Sabah Namazının Vakti Ne Zamandır?

Sabah namazının vakti ne zaman girmektedir ve sabah namazının vakti ne zaman çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Sabah namazının vaktinin girdiğini ve sabah namazının vaktinin çıktığını nasıl anlaya biliriz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, İslam inancı hayatında yer alan beş vakit namazın kıymetlisi olan Sabah namazının vakti ikinci fecrin doğmasından ta güneşin doğmasına kadar olan süre içerindedir. İkinci fecr diye zikredilen tabirini ise şöyle açıklayabiliriz: Sabaha karşı doğu (güneşin doğduğu taraftan) ufkundan yani her gün güneşin doğmakta olduğu yönden görülmeye başlayan aydınlıktır ki bu aydınlık bizlere artık günün doğacağını belirtmektedir.

Dolayısıyla Namaz vakitleri açısından Fecrin gelmesi yatsı namazının vaktinin çıktığının ve sabah namazının vaktinin ise girdiğinin müjdeleyicisi, habercisidir.Bu vakit ise günümüzde kullanılan takvimlerde İmsak vakti olarak belirtilmektedir. Bu vakit ile birlikte sabah namazının vakti girmiştir ve bu vakitten sonra sabah namazının vakti güneşin tam olarak doğduğu vakte kadar sürmektedir. Bu süre ise takvimlerde güneş vakti olarak gösterilmektedir. Şüphesiz Namazlarımızın vaktinde kılınması çok önemlidir ki bu nedenle “vakit” namaz ibadetinin on iki farzından biridir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ