Namaz

Sabah Ezanı Neden İmsaktan Bir Saat Sonra Okunuyor?

Sabah ezanı neden dolayı geç okunmaktadır? Yani Sabah ezanı imsaktan bir saat sonra okunuyor bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Sabah Ezanı Neden İmsaktan Sonra Okunuyor?

Değerli Ziyaretçimiz, sabah ezanı takvimlerde görmüş olduğumuz İmsak vaktinde okunmamaktadır. Çünkü Sabah namazının vakti güneş doğuncaya kadardır. İmamlar ezanın geç okurlar ki insanlar Sabah Namazına kalktıktan sonra günlük işlerine de gidebilsinler ve gece uykusundan daha verimli istifade edebilsinler. Hem böylece Sabah namazını camide kılacak cemaatin daha çok olmasına imkan sağlanmış olunmaktadır. Şu bilgilere de yer vermekte fayda vardır.

İmsak vakti girer girmez de Sabah namazı kılınabilir. Ezanın okunmasını beklemek şart değildir. Fakat çoğunluk alimlere göre imsağı 15 dakika kadar geçirmelidir. Özellikle Hanefi mezhebinin büyük alimleri her vakit namazı kılabilmek için ezanı duymak gerekir demişlerdir. Bu konuya dikkat etmekte büyük fayda vardır.

Sabah Namazı Hakkında Kısa Bilgi

Sabah namazı konusunda şu önemli bilgiye de yer verelim. Sabah namazını kılarken veya namaz bitmeden güneş doğarsa Hanefi mezhebine göre namaz bozulmaktadır. Bu durumda kerahet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan kırk beş dakika sonra sabah namazı yeniden kaza niyetiyle kılmak gerekmektedir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza etmelidir.

Sabah Ezanının Makamını Dinlemek İsterseniz Buyurun

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. bu bana çok saçma geliyor. böyle şey mi olur.ezani muhammediye aynı zamanda Allah ın ezani milletin günden istifade etmesi için yada baska birşey için nasıl ertelenir..orucumuzda ki sahur da da bir sakatlık var..acaba diyanet islam aleyhine birseyler yapmak için mi kuruldu lehine mi

    1. Değerli ziyaretçimiz ezanı muhammediye demek muhammedin ezanı demek değildir. Hazreti Muhammed e ve ümmetine verilen ezan demektir.

      1. tabiki öyle siz yanlış anlamışsınız..biliyorum ezanın manasını:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu