Namaz

Rüku ve Secdede Ölçü Nedir, Tespihler En Fazla Kaç Kere Okunabilir?

Kılmış olduğumuz namazlarda yapmakta olduğumuz rüku ve secdeleri uzatmadaki ölçü nedir? Birde namaz içerisinde yapmakta olduğumuz rüku ve secdelerde okunan tespihler en fazla kaç kere okunabilir? Bu konularda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Nafile olarak kıldığımız namazlarda rükû ve secdede istediğimiz kadar tesbih okuyabiliriz. Yalnız farz namazlarımızda sünnet ölçüsünde okumamız gerekir. Secdede üç kez “subhane rabbiyel-a’lâ” deriz. Bu rakam, rükû ve secdede yapılan tesbihlerin en azı sayılır.  Beş yedi defa okumak müstehabdır. İmam olan kişi bu tesbihi üçten fazla okumamalıdır.(El-Hidâye – El-Muhit / Serahsî)

Âlimlerimiz, tespihin en azı üç, ortası beş, en iyisi yedi defa söylemektir, buyurmuşlar.

Secdede bir defa, ya da normal olarak üç defa “Sübhane rabbiyel-ala” dememiz ittifakla sünnettir.

İbni Mes’ud’un rivayet ettiği hadiste şöyle geçmektedir:” …Secdeye gittiği zaman üç kere ‘sübhane rabbiye’lala’derdi.”

Huzeyfe (r.a.) rivayet ettiği hadiste de şöyle geçmektedir:”Huzeyfe Hz. Peygamber (s.av.)’in secdede üç kere ‘sübhane rabbiyel-ala’ dediğini işitmiştir.” (İbni (Mace ve Ebu Dâvud)

Hanefi mezhebine göre cemaate kolaylık olması için, imam secdede üç defadan çok tesbih söylemez. Malikî mezhebine göre tesbihin bir sınırı olmamaktadır istendiği kadar okunabilir.(Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans.)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu