İslam Alimi

Rüya Görmedim Fakat Kilodumda Sıvı Vardı, Gusül Almalı mıyım?

Öncelikle Selamün Aleyküm ben kendim olarak gece rüyalandığımı hatırlamıyorum ama kilodumda az bir beyazımsı bir sıvı var gusül abdestini bozar mı?

Cevap: Aleyküm selam değerli ziyaretçilerimiz, bir çok İslam aliminin görüşüne göre bir kimse sabah uyandığında rüya gördüğünü hatırlamasa dahi eğer ihtilam olduysa başka bir değişle rüyalandı ise gusül alması gerekmektedir. Fakat sorunuzdan anladığımız kadarı ile siz kilodunuzda gördüğünüz lekenin tam olarak meni mi veya mezi mi olduğunu anlayamamışsınız. Bu konu önemlidir. Zira bu leke mezi ise gusül almanız gerekmez. Fakat meni ise gusül almanız gerekmektedir.

Bu iki sıvının ayrımını daha iyi yapabilmeniz için sitemizde yer alan Meni Nedir? ve Mezi Nedir? başlıklı konuları ziyaret etmenizde fayda var. Bu konuları ziyaret ettikten sonra halen içinizde bir şüphe zar ise yapmanız gereken en doğru şey gusül abdesti almaktır. Zira şüpheli şeylerden kaçınmakta hayır vardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Kutay dedi ki:

  Abim ben rüya gördügümü hatirlamiyorum fakat kalktigimda penisimin uzerinde az bi beyaz leke vardi boxer a baktim hic leke yok cok az penisin uzerinde vardi bu durumda gusul gerekir mi ?

 2. Emirhan dedi ki:

  Selamünaleyküm öncelikle hocam sabah kalktığımda iç çamaşırımda bazen kurumuş bir sarımtrak tabaka bazen ise yapışkan sıvı görüyorum Gusül gerekirmi acaba rüyada görmedim hatırlamıyorum şehvetten yok

  1. Emirhan dedi ki:

   Cevaplarsanız sevinirim sitelerdeki yazıyı okudum ama anlayamadım

 3. Ahmetylmzzz dedi ki:

  Hocam ben sabah kalktığımda baksırımda büyük bir ıslaklık gördüm ama ne olduğunu bilmiyorum ne bir şehvet hissettim nede birşey gördüm normalde bu ikiside olurdu anlardım baksırımda bu islakligin yanında birkaç tane yapışkan şu damlacigi şeklinde şeyler vardı nedir bu yani anlam veremiyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür şüpheli durumlarda doğru olan gusül abdesti almaktır.

 4. Sanver dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam,
  Benim bir sorunum var… Bir kaç aydır iç çamaşırımda bir nemli lekesi oluyor… Rüya felan görmedim. Sanki ter lekesi gibi… Baya nemli… Yapışık da değil… kafamı çok takıyorum ve çok sıkıntı yaşıyorum acıba gusül abdestim bozuldu mu diye… Bu nemli lekesi gusül abdesti bozar mı?

 5. MERT dedi ki:

  Iyi günler hocam gece rüyamda ne gordugumu hatirlamaya calisiyorum zihnimi zorluyorum ama hatirlayamayiyorum sabah kalktigimda kilodumda meni lekesi gördüm kokusundan ve seklinden meni oldugunu anladim fakat ne gordugumu hatirlamiyorum gusul gerektiri mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet gusül almanız gerekmektedir.

 6. Muhammet dedi ki:

  Selamün aleyküm abi gece cinsel rüya gördüm sabah kalktığınmda kilodumda 4-5 damla ıslaklık vardı emin olamadım mezi mi meni mi diye gusül alayımmı

 7. müslüman dedi ki:

  peki sim gibi parlak ve az miktarda bir sıvı nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Büyük bir ihtimalle gördüğünüz sıvı mezidir.

 8. müslüman dedi ki:

  Kilodumda küçük kan lekesi vardı.bu nedir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kan cinsiyetinize ve yaşınıza göre değişmektedir. Net bir şey söylememiz mümkün değil bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 9. ali haydar yilmaz dedi ki:

  Abim Ben Rüya görmdeim fakat sabah kalktigimda leke oldu ama eminim ruya gormedigime ne yapmam gerekir

  1. islamalimi dedi ki:

   Lekeye bakmalısınız gelen lekenin meni olduğuna kanaat getiriyorsanız veya şüphede kalıyorsanız gusül almalısınız. Meni zaten neredeyse bir avuş içi kadar leke yapar. Eğer çok az bir sıvı gelmişse bu mezidir ve gusül almanız gerekmemektedir.

 10. Mehmet dedi ki:

  Hocam sabah kalktıtığımda biraz büyük yapışkan renksiz bir sıvı vardı. Gusül gerekir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür şüpheli durumlarda gusül alınmalıdır.

 11. Yasin dedi ki:

  Hocam ben rüya görmedim ama baksırımda sarı leke var kokladım koku yok oruçluyum gusül de almaya çekiniyorum cevap verir misiniz ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durum biraz şüpheli gusül almanızda fayda var sadece biraz dikkat etmelisiniz. Eğer leke çok küçükse zaten gusül gerekmeyecektir. Eğer büyükse şüpheli bir durum.

 12. Cahit dedi ki:

  Şimdi sayın abim ben sabah uyandım.Rüya falan görmedim.Tamam belki görmeden rüyalanmış olabilirim diyorum ancak ben rüyalandığımda baya bi ıslaklık oluyor bide üzerinden zaman geçsede o bölge yapış yapış oluyor .Bugün kalktım ufak biyer ıslak dokundum saydam yumuşak birşey bide kuruyunca yapışkanlık renk verme falanda yok .Şimdi oruçluyumda banyoya girip tehlikeye atmak istemiyorum.namazıda kaçırmamam lazım .Bana birşey söyleyin gardaşlar.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durum orucunuzu ve gusül abdestinizi bozmamaktadır. İç çamaşırınızı değiştirerek günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

 13. Erdi dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam benim 15 aydır her sabah kalktığımda şeffaf yapışkan bir sıvı aktığını görüyorum ama herhangi bir rüyalanma filan da olmuyor bu gusül abdesti gerektirir mi???

  1. islamalimi dedi ki:

   Sizin başınıza gelen büyük bir ihtimalle mezi akıntısıdır. Bu ise gusül gerektirmemektedir. Ancak bunun he sabah olması normal bir durum gibi gözükmüyor. Bu nedenle bir doktora baş vurmanızı tavsiye ediyoruz.

   1. Erdi dedi ki:

    Gidiyorum testte yaptırdım ama bir şey çıkmadı doktorların hepsi bekarlıktan olduğunu söylediler

BİR YORUM YAZ