Rüya

Rüya Görünce Ne Yapmalı?

Birçok gece rüyalar görmekteyiz. Peki, İslam dinine göre bir kimse rüya görünce ne yapmalıdır? Bu konuda kısaca bilgi verelim.

Cevap: Unutmamalıyız ki rüya İslam dininde büyük önem arz etmektedir. Nitekim Efendimiz artık vahiy son bulmuştur, lakin mümin kulların göreceği sahih rüyalar devam edecektir buyurmuştur. Efendimizin bu sözleri bize rüyanın önemini açık bir şekilde göstermektedir.

Birçok insan uykusunda rüya görmektedir. Peki, Rüya görüldüğü taktirde ne yapılmalıdır? Bu noktada Peygamber Efendimizin tavsiyesi bize yol göstermektedir :

“İçinizden herhangi biriniz sevdiği bir rüya gördüğü zaman sevdiğinden başkasına anlatmasın! Sevmediği bir rüya gördüğünde ise, sol tarafına 3 defa tükürsün. Daha sonra kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın! O rüyayı kimseye açıklamasın. Kötü rüya gören kimse böyle yaparsa, o kötü rüyadan zarar görmez.”

(Günlük Hayat, c.2/245)

Bu güzel hadisi şerif bizlere iyi veya kötü rüya görünce ne yapılması gerektiğini öğretmektedir.

İyi Rüya Görünce Ne Yapılmalıdır?

Gördüğümüz iyi rüyaları sadece sevdiğimiz bir insana anlatmalıyız. Buradaki hikmet sevdiğimiz bir insan bizim için hayır düşünecektir ve rüyamızı kötüye yormayacaktır. Rüyamızı anlattığımız kimse dini bütün bir kimse olmalıdır. Bu nedenle de sevdiğimiz dini bütün kimselere rüyalarımızı anlatabiliriz. Tabi ki gördüğümüz rüyayı birine anlatmamız şart değildir. Ancak kişi dilediği taktirde rüyasını iyi birine anlatmasında bir sorun bulunmamaktadır.

Kötü Rüya Görünce Ne Yapılmalıdır?

Bir kimse sevmediği bir rüya gördüğünde ise, sol tarafına 3 defa tükürmelidir. Daha sonra kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’u tealaya sığınmalıdır. O rüyayı kimseye de anlatmamalıdır. Kişi böyle yapar ise görmüş olduğu rüya ve şeytan o kimseye zarar veremez. Kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalı gerektiği konusunda detaylı bilgi için tıklayınız.

Rüya Görünce Sadaka Vermelidir

İyi veya kötü bir rüya görüldüğünde sadaka vermekte faydalar vardır. Zira gördüğünüz rüya iyi ise bu sadaka bir şükür olacaktır. Eğer gördüğünüz rüya kötü ise bu durumda verdiğiniz sadaka sizin kötülüklerden korunmanıza vesile olacaktır.

Özetle, rüya görüldüğünde ne yapılmalı konusunu böylece özetleye biliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. “Rüyamda bir kez yabancı bir cumhur başkanını bir kezde Sayın Cumhur başkanımız R.Tayip Erdoğan la burun buruna yakın görüşürken,kendisine şöyle söyledim. Sayın cumhur başkanım çok zor bir görev yürütüyorsunuz Allah yardımcınız olsun dedim. Oda bana inşallah başaracağız dedi ve yürüdü. “

 2. Ruyamda çok büyük çam ağaçlarının olduğu bi evde oturuyorum sonra ailem bana bi halat veriyo çam ağaçlarından birine salıncak kurmam için ben bi kapıdan geçip çam ağaçlarının olduğu yere geçiyorum çam ağaçlarının çopleri ayağıma batıyo uygun bi ağaç ararken kendimi bir grup kırmızı gozlu insana ders anlatırken görüyorum çok korkuyorum kaçıyorum ordan girdiğim kapıya ulaşınca yerde bi buyu kitap ve bi topuz buluyorum aileme götürüyorum ne hikmetse ordan çıkınca olucekmişim öylece uyandım sizce neye delalet

 3. Bugün rüyamda cin gördüm hemde çok etrafimdaki insanlar hepsi birer cin olmuştu. aynı rüyayı tekrar görür muyum görmemek icin ne yapabilirim ??

 4. 4 yıldır yüzünü gõremedıgım eski sevgilimi gõrdum.bır kalabaliktaydım ordan beni gõrdů vede beni izliyordu takıp ettı.ben kalabalıktan ayrılıp dagli kayali yerlere tırmandim. Saclarım islaktı. O benim pesinde sarki soylerek geldi yetişti bana.aslinda arkamda takıp ettigini bılyodum. Ve onla yuz yüze geldim uyandim. Uyanınca o kadar üzüldümki keske hic uyanmasaydım. Yuzunu o kadar net görebildim.o kalabalikta ıkem ıcerden onu ızlerkem de yagmur yagyodu.

 5. Merhaba ben rüyamda iki abimle namaza duruyoruz. Benim olup olmadığını hatırlamıyorum ama birimiz kibleyi tersten durmuşuz. Sonra herkes namaza başlıyor. Ben başlayamıyorum bir şeyler beni engelliyor gibiydi. Ne anlama geliyor acaba.

 6. Merhaba,

  Rüyamda evimize bir hırsız giriyordu. Ve bu hırsız eşimin çantasını çalıp balkondan atlayıp kaçıyordu. sonra dışarı çıkıyorum onu aramak için. Lütfen konuyla ilgili aydınlatırsanız sevinirim, Şimdiden ilginize teşekkür edeirm.

 7. Rüyamda çok güzel bir denize giriyorum çıkıyorum fırında çok güzel bir balık pişiriyorum.

 8. Merhaba, Ben dün kuzenime aşk yok bence ben bir erkeğe bağli kalamam zaten bu devirde yok öyle erkek dedim sonra akşam oldu uyudum sabaha karşı bi rüya gördüm bi sarışın kadın var yanımda sürekli merdiven çıkıyor sürekli sonra bi adam bize yukarıdan bakıyor siyah takım elbiseli biyıklı esmer bi adam bende yanımda ki kadına diyorum ki bak adam seni seviyor biraz yüz ver bari diyorum. Seni çok seviyor ama sarşın kadın boşver filan diyor sonra sabah oluyor adam televizyonlarda görüyorum olumuş oldurulmus sonra kadına diyorum sen akşam onla konuşacaktın kavga mı ettiniz boşver dedi. Sonra bize doĞru 7-8 kişi geliyordu sonra 1 kişi hariç hepsi ortadan kayboldu ben sanki çocuğu kırk yıldır tanıyor gibiyim çocuk bana diyor ki dur sen korktun ben sana şu alayım bende kolundan tuttum gitme dedim ve ayaklarım çocuğun kalbine doğru götürüyordu kalp seslerini duyuyordum kulağına beni seviyormusun dedim kalp atışları hızlandı sanki o an onun kalbi ve benim kalbimle baglandı anladım dedim ben bu arada etraf cok karanlık sadece trafik ısıkları ve sokak lambalarının ısıgı var sizce anlamı nedir?

  1. Yüce Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Açıkcası rüyanızdan bir anlam çıkaramadık.

 9. Ben bu gece rüyamda sevgilimle evliydim ve çocuk doğurduğumu gördüm mutluydum seviniyordum bunun anlamı ne demek acaba ?

 10. Merhabalar bu gece bir rüya gördüm ve beni bayağı etkiledi. Rüyamda evdeydim salondaydım bir anda içime korku girdi sanki evde cin var gibi hissettim bir anda Yasin süresini okumaya başladım. Okurken odama doğru yöneldim hemen üstümü giyip evden çıkayım dedim. Oturdum tam çoraplarımı giyerken gözlerimi açamaz oldum bir ağırlık geldi iyice korktum. Allah u Ekler demeye başladım tam o sırada uyandım ve uyanırken de Allah u ekler diyordum ve tam uyandığımda vücudumdan bir ürperti geçti neden böyle bir rüya gördüm öğrenmek istiyorum.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla rüyanızı hayra çevirsin. Bu rüyayı kendinize korku haline getirmemelisiniz, zira siz bu durumda Kuran ı Kerime sarılarak zaten kendinizi korumuşsunuz ki bundan emin olmalısınız. Bu konu ile alakalı olan Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

 11. Benim annem öldü 2 sene önce. Ve bir gece rüyamda yine onu gördüm bizim mutfağımızda beyaz kefen içindeydi yüzü çürümeye başlamıştı ve ağlayarak bana döndü elini yüzüme uzattı Allah sana yardım etsin kızım sen ne yapacaksın dedi üzüldü. Anlamı ne demek bu rüyanın çok merak ediyorum. Ben annemi hep tertemiz yüzle çok güzel görürdüm neden bu sefer böyle gördüm ?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Şunu bilmelisiniz ki görmüş olduğunuz rüya annenizin halinden çok sizin halinizi ortaya koymaktır. Manevi hayatınızı gözden geçirmelisiniz. Zira anneniz sizi maneviyatınız hakkında uyarmakta. Tabi ki bu Yüce Mevla'mızın size bir ikramıdır.

 12. Rüyamda kuzenim hakkında dedikodu çıkmıştı ismini de hatırlıyorum metin diye bir adamla aynı evde kalmıştı diye ama çok korkmuştum millet bana da kötü gözle bakıyordu. Arabaya bindik tanıdık bir kadın bana tuhaf bakıp sorular soruyordu.. Bu rüyamın anlamı nedir korkuyorum :(

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla'mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu bir uyarı olabilir. Bu nedenle bir bayan olarak çevrenizdeki insanlara dikkat etmelisiniz ve insanların size iftira edebileceği durumlara izin vermemelisiniz.

 13. Alıntı: Nur
  Gerçekten de korktum yani ne yapmam lazım anlamı nedir bunun? Şimdiden teşekkürler.


  Değerli ziyaretçimiz öncelikle bilmeniz gerekir ki rüyalar gören kişilere aittir. Yani arkadaşınızın görmüş olduğu bu rüya sizinle alakalı olsa dahi sizden çok onu ilgilendirmektedir. Sitemizde rüya yorumu konusundan uzak durmaya çalışıyoruz. Size kısaca tavsiyemiz hiç korkmanıza gerek yok, sadece çevrenizde ki insanlara karşı dikkatli olun ve kötü alışkanlıkları olduğunu düşündüğünüz insanlarla bir arada durmamaya çalışın. Bu durumda yapmanız gereken Yüce Mevla'mıza dualar emektir. Dualarınızda kötü niyetli insanların şerrinde Yüce Mevla'mıza sığınarak yardım istemelisiniz. Bu sizi hem manen hemde madden koruyacaktır.

 14. Bir rüyayı sizinle paylaşmak ve yorumlamanızı istiyorum. Bu rüyayı ben görmedim, bir arkadaşım görmus(erkek) benimle ilgili olduğu için bana anlattı. Rüyasında bir grup erkek bana uyuşturucu madde içiriyorlarmış ve sonra kötü şeyler yapmak istiyorlarmış ama rüyayı gören arkadaşım buna engel olup o erkeklerle kavga ediyormuş çok korkuyormuşum vs.. Gerçekten de korktum yani ne yapmam lazım anlamı nedir bunun? Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu