Namaz

Sabah Namazının Son Vakti Ne Zamandır?

Sabah namazının son vakti ne zamandır? Sabah namazının son vakti konusunda çeşitli söylentiler duyuyoruz. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Beş vakit namazdan biri olan Sabah namazının son vakti şöyledir. Sabah namazının son vakti güneşin tam olarak doğması yani günün tam olarak aydınlanması ile son bulmaktadır. Bu konu öyle çok karmaşık bir konu değildir ve bununla bilikte tartışma konusu olan bir konuda değildir. Bu nedenle sabah namazının vaktinin bitimini takvimlerde yer alan güneş vakti kısmına bakarak öğrenebiliriz.

Tabi ki bu güneşin doğuşundan sonra öğle namazına kadar olan vakit kısmen sabah namazının vaktidir. Çünkü güneş doğduktan sonra sabah vakti çıkmamakta fakat sabah namazının vakti çıkmaktadır.

Örneğin uyuya kaldık ve sabah uyandığımızda güneş vakti geçmiş.O halde kerahat vakti olan 45 dk süre beklemeli ve sabah namazımızın kazasını eda etmeliyiz. Yani güneş doğduktan sonra sabah namazını kaza niyeti ile kılmalıyız. Tabi ki kazaya kaldı diyerek öğlen namazından veya daha sonraki bir vakte bırakmadan öğlen namazından önce sabah namazının kazasını eda etmek en uygun şekli olacaktır. Kazaya kalmış olan Sabah namazına nasıl niyet edeceğimiz hakkında bilgi için Kerahet Vakti Geçtikten Sonra Sabah Namazına Nası Niyet Edilir? başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Salam alkm … namazın sunnetını 45 dekka kalmişsa vaktine bitmesine kılınırmı sabağ sunnet, öğle sunnet,ikindi sunner,akşam sunnet ve yatsi sunnet ? Saolun

 2. Hocam ben sabah namazı vaktini saat 7.05 te abdest alıp namaza durdum kazaya mı sayıl dı acaba

  1. bulunduğunuz ilin güneş saatine bakın eğer bunu geçmiş ise kazadır geçmemiş ise kaza değildir.

 3. sorum olacak hocam sabah namazı ile öğlen namazı arasında herhangi bir namaz vakti yok ki normalde diyelim uykuya kaldın kalktın kerahat vaktinde sonra normal niyet ederek kılmak doğru değil mi neden kaza olsun ki bilgilendirirseniz sevinirim.

 4. Değerli ziyaretçimiz yapmış olduğunuz doğru. Fakat kaza niyeti ile kılmanız gerektiğini unutmayınız.

  Alıntı: seda
  Ben bugün sabah namazı mi kılamadım uyanınca kıdım saat 10 da sünnet öyle kıldım yanlış mi? Oldu

 5. Ben bugün sabah namazı mi kılamadım uyanınca kıdım saat 10 da sünnet öyle kıldım yanlış mi? Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu