İslam Alimi

Sabır Nedir? Sabrı Nasıl Anlamamız Gerekiyor? Sabır Hangi Durumlarda Olur?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Sabır etmek, Sabr etmek, acılı bir durumun ardında gösterilen tahammül ederek o acıya dayanmaktır.

Alemlere Rahmet olarak gelen Nur Hz. Peygamber (s.a.v) ise bu konuda ise bize:

“Sabır, acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür.” (Buhari, Cenâiz, 32)

İşte nur peygamber bizlere bu sözüyle, bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemli olduğunu söylemekte ve tavsiye etmektedir, biz müminlere.

Sabretmek, mahkûmiyete, haksızlık karşısında zalim karşısında ve zillete razı olmak, haksız tecavüzlere, insan haysiyetine ve onuruna gölge düşürecek olan çirkin saldırılara katlanmak ve bunlara ses çıkarmamak anlamına hiç gelmez.

Çünkü dinimizde meşru olmayan şeylere karşı sabretmek hiç caiz değildir. Bunlara karşı birlik ve beraberliğin tesisi ile içten elem duymak ve bunlarla mücadele etmek için yollar aramak gerekir. İnsan kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği halde bununla savaşmaması ve bu kötülüklere katlanması ya da karşılayabileceği zor sıkıntılı ihtiyaçları karşısında gevşeklik göstermesi sabır hiç değildir bu iyi biline, bu olsa olsa acizlik ve tembelliktir.

Resulullah (s.a.v)

“Ya Rabbi! Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım.”(Buhari, Cihad, 25) diye dua etmiştir.

Bazı sıkıntılar vardır ki,  biz aciz kulun irade ve gücünü aşacak boyutlardadır. Böylesi büyük ve üzücü felaketler başa geldiği zaman kul heyecana kapılmadan ve aşırı şikâyet etmeden takdir-i ilâhiye razı olup sabretmek, sabır göstermesi( işte sabır budur) Müslüman olan müminlerin vazgeçilmez özelliklerinden birisidir.

Âlemlere Rahmet olarak gelen gül kokan Nur saçan Resulullah (s.a.v) “Sabr-ı cemil şikâyet edilmeyen sabırdır.”diyerek biz inan müminlere bunu buyurmuştur. Çetin olan olaylar bizi aşan Yüce Allah’ın afetleri karşısında sabırlı olmak –Gerçek olan sabırdır-Belki kul azdı veya ikazdı bunu anlamak ve idrak etmek çok önemlidir. Bazen afet anında elimiz uzanmaz, dilimiz uzanmaz söz söylemeye, adım atacak derman kalmaz dizde olan olaylar karşısında işte o zaman sabır etmek kula düşer, daha beterine düşmemek için dua etmeli. Hayat bu bazen genişi yaşarız, bazen sıkıntıyı, Müslüman düşen genişlikte şükür etmek, darlıkta sabır etmektir. Selam ve dua ile kardeşlerim.

Mehmet Aluç


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ