NamazSorularınız

Sabah Namazı Evde Ne Zaman Kılınır?

Ben sabah namazının sünnetini evde kılıyorum farzına camiye gidiyorum sabah namazının sünnetini evimde ne zaman kalmalıyım imsak girdikten sonra mı yoksa ezan okununca mı yoksa farklı bir zamanda mı?

Sabah namazı evde ne zaman kılınır? sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, ezan okumadan sabah namazının sünnetini kılmak uygun olmaz. Aslında imsak ile birlikte sabah ezanının vakti girmektedir.

Fakat İslam alimlerimiz vakit girse dahi ezan okumadan o vaktin farzını veya sünnetini kılmayı uygun görmemişlerdir. Zira İslam dininde asıl olan namazları cemaat ile kılmaktır. Cemaat ise ezan ile bir araya toplandığından ezanı beklemek gerekmektedir.

Eğer camiye cemaate gitmeyecekseniz bu durumda da ezan okuduktan sonra bir müddet beklemelisiniz. Zira İslam alimlerimiz camide cemaat varken aynı anda bir kimsenin evinde tek başına namaz kılmasını hoş görmemişlerdir. Bu neden ile edebe en uygun olanı camide ki cemaatin sabah namazını kılacakları bir vakit kadar beklemek sonra ise namazı eda etmektir.

Sabah namazı ile alakalı bir hadis i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır.

“Kim sabah namazını eda ederse o, Allah’ın himayesindedir. Allahu Teâlâ zimmetinden dolayı sizden birşey talep etmez. Kim Allahu Teâlânın himayesinden birşeyle çıkmak isterse, ona yetişir sonra onu yüzüstü cehennem ateşine atar. ( Muslim)

Yüce Mevla’mız kılmış olduğumuz ve kılacağımız namazlarımızı kabul eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Berke isimli kullanıcının soruları karşısındaki sabrınıza helal olsun efendim.

 2. Abdest alırken ellerimizi ve ayaklarımızı üç kere yıkıyoruz ya parmak aralalarınıda üç yıkayışda da ayrı ayrı mı hilallemeliyiz yoksa sadede bir defa hilalleyip üç defa yıkamalımıyız hangisi daha uygundur?

  1. Bir sefer hilallemeniz yetecektir, fahak bizim size tavsiyemiz her defasında hilallemek olacaktır.

   1. Gusul abdesti alırken vücudumuzu ovmaya başımızdan mı başlamalıyız yoksa omuzlarımızdan mı başlamalıyız başımızda vücudumuza dahil midir?

   2. Bütün vücudunuzu ovalamalısınız. İstediğiniz yerden başlaya bilirsiniz.

 3. Allah”kullarıma zorluk vermem”diyor ve namazları çok kısa farz kılıyor.Detaylar da boğulmadan kolay olan islamı zorlaştırmayalım.Allah herşeyin doğrusunu bilendir.

 4. Peki ramazanda ezan imsak vaktinde okunuyor ramazanda sabah namazını evde kılmamız ne zaman daha uygundur?

   1. Ysni ramazanda imsak vakti girdikten 15 dakika sonra kılmak daha uygundur mu diyorsunuz?

   2. Peki diğer namazları yani öğle ikindi akşam ve yatsı namazlarını evimizde kılarken kaç dakika bekledikten sonra kılmalıyım yoksa vakti girer girmez mi kalmalıyım ne kadar bekledikten sonra kılmalıyım

   3. 10 veya 15 dakika beklemek her vakit için geçerlidir. Akşam namazında bu süre 5 ile 10 dakika arasına indirilebilinir.

   4. Pardon özür dilerim sorduğum soruya cevap vermesini sandim da verdiğiniz cevap geç gelmiş.Kusura bakmayın özür dilerim…

 5. İmsak vakti girdikten 15 dakika sonra mı yoksa ezan okunduktan 15 dakika sonra mı kılmak daha uygundur?

 6. Ben sabah namazının sünnetini de farzını da evde kılsam imsak vakti girer girmez mi kılmalıyım yoksa ezan okunca mı yoksa ezan okunduktan sonra ne kadar sonra kılmalıyım?

  1. Ezan okuduktan sonra evde kılacak iseniz, on veya onbeş dakika bekledikten sonra kılmak daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu