AhlakSorularınız

Sabır Nedir? Sabrı Nasıl Anlamalıyız? Sabır Hangi Durumlarda Olur?

Bu konuda İslam dininde Sabır nedir sorusunun cevabına yer vereceğiz. Bununla birlikte Sabrı nasıl anlamalıyız ve hangi durumlarda sabır olur gibi konulara yer vereceğiz.

Sabır Nedir?

Sözlükte sabır kelimesi şu anlamalara gelmektedir.

  • Sabır etmek
  • Sabr etmek
  • Acılı bir durumun ardında gösterilen tahammül
  • Acıya dayanmaktır

Sabrı Nasıl Anlamalıyız? Hadisi Şefiler

Şimdi sabır nedir konusundan sonra sanrı nasıl anlamalıyız konusuna yer verelim. Alemlere Rahmet olarak gelen Nur Hazreti Peygamber (s.a.v) ise bu konuda şöyle buyurmaktadır.

“Sabır, acı bir olayın yaptığı sarsıntıya karşı ilk anda gösterilen tahammüldür.” (Buhari, Cenâiz, 32)

Peygamber bizlere bu sözüyle, bir felaketle ilk karşılaştığı zamandaki sabrın önemli olduğunu söylemektedir. Bununla birlikte biz ümmetine tavsiye vermektedir. Yüce Mevla’mız bizlere sabırlı olmayı, namazlarımıza devam etmeyi ve dua etmeyi öğüt etmektedir. Buradan anlıyoruz ki namaz ve dua sabır konusunda bizlerin en büyük yardımcılarından biridir. Ayeti kerime şöyledir.

Sabır ve namazla Allah’tan yardım isteyin. Şüphesiz bunlar, Allah’a huşu ile boyun eğenlerden başkasına ağır gelir.

Bakara 45

Usül Dairesinde Sabrı Gerektirmeyen Durumlar

Bir Müslüman öfke ile hareket etmemelidir. Affetmek her daim tavsiye edilmektedir. Ancak bazı durumlarda öfke ile hareket etmeden sabır göstermeye biliriz. Bu konulara örnek olarak şu maddelere yer vermek mümkündür.

  • Haksız yere Mahkumiyete
  • Haksızlık karşısında
  • Zalim karşısında
  • Zillete razı olmak
  • Haksız tecavüzlere
  • İnsan haysiyetine ve onuruna gölge düşürecek olan çirkin saldırılar

Çünkü dinimizde meşru olmayan şeylere karşı sabretmek sessiz kalmak caiz değildir. Bunlara karşı birlik ve beraberliğin tesisinin kurulması çok önemlidir. Kişi hiç bir şey yapamıyorsa en azından elem duymalı ve elinden geldiğince hakkını aramalıdır. İnsan kendi gücü ve iradesiyle üstesinden gelebileceği halde bununla savaşmaması ve bu kötülüklere katlanması doğru değildir. Karşılayabileceği zor sıkıntılı ihtiyaçları karşısında gevşeklik göstermesi sabır değildir.

Müslüman Sabırlı Olmalıdır, Ancak Tembel Olmamalıdır

Kişinin gücü varken haksızlığa sabretmesi acizlik ve tembelliktir. Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur.

Ya Rabbi! Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım.

(Buhari, Cihad, 25)

Gücümüzü Aşan Durumlarda Sabır Göstermeliyiz

Bazı sıkıntılar vardır ki,  biz aciz kulun irade ve gücünü aşacak boyutlardadır. Böylesi büyük ve üzücü felaketler başa geldiği zaman kul heyecana kapılmamalıdır. Aşırı şikayet etmeden takdiri ilahiye razı olup sabretmelidir. Böyle durumlarda Sabır göstermek asıl sabırdır. Müslüman olan müminlerin vazgeçilmez özelliklerinden birisidir.

Peygamberimiz sabır nedir konusunda şöyle buyurmuştur. “Sabr-ı cemil şikayet edilmeyen sabırdır”. Çetin olan olaylar ve bizi aşan afetlere sabır göstermelidir. Gerçek olan sabır budur. Belki kul azdı veya ikazdı bunu anlamak ve idrak etmek çok önemlidir. Bazen afet anında elimiz uzanmaz, dilimiz uzanmaz söz söylemeye, adım atacak derman kalmayabilir. Böyle olaylar karşısında sabır etmek gerekmektedir. Bununla birlikte daha büyük sıkıntılara düşmemek için dua etmelidir. Hayat bu bazen genişi yaşarız, bazen sıkıntıyı, Müslüman düşen genişlikte şükür secdesi yapmak, darlıkta sabır etmektir. Selam ve dua ile kardeşlerim.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu