Namaz

Sabah Namazının Vakti Ne Zamandır?

Sabah namazının vakti ne zaman girmektedir ve ne zaman çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Sabah namazının vaktinin girdiğini ve sabah namazının vaktinin çıktığını nasıl anlaya biliriz?

Sabah Namazı ve Vakti Hakkında Bilgiler

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, İslam inancı hayatında yer alan beş vakit namazın kıymetlisi olan Sabah namazıdır. Bu namazın vakti ikinci fecrin doğmasından ta güneşin doğmasına kadar olan süre içerindedir. İkinci fecr diye zikredilen tabirini ise şöyle açıklayabiliriz: Sabaha karşı doğu (güneşin doğduğu taraftan) ufkundan yani her gün güneşin doğmakta olduğu yönden görülmeye başlayan aydınlıktır ki bu aydınlık bizlere artık günün doğacağını belirtmektedir.

Dolayısıyla Namaz vakitleri açısından Fecrin gelmesi yatsı namazının vaktinin çıktığını göstermektedir. Bununla birlikte sabah namazının vaktinin ise girdiğinin müjdeleyicisi, habercisidir. Bu vakit ise günümüzde kullanılan takvimlerde İmsak vakti olarak belirtilmektedir. Bu vakit ile birlikte sabah namazının vakti girmiştir. Bu vakitten sonra sabah namazının vakti güneşin tam olarak doğduğu vakte kadar sürmektedir. Bu süre ise takvimlerde güneş vakti olarak gösterilmektedir. Şüphesiz Namazlarımızın vaktinde kılınması çok önemlidir. Bu nedenle “vakit” namaz ibadetinin on iki farzından biridir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu