Namaz

Sabah Namazı Kerahet Vaktinden Sonra Neden Kaza Edilmektedir?

Sorum olacak hocam, sabah namazı ile öğlen namazı arasında herhangi bir namaz vakti yok ki normalde diyelim uykuya kaldın kalktın kerahet vaktinde sonra normal niyet ederek kılmak doğru değil mi neden kaza olsun ki bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, aslında kendi açınızdan haklılık payınız var. Lakin İslam dini hassas bir dindir ve şükürler olsun ki Peygamber Efendimiz gibi yüce bir şahsiyetin bu dini hayatı ile icra etmesi bizlere ışık tutmaktadır. Onun yardımı ile bize yanlış gibi gelen konuların aslında ne kadar doğru olduğunu öğrenmekteyiz. Bu konu dediğiniz gibi olsa idi Efendimizde sabah namazını kerahet vakti geçtikten sonra ashabı ile kılardı ki böyle bir uygulamayı Efendimiz asla yapmamıştır. Bu düşünce ile kendinizi bu konuda rahatlatabilirsiniz.

Bu konuda ki dini hükme gelincede şunları söyleyebiliriz. Bahsettiğiniz vakit konusu aslında sadece sabah namazı için geçerli değildir. Örneğin dinimize göre namaz namaz vakti içerisinde değil namaz vakti girer girmez kılınmalıdır. İslam alimlerimiz bir vakit namaz girdikten sonra namazı bekletmeyi zaruriyet dışında asla uygun görmemişlerdir. Örneğin öğlen ezanı okuduktan sonra daha ikindiye çok var sonra kılarım düşüncesi İslam dini açısından yanlış bir tutumdur. Bununla birlikte örneğin ikindi namazının farzından sonra nafile namaz dahi kılmak uygun görülmemektedir. Konuya sadece bir sonra ki namaz vaktine vakit var diyerek bakmak yanlış olacaktır. Başka bir örnek verecek olur isek örneğin akşam namazının asıl vakti akşam ezanı okunduktan itibaren en geç yarım saat içerisindedir ve bu vakit içerinde kılınmalıdır. Tabi sabah namazının durumu biraz farklı olsa da benzer bir örnektir. Ki bu konuda da çeşitli rivayetler vardır. Burada kısa bilgiler verdik ki konu dağılmasın. Özetle şunu diyebiliriz ki bir vakit namazın kılınma vakti bir sonra ki namazın vaktine kadardır demek yanlış olacaktır. İslam dininde bir namazın vakti, namaz vaktinin girdiği andır ve bir an önce kılınmalıdır.

Konu sabah namazı kılamama ve uykuda kalma konusuna gelince şunu diyebiliriz ki aslında kaza zaten budur. Yani bin namazı istemeden elde olmadan vaktinde kılamama durumudur. İslam inancında bir Müslümanın kasıtlı bir şekilde namazını vaktinde kılmaması sonrada kaza etmesi yanlış bir durumdur. Tabi ki bu namazlarda kaza edilmeli fakat bir namazın gerçekten kaza olabilmesi için adından da anlaşıldığı üzere “kaza ile terk edilmesidir”.

Bu konu ile alakalı olan Sabah Namazının Vakti ne Zamandır? ve Sabah Namazının Son Vakti Ne Zamandır? başlıklı konuları ziyaret etmenizde fayda vardır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu