NamazSorularınız

Sabah Namazının Kazasını Öğle Namazının Arkasıdan Kılıyordum?

Saygı değer hocam sabah namazlarımın kazasını öğle namazının arkasına kılıyordum fakat önce kılınması gerektiğini öğrendim bu kaza namazlarımı tekrar eda etmem gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sabah namazını güneş doğmadan önce kılmadıysanız sabah namazının vakti geçmiş demektir. Ancak İslam alimleri bu konuda şöyle demişlerdir. Eğer sabah namazını uyuya kalmak gibi bir mazeretle karçırdıysanız o halde öğle namazının vakti girmeden 2 rekat sünnetini ve 2 rekat farzını kılmalısınız.

Sabah namazını öğlen namazından öncede sonrada kılsanız sabah namazınız kazaya kalmış olur. Ancak doğru olan öğle namazının vakti girmeden önce kılmaktır. Kaza namazı kılmak bir özür mahiyetindedir ve yüce Mevla’dan bu özrün kabul olması beklenir.

Fakat öğlen namazından önce kılmak varken öğle namazından sonra kılmak bu özrünüzün kabul olmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle öğlen namazının vakti girmeden önce kılınmalıdır. Bu bilgiler ile birlikte bilmelisiniz ki bir Müslüman bilerek bir vakit namazını dahi kazaya bırakmamalıdır. Peki, daha önce kıldığınız sabah namazının kaza namazları ne olacak. Bu kaza namazları yeniden kılmanıza gerek yoktur. Sonuç itibari ile zaten kaza namazı niyeti ile kılmışsınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu