İslam Alimi

Rükuya Giderken Allah’u Ekber Demeyi Unutuyorum Sehiv Secdesi Gerekir mi?

Rükuya giderken Allah’u Ekber demeyi ara sıra unutuyorum sehiv secdesi gerekir mi? Bazen rükudayken Sübhane Rabbiyel Ala diyorum sonra hemen düzeltiyorum sehiv secdesi yapılmalı mı? diğer sorum: rukudayken dediğimiz Subhane Rabbiyel Azim deki ” z ” harfi peltek mi söylenmeli yoksa normal z şeklinde mi olmalı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, birinci sorunuzun cevabı, ruküya giderken veya namazın hrhangi bir yerinde Allah’u ekber demeyi unutursanız sehiv secdesi yapmanız gerekmemektedir. Fakat bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bu bir alışkanlık haline gelmemelidir.

İkinci sorunuzun cevabı, örneğin rukudasınız ve ilk seferinde Sübhane Rabbiyel Ala dediniz ve aklınıza yanlış söylediğiniz geldi bu durumda tekrar baştan başlamayınız bir kere Sübhane Rabbiyel Ala dedikten sonra iki defada Subhane Rabbiyel Azim dedikten sonra doğrula bilirsiniz.

Üçüncü sorunuzun cevabı, Subhane Rabbiyel Azim zikrinde ki z harfini bildiğimiz Türkçe’de ki z harfi gibi telafuz edebilirsiniz bunda herhangi bir sakınca yoktur. Yüce Mevla’mız namazlarınınzı kabul eylesin.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fizyoterapist Gakko dedi ki:

  Namazda rüku ve secdeye giderken hiç Allahuekber demeyerek basladim ve suan demeye çalışıyorum ama çoğunlukla unutuyorum bu şekilde Allahuekber demeden kılsam namazım kabul olurmu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Namazınız olur ancak eksik olur bu nedenle bu konuya dikkat etmeli ve bu eksiği gözetmelisiniz.

 2. merve dedi ki:

  Yalnız secdede veya rükuda dediğimiz bu kelimeler sünnettir.İstersek 3-5-8 kez bile söylenilebilirmiş. Söylenmese namaz bozulmaz lakin sünnetleri terk etmemek doğru olan. Mesela unutuyorum ben bazen yerlerini değiştirince düzeltiyorum. Yani bir kez sübhanirabbiyel azim dediysem üzerine 3 defa sübhanirabbiyel ala diyorum. İkiside aynı anlama geliyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz anlamları farklıdır ancak bilmeden karıştırılırsa bunlar bir mahsuru yoktur Ve yine ancak her müslüman elden geldiğince sünnete en uygun şekliyle namazını kılmak için gayret etmelidir.

BİR YORUM YAZ