Namaz

Sabah Namazına Kalkmanın 7 Yolu

Sabah namazını kılmak her ne kadar zor gelse de, sabah namazına kalkmanın çeşitli yolları vardır ve  mükafatı çok büyük bir namazdır. Bu büyüklük ise Dünya ile dahi ölçülmemektedir. Bu konu ile alakalı hadis i şerif şöyledir:  “Sabah namazının 2 rekatı dünya ve içindekilerden hayırlıdır.” ( Müslim, Tirmizi)

Tabi ki bu konuda bir çok hadis i şerif bu konu ile alakalı hadis i şeriflerden bir tanesidir. Bu konuda pek çok hadis i şerif vardır. Şimdi biz bu konuda sabah namazına kalkmak hakkında hadislerden ve ayetlerden çkardığımız 7 yolu anlatacağız.

1.Sabah Namazına Kalmak İçin Dua Etmek

Dua bilindiği üzere dinimizde çok önemlidir. Bu nedenle sabah namazına kalkamıyor isek veya kalkmakta zorlanıyor isek dua etmeliyiz. Dualarda büyük istifade vardır. Sabah namazına kalmak için okunacak dualar başlıklı konuda yer alan dualardan istifade edebilirsiniz.

2.Mümkünse Kaylule Yapmak

Kaylule yani öğle uykusu Peygamberimiz (sav)’in önemli sünnetlerindendir. Bu uykunun pek çok faydaları vardır. Bu faydalardan biride sabah namazına kalkmayı kolaylaştırır. Bu konu ile alakalı Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

 “Gündüz orucu için sahur yemeğinden ve gece ibadetine kalkmak için “kaylûle”den yararlanın” (İbn Mâce, Savm, 22)

Bu uyku öğle namazından sonra yarım saat kadar olan bir uykudur. Bu vakitteki yarım saat uyku 2 saatlik gece uykusuna denk gelmektedir. Böylece kişi sabah namazına daha rahat kalkabilmektedir.

3. Sabah Namazına Kalkmaya Niyet Etmek

Bilindiği üzere niyet İslam dininin temel taşlarından biridir. Niyetsiz bir amel anlamsız bir amel olmaktadır. İbadetlerimizi Mevla’mız için yaptığımızı belirleyen niyettir. Bu nedenle Yüce Mevla’mız niyetlerimize çok önem vermektedir. Dolayısı ile akşamları yatağa girdiğimizde sabah namazına kalkmaya niyet etmeliyiz. Daha doğrusu derdimiz sabah namazına kalkmak olmalıdır. Uyanırsam kılarım düşüncesinde olmamamız gerekmektedir.

4. Sabah Namazına Neden Kalktığımızın Bilincinde Olmalıyız

Her Müslüman için namaz ibadeti farz bir ibadettir ve bu ibadet 5 vakitten oluşmaktadır. Sabah namazıda bu 5 vakitten biridir. Her Müslüman sabah namazının üzerine farz olduğu bilincinde olmalıdır ve sabah namazını kılarsa büyük bir mükafat kazanacağını kılmaz ise yarın ahirette azap göreceğini bilmelidir. Bu nedenle kulluğumuzun bir gerekliliği olan sabah namazını kılmalıyız ve Yüce Mevla’mıza kul olduğumuzun farkında olduğumuzu göstermeliyiz. Unutmayın aşağıda yer verdiğimiz ayeti kerimede bahsedilen kullar bizleriz.

“Onlar ki, gayba inanırlar, namazı hakkıyla edâ ederler ve kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden (Allah yolunda) sarf ederler.” (Bakara 3) buyrulur.

5. Sabah Namazına Kalkabilme İçin Erken Yatmak

Erken yatmak sabah namazına kalkabilmek için çok önemlidir. Bir Müslüman yatağa girdiği vakit sabah namazını düşünmelidir ve sabah namazına kalkmak niyetiyle yatmalıdır. Zira geç saatlere kadar yatılmadığı taktirde sabah namazına uyanmak zorlaşmaktadır. Bu nedenlerle Peygamber Efendimizin (a.s.m) sünnetine baktığımız taktirde  yatsıdan önce uyumayı, yatsıdan sonra da konuşmayı hoş görmediği görmekteyiz.

6.Sabah Namazına Kalkmak İçin Tedbir Almak

Bilindiği üzere İslam dininde önce deveyi bağlamak sonra Mevla’ya emanet etmek gerekmektedir. Dolayısı ile sabah namazına kalmak için bu saydıklarımızın hepsi yaptıktan sonra çalar saatimizi veya telefonumuzu kurmalıyız. Hatta gerekirse her ikisini de kurmalıyız. Kendimizden örnek verecek olursak bazen telefonumuza 3 veya 5 dakika arayla 5 tane alarm kurduğumuz günler dahi olmaktadır. Dolayısı ile yorgunluk kalkamamak insanlık halidir. Ancak insan önce elindeki bütün tedbirleri almalıdır ve işimizi Mevla’mıza bırakmalıdır.

7.Uyanır Uyanmaz Sabah Namazı Kılmalıdır

Sabahları uyanırken örneğin alarmın sesini duyduğumuz vakit oyalanmadan ve az sonra kalkarım demeden hemen yataktan doğrulmalıyız. Aksi taktirde şeytan çeşitli oyunlara hemen başvurmaktadır. Bu nedenle karalı ve hızlı bir şekilde hareket etmelidir. Bu konuda ki hadis i şerif şu şekildedir:

“Biriniz uyuyunca şeytan ensesine üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düğüm attığı yere eliyle vurarak, ‘üzerine uzun bir gece olsun, yat’ dileğinde bulunur. İnsan uyanır ve Allah’ı zikrederse, bir düğüm çözülür, abdest alırsa ikinci düğüm çözülür ve bir de namaz kılarsa bütün düğümler çözülmüş olur. Böylece kul canlı ve hoş bir halet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde böyle yapmazsa, habis ruhlu, içi kararmış ve uyuşuk bir halde sabaha erer.” (Buhari, Teheccüd, 12)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu