Sözlük

Rüku Anlamı

Rüku Anlamı

İslam dininde yer alan namaz ibadetin bir bölümü olan Rüku ve Anlamı hakkında bilgi.

Sözlükte Rüku kelimesi “eğilmek, beli bükülmek, yüz üstü kapanmak, boyun eğmek” gibi anlamlara gelmektedir. Rüku, İslam dininde yer alan bir kavram olarak, namazın rükünlerinden birisidir ve namazlarda kıraatten hemen sonra elleri dizlere koyacak şekilde eğilmek demektir. Rüku eden bir namaz ehline ise de “raki” denmektedir.

  • Rüku kelimesi türevleriyle birlikte Kuran-ı Kerim’de rüku manasında kullanıldığı gibi (Bakara, 2/43, 125; Tevbe, 9/112; Hac, 22/26, 77)
    Namazı kılın, zekatı verin. Rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin gibi manalar ilede kullanılmıştır.. (Bakara, 2/43)

 

  • Ruku eğilmek anlamlarında da kullanılmıştır.(Âl-i İmrân 3/43; Mürselât, 77/48), “Ey Meryem! Rabbine divan dur. Secde et ve (Onun huzurunda) rüku edenlerle beraber rüku et” demişlerdi. (Âl-i İmrân 3/43)

 

  • Emre boyun eğmek anlamlarında da kullanılmıştır. (Mâide, 5/55) “Sizin dostunuz ancak Allah’tır, Resulüdür ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekatı veren müminlerdir”. (Mâide, 5/55)

 

  • Yere kapanmak anlamlarında da kullanılmıştır. (Sad, 38/24) Davud dedi ki: “And olsun, senin koyununu kendi koyunlarına katmak istemek suretiyle sana zulmetmiştir. Esasen ortakların pek çoğu birbirine haksızlık eder. Ancak iman edip salih ameller işleyenler başka. Onlar da pek azdır.” Davud, bizim kendisini imtihan ettiğimizi anladı. Derken Rabbinden bağışlama diledi, eğilerek secdeye kapandı ve Allah’a yöneldi. (Sad, 38/24)

Ruku Nasıl Yapılır?

Hazreti Peygamber Efendimizin uygulamalarına göre rükuda, eller dizler üzerine konulur ve sırt ile baş düz bir şekilde tutulur. Bu durumda dururken sırt kamburlaştırılmaz, baş ise yukarı doğru dikilmez. Vücut sükunete erişinceye kadar rükuda kalınır. Bunun süresi azami “sübhanallahi’l-azim” diyecek kadar süre beklemektir. Rükuda üç defa “sübhane rabbiye’l-azîm” demek Efendimizin sünnetidir. Rüku’u tamamlayınca yavaşça doğrulmaya başlanır ve “semi’allahu limen hamideh” diyerek tam doğrulur. Bu doğruluş ise İslam dinide vaciptir. Rukunun yapılışını kısaca böyle tarif edebiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Arkadaşım rüku hiç biri değil. Allah rızası için biraz daha araştırın. Nihat Hatipoğlu nun mirac kandili 2014 videosunda bakın ne anlatıyor. Peygaberimiz s.av. miraca çıktığında yanında yol arkadaşı olarak Cebrail. a.s ile birlikte geziyor. Bazı meleklerin Rükuda olduğunu görüyor ve peygamberimiz soruyor. Cebrail a.s şöyle diyor. Ey Allah!’ın Resulü O melekler galü beladan beri öyleler ve anlamıda Rabbim sana secde edeceğiz müsadenle anlamındadır diyor. Nihat Hatipoğlu genelde şunu söyler benim anlattıklarımın aksini düşünen Kuran okusun anlattıklarım yoksa beni bulsun diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu