Abdest

Rüya Görmedim Fakat Kilodumda Sıvı Vardı Gusül Almalı mıyım?

Öncelikle Selamün Aleyküm ben kendim olarak gece rüyalandığımı hatırlamıyorum. Ama kilodumda az bir beyazımsı bir sıvı var gusül abdestini bozar mı?

Cevap: Aleyküm selam değerli ziyaretçilerimiz, bir çok İslam aliminin görüşüne göre bir kimse sabah uyandığında rüya gördüğünü hatırlamasa dahi eğer ihtilam olduysa başka bir değişle rüyalandı ise gusül alması gerekmektedir. Fakat sorunuzdan anladığımız kadarı ile siz kilodunuzda gördüğünüz lekenin tam olarak meni mi veya mezi mi olduğunu anlayamamışsınız. Bu konu önemlidir. Zira bu leke mezi ise gusül almanız gerekmez. Fakat meni ise gusül almanız gerekmektedir.

Bu iki sıvının ayrımını daha iyi yapabilmeniz için sitemizde yer alan Meni Nedir? ve Mezi Nedir? başlıklı konuları ziyaret etmenizde fayda var. Bu konuları ziyaret ettikten sonra halen içinizde bir şüphe zar ise yapmanız gereken en doğru şey gusül abdesti almaktır. Zira şüpheli şeylerden kaçınmakta hayır vardır.

Küçük Abdestten Sonra Gelen Sıvı Nedir?

Cinsel dürtüden sonra küçük abdest yolundan yapışkan ve ince sıvı diye tabir edilen bir sıvı gelmektedir. Bu sıvıya mezi denilmektedir. Bu nedenle cinsel boşalma diye tabir edilen durum olursa gusül abdesti almadan önce küçük abdestini yapmalıdır. Zira böylece daha iyi bir temizlik sağlanmaktadır.

Ancak boşalma olmadan mezi gelirse bu durumda gusül abdesti almaya gerek yoktur. Bu durumda namaz abdestini bozmaktadır. Bununla birlikte bu sıvı iç çamaşırınıza bulaşırsa çamaşırınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Eğer sabah uyandığınızda çamaşırınızda bir ıslaklık varsa yukarıda yer verdiğimiz üzere gusül abdesti almalısınız.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. SELAMÜNALEYKÜM Hocam kücük abdestimi yaptıktan sonra peşinden yapışkan kaygan bir sıvı geliyor sebebi ney Hocam

 2. Abim ben rüya gördügümü hatirlamiyorum fakat kalktigimda penisimin uzerinde az bi beyaz leke vardi boxer a baktim hic leke yok cok az penisin uzerinde vardi bu durumda gusul gerekir mi ?

 3. Selamünaleyküm öncelikle hocam sabah kalktığımda iç çamaşırımda bazen kurumuş bir sarımtrak tabaka bazen ise yapışkan sıvı görüyorum Gusül gerekirmi acaba rüyada görmedim hatırlamıyorum şehvetten yok

 4. Hocam ben sabah kalktığımda baksırımda büyük bir ıslaklık gördüm ama ne olduğunu bilmiyorum ne bir şehvet hissettim nede birşey gördüm normalde bu ikiside olurdu anlardım baksırımda bu islakligin yanında birkaç tane yapışkan şu damlacigi şeklinde şeyler vardı nedir bu yani anlam veremiyorum

 5. Selamünaleyküm hocam,
  Benim bir sorunum var… Bir kaç aydır iç çamaşırımda bir nemli lekesi oluyor… Rüya felan görmedim. Sanki ter lekesi gibi… Baya nemli… Yapışık da değil… kafamı çok takıyorum ve çok sıkıntı yaşıyorum acıba gusül abdestim bozuldu mu diye… Bu nemli lekesi gusül abdesti bozar mı?

 6. Iyi günler hocam gece rüyamda ne gordugumu hatirlamaya calisiyorum zihnimi zorluyorum ama hatirlayamayiyorum sabah kalktigimda kilodumda meni lekesi gördüm kokusundan ve seklinden meni oldugunu anladim fakat ne gordugumu hatirlamiyorum gusul gerektiri mi ?

   1. Hocam Ben sabah uyandım çamaşırımda sarı leke vardı meni midir yoksa mezi mi , rüya görmedim şevjetlenmedim .Allah sizden razı olsun.

   2. bu konuda bizi net bir şey söylememiz yanlış olacaktır. Eğer meni olduğunu düşünüyorsanız veya içinizde bir şüphe varsa en doğrusu gusül abdesti almanız olacaktır.

 7. Selamün aleyküm abi gece cinsel rüya gördüm sabah kalktığınmda kilodumda 4-5 damla ıslaklık vardı emin olamadım mezi mi meni mi diye gusül alayımmı

  1. Bu kan cinsiyetinize ve yaşınıza göre değişmektedir. Net bir şey söylememiz mümkün değil bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 8. Abim Ben Rüya görmdeim fakat sabah kalktigimda leke oldu ama eminim ruya gormedigime ne yapmam gerekir

  1. Lekeye bakmalısınız gelen lekenin meni olduğuna kanaat getiriyorsanız veya şüphede kalıyorsanız gusül almalısınız. Meni zaten neredeyse bir avuş içi kadar leke yapar. Eğer çok az bir sıvı gelmişse bu mezidir ve gusül almanız gerekmemektedir.

 9. Hocam sabah kalktıtığımda biraz büyük yapışkan renksiz bir sıvı vardı. Gusül gerekir mi?

 10. Hocam ben rüya görmedim ama baksırımda sarı leke var kokladım koku yok oruçluyum gusül de almaya çekiniyorum cevap verir misiniz ?

  1. Bu durum biraz şüpheli gusül almanızda fayda var sadece biraz dikkat etmelisiniz. Eğer leke çok küçükse zaten gusül gerekmeyecektir. Eğer büyükse şüpheli bir durum.

 11. Şimdi sayın abim ben sabah uyandım.Rüya falan görmedim.Tamam belki görmeden rüyalanmış olabilirim diyorum ancak ben rüyalandığımda baya bi ıslaklık oluyor bide üzerinden zaman geçsede o bölge yapış yapış oluyor .Bugün kalktım ufak biyer ıslak dokundum saydam yumuşak birşey bide kuruyunca yapışkanlık renk verme falanda yok .Şimdi oruçluyumda banyoya girip tehlikeye atmak istemiyorum.namazıda kaçırmamam lazım .Bana birşey söyleyin gardaşlar.

  1. Bu durum orucunuzu ve gusül abdestinizi bozmamaktadır. İç çamaşırınızı değiştirerek günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

 12. Selamın aleyküm hocam benim 15 aydır her sabah kalktığımda şeffaf yapışkan bir sıvı aktığını görüyorum ama herhangi bir rüyalanma filan da olmuyor bu gusül abdesti gerektirir mi???

  1. Sizin başınıza gelen büyük bir ihtimalle mezi akıntısıdır. Bu ise gusül gerektirmemektedir. Ancak bunun he sabah olması normal bir durum gibi gözükmüyor. Bu nedenle bir doktora baş vurmanızı tavsiye ediyoruz.

   1. Gidiyorum testte yaptırdım ama bir şey çıkmadı doktorların hepsi bekarlıktan olduğunu söylediler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu