemiyorum hep dua ediyorum beni sevmesi için duam kabul olur mu?

Cevap: Birinin sizi sevmesi için dua edebilirsiniz bunda bir mahsur yoktur. Ancak duanızın kabulü Yüce Mevla’mıza kalmış bir durumdur. Yüce Mevla’mız hiç bir duayı geri çevirmemektedir. Ancak sadece siz istiyorsunuz diye size hayırsız olacak bir duayı da kabul etmeyecektir. Dolayısı ile duanız kabul olursa bu o kişinin sizin için hayırlı olduğunu, eğer kabul olmaz ise bu o kişinin sizin için hayırsız olduğunu göstermektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Bence sana kaderini değiştiremezsin ama şöyle dusun akan trafiğe atlarsan bir anda ezilir olursun ama ışığı bekler araçlar dururken gecersen ezilme ihtimalin ortadan kalkar kaderde böyledir yön vermek allah c.c izin verdikten sonra değişebilir sanada çevrende anlatılmak istenen budur

 2. Hocam kaderini kendi elin ile kapatırmisin ben kimseyi beğenmeyince kendim kapatmış oluyormuşsum yoksa hiç sorun olmaz diyorlar doğru mu. Bende şunu biliyorum allah isterse herşey olur gelen kısmet olur allah istemezse olmaz hadi bakalım insandan 1 tane göz yaratın yapamayız demi benim düşüncem de boyle eğer kısmet isteyen kişi ise kaderinde vardır ya kader islamin şartında var nasıl olurda inanmazlar kadere iman diyo dini sohbet veren insanlar söylüyo kaderini kapatıyosun diye anlamıyorum

 3. Naparsaniz yapın allah kısmet etmez ise hiç bişey olmaz namaz kılın kuran okuyun duâ edin allah istemesi gerek. Hocam büyü olabilir mi ne bileyim aklıma başka seçenek gelmiyor

 4. Salam aleykum.adim Teymur,28 yasim var,ne olardi burdaki ehlakli qizlardan 1 daneside mene qismet olardi,güzel olub ehlaki olmuyani istemerem men.ele istiyirem namaz qilan,ehlakli ,ALLAH in rizasiycun yasayan xanimim olsun.ÌNSALLAH qismet olar…

 5. Bazen insan kısmetinin kapandığını düşünür evet belkide öyledir ama sunuda unutmamak gerekir buldugumuz nasiplerin de kıymetini değerini bilmeliyiz lakin sonra kısmetsiz kalıyoruz.evde oturup bekleyerek de kısmet gelmez çaba göstermek gerekiyor öyle değilmi hocam .

 6. Selâmün aleyküm hocam sormak istediğim şey benim için çok önemli 7 ay önce herseye tövbe ettim ve inançlı bir şekilde bütün kurallarına uymaya çalışarak yaşamaya çalışıyorum hep hayırlı bir eş istedim ve 3 ay önce bir kız ile tanıştım çok mükemmel biriydi çok inançlı biriydi ama 5 gün önce ayrıldık ben rüya gördüm içimde bi sıkıntı olduğunu söyledim oda bi rüya gördü yılan sokmuş onu rüyasında ve ayrıldık okadar çok ortak yanımız varki çok inanmistim ama bi anda deyişti hocam çok zor durumdayim bana yardimci olursanız çok sevinirim allah razı olsun

 7. Hocam 32 yaşında bir genç kızım hiç nişanlanmadım ve hayatıma hiç ciddi insanlar giremiyor gayet eli yüzü düzgün dürüst ve namuslu bi hayat yaşadım haram olan her şeyden uzak kaçtım bu yaşıma kadar ama bir türlü evlenemiyorum ciddi manada yoruldum isyan etmek istemiyorum ama çok yoruldum dualar ediyorum Rabbim duysun diye bu bi imtihanmı cidden yoruldum.

  1. Bunun bir imtihan olduğu bir hakikat. Ancak bu imtihan inşaallah daha uzun sürmeyecektir. Yüce Mevla’mız size hayırlı bir eş nasip etsin inşaallah.

  2. şu işe bakın ben sizden 1 yaş büyüğüm ve sizin derdinizden ben de muzdaribim. ama gelin görün ki beklemekten başka bir yol da gözükmüyor. ve bir de dua tabi

 8. hocam çok kötüyüm istediğim eş adayı bir türlü karşıma bilmiyor . namaz , dua , kuran okuyorum her gün yardım eder misiniz . bayanım bu arada

 9. Selam Aleyküm hocam bir sorum olacak bizim tanıdığımız biri beni yakin arabamıza sormuş istemek için bir ay oldu hocam ama hala o kişiden ses çıkmadı niye hocam hala ses çıkmadı kismetimimi engelleyenmi oldu hocam anlayamıyorum benim hicmi hakkım yok evlenmeye hocam ne yapmam lazım şimdiden cevap vereceğiniz için sağolun Allah razı olsun sizden hocam

  1. Aleyküm selam güzel kardeşim sabredin muhakkak iyi bir kısmetiniz çıkacaktır duaya devam edin hayırlısını isteyin.

 10. Ben birini seviyorum ama o beni sevmiyor benim onu sevdiğimi bildiği halde hep kalbimi kırıyor. Ben ama bir türlü vazgeçemiyorum hep dua ediyorum beni sevmesi için duam kabul olur mu?

 11. Sayfaya yorum yapıyoruz fakat yayınlanmıyor neden yorumlara müdahale ediliyor bunu bi açıklarmısın İzmir lütfen

  1. Sitemiz evlilik sitesi değildir. Eğer yorumlarınızda telefon numarası paylaşırsanız yayımlanmaması gayet doğal. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 12. Slm hocam bende evime ve aileme bağlı bir kızım hayırlı bir eş istiyor bağım bahçem olmasını istiyor her delik duaları okuyorum bir sakıncası var mı?

  1. Bağ bahçesi olan hayırlı bir eş istemeniz de bir sakınca yoktur. Sadece yapmış olduğunuz dualar İslam ahlakına uygun olmalıdır. Namazlardan sonra yaptığınız dualara önem vermenizi tavsiye ediyoruz.

   1. Hocam ben 21yaşindayim güzel bir yuva kurmak istiyorum isteyenim oldu uzak şehirlerden ama kismet değildi olmadı şuan her duvayı okudum artik hayirlisini Rabbimden istiyorum
    Hocam AÇA na çok evlenmek istiyorum diyemi olmuyor bende herşeyi n hayirlisi deyip artik Rabbine biraktim lütfen hocam hemen cevap yazin

 13. 40 gün boyunca 5 vakit namaz kılıp günahlarına tövbe edip Allah’tan hayırlı bir eş isteyin.

  Ve hayatinizda hiç bir zaman hayalini bile kuramayacaginiz bir huzur ve mutluluğu nasip eder Rabbim size.
  Niyetimiz Her daim Allah olsun.

  Niyet Amelden ustundur.
  Sen içten dua et şüpheye düşme.. Acabasiz olsun Allah’a karsi dusuncelerin.. Ufacık bir şüphe bitiriverir her şeyi.

  İman böyle değil mi? Zerre miktarı şüphe varsa dünyayı sadaka versen yüz yıl alnın secdeye gitse nafile…

  Tam teslimiyet tam iman…

  Bazen birşey çok olsun isteriz illede isteriz ama dusunurmuyuz ki onun bizim için hayir mi şer mi olduğunu.

  Ya Rabbi ben aciz bir kulunum ben sadece gozumle gördugumu gorurum kalpleri evirip çeviren, gizledigimizi açığa çıkardığımizi da goren ve bilensin dünya ve ahiretmiz için hayırlı olanı sen bize nasip et.. (Amin)

 14. Hocam ben 4 ay oluyor biriyle konuşuyorum. İlk bir hafta içerisinde anneme anlattım kişiyi kendisi onu biraz tanı sonra dedi kaç ay geçti ve artık babama söylemen gerek dedim. Çünkü biz sevdik ve Allah rızası için evlenmek istedik anlaşıyoruz, lakin babam ırkçılık yapıyor. Ben kürdüm türk damat istemezmiş ve görüştüğüm beyin ailesi ayrı boşanmışlar araştırıp soracak kimsesi yok vs. diyip kesip attı babam. Ama biz seviyoruz babamın yaptığına boyun eğmek istemiyorum bu kader mi sizce? Ne yapmamız gerekiyor lütfen cevaplayın, Âllah razı olsun..

 15. Hocam ben görücü usulü biriyle tanıştım konuşalım diye sonrada durduk yere ben konuşmak istemiyorum dedi ne yapmalıyım dönmesi için dua var mı?

   1. Bu konuda karar verecek olan sizsiniz. Size tavsiyemiz bir karar vermeniz ve kararınız ne olursa olsun kararınızdan dönmemenizdir.

   2. Konuşmak istemıyorum dedi ama ben yine de bekledim arar diye aramadı ben elimden geleni yapıyorum yine olmuyor ne yapacağımı şaşırdım Allah bana bir yol göstermiyor ailem baskı yapıyor ama karşı taraf vazgeçti ne yapabilirim

   3. Belkide Allah size yol gösteriyorsa siz bunun farkında değilsiniz. Tevekkül ederseniz illaki benim istediğim olsun demezseniz zaten kendinizi Allah’ın size gösterdiği yolda bulacaksınız.

 16. Hocam iyi hoş demişsiniz de bu sadece erkekler için. Kızlar da mı kısmet aramak için çıksın. Dua etmekten başka çaremiz yok ki bizim bayan olarak mecbur evde oturup beklicez.

 17. Hocam ilgi ve alakanız için sizlere minnettarız. Evet aslında cevapladığınız gibi ben de dua ile Allah karşımıza sebepler çıkartır mı demeliydim? Bunu duyduğuma çok sevindim elbetteki dediğiniz gibi bu eş adayı kapımızı çalmaz. Ama dua ederek ve eğer dualar kabul görürse Yüce Mevlamız sebepler yaratılıp karşımıza çıkar. Kısacası ben şunu istiyorum hayırlı bir eş olsun ama artık akrabalarım mı bulur, bir yerde mi tanışırız vb. o benim için önemli değil. Benim için çok güzel bir cevap oldu. Selametle kalın Hocam…

  1. Dua etmekten ve Allah’tan medet ummaktan başka çaremiz yok bende 29 yaşındayım her evlenen kız arkadaşlarima imreniyorum hep içime atıyorum bende gelinlik giymek mutlu olmak istiyorum bakalım belki hayırlı bi es çıkar karşımıza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu