İslam Alimi

Sabah Ezanı Neden İmsaktan Bir Saat Sonra Okunuyor?

Sabah ezanı neden dolayı geç okunmaktadır, yani sabah ezanı imsaktan bir saat sonra okunuyor bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap; Değerli Ziyaretçimiz, sabah ezanı takvimlerde görmüş olduğumuz İmsak vaktinde okunmamaktadır. Çünkü sabah namazının vakti güneş doğuncaya kadar olduğundan imamlar ezanın geç okurlar ki insanlar sabah namazına kalktıktan sonra günlük işlerine de gidebilsinler ve gece uykusundan daha verimli istifade edebilsinler. Hem böylece sabah namazını camide kılacak cemaatin daha çok olmasına imkan sağlanmış olunmaktadır.

İmsak vakti girer girmez de sabah namazı kılınabilir. Ezanın okunmasını beklemek şart değildir. Fakat çoğunluk alimlere göre imsağı on beş dakika kadar geçirmelidir. Özellikle hanefi mezhebinin büyük alimleri her vakit namazı kılabilmek için ezanı duymak gerekir demişlerdir. Bu konuya dikkat etmekte büyük fayda vardır.

Sabah namazı konusunda şu önemli bilgiye de yer verelim. Sabah namazını kılarken veya namaz bitmeden güneş doğarsa Hanefi mezhebine göre namaz bozulmaktadır. Bu durumda kerahet vakti çıktıktan sonra yani güneşin doğuşundan kırk beş dakika sonra sabah namazı yeniden kaza niyetiyle kılmak gerekmektedir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza etmelidir.

Sabah Ezanının Makamını Dinlemek İsterseniz Buyurun

 


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mihca özcan dedi ki:

    bu bana çok saçma geliyor. böyle şey mi olur.ezani muhammediye aynı zamanda Allah ın ezani milletin günden istifade etmesi için yada baska birşey için nasıl ertelenir..orucumuzda ki sahur da da bir sakatlık var..acaba diyanet islam aleyhine birseyler yapmak için mi kuruldu lehine mi

    1. islamalimi dedi ki:

      Değerli ziyaretçimiz ezanı muhammediye demek muhammedin ezanı demek değildir. Hazreti Muhammed e ve ümmetine verilen ezan demektir.

BİR YORUM YAZ