NamazSorularınız

Rükuya Giderken Allah’u Ekber Demeyi Unutuyorum Sehiv Secdesi Gerekir mi?

Rükuya giderken Allah’u Ekber demeyi ara sıra unutuyorum sehiv secdesi gerekir mi? Bazen rükudayken Sübhane Rabbiyel Ala diyorum sonra hemen düzeltiyorum sehiv secdesi yapılmalı mı? diğer sorum: rukudayken dediğimiz Subhane Rabbiyel Azim deki ” z ” harfi peltek mi söylenmeli yoksa normal z şeklinde mi olmalı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, birinci sorunuzun cevabı, ruküya giderken veya namazın hrhangi bir yerinde Allah’u ekber demeyi unutursanız sehiv secdesi yapmanız gerekmemektedir. Fakat bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bu bir alışkanlık haline gelmemelidir.

İkinci sorunuzun cevabı, örneğin rukudasınız ve ilk seferinde Sübhane Rabbiyel Ala dediniz ve aklınıza yanlış söylediğiniz geldi bu durumda tekrar baştan başlamayınız bir kere Sübhane Rabbiyel Ala dedikten sonra iki defada Subhane Rabbiyel Azim dedikten sonra doğrula bilirsiniz.

Üçüncü sorunuzun cevabı, Subhane Rabbiyel Azim zikrinde ki z harfini bildiğimiz Türkçe’de ki z harfi gibi telafuz edebilirsiniz bunda herhangi bir sakınca yoktur. Yüce Mevla’mız namazlarınınzı kabul eylesin.

Sorular & Yorumlar

 1. Namazda rüku ve secdeye giderken hiç Allahuekber demeyerek basladim ve suan demeye çalışıyorum ama çoğunlukla unutuyorum bu şekilde Allahuekber demeden kılsam namazım kabul olurmu?

  1. Namazınız olur ancak eksik olur bu nedenle bu konuya dikkat etmeli ve bu eksiği gözetmelisiniz.

 2. Yalnız secdede veya rükuda dediğimiz bu kelimeler sünnettir.İstersek 3-5-8 kez bile söylenilebilirmiş. Söylenmese namaz bozulmaz lakin sünnetleri terk etmemek doğru olan. Mesela unutuyorum ben bazen yerlerini değiştirince düzeltiyorum. Yani bir kez sübhanirabbiyel azim dediysem üzerine 3 defa sübhanirabbiyel ala diyorum. İkiside aynı anlama geliyor.

  1. Değerli ziyaretçimiz anlamları farklıdır ancak bilmeden karıştırılırsa bunlar bir mahsuru yoktur Ve yine ancak her müslüman elden geldiğince sünnete en uygun şekliyle namazını kılmak için gayret etmelidir.

   1. Bizim imam fatihadan sonra besmele çekip kurani kerimden ayet okuyor birde Allahu ek deyip secdeye gidiyor yada 2 nci ve 4 ncu oturuşta Allahu diyor kafama takılıyor kendini uyardım son oturuşta sadece etteyyattu okuyor salli balıklar yok Rabbani ve Rabbani firli yok 6 yada 7 kere ama bildiğini okuyor amin dendiği zaman ellerini yüzüne sürmüyor buda peygamber sav en büyük sünnetleri den biri içim hiç rahat değil imamlar peygamberlik görevini yapıyor ama bence boş

   2. 1. Fatihadan sonra besmele çekmesinde bir mahsur yoktur.
    2. Allahu Ekber ifadesini eksik söylemesi caiz değildir Salli, Barik dualarını okumamasıda yanlıştır..Bu konuda Müftülüğünüze başvurabilirsiniz.
    3. Zayıf görülsede duadan sonra elleri yüze sürme konusunda hadisler vardır. Bununla birlikte duadan sonra elleri yüze sürme konusunda dinimizce bir mahsur yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu